Medicina, farmacija

5 grupės prekių, kurių Lietuvos gyventojai šiuo metu dažniausiai ieško vaistinėse

Oro sąlygos, šalies gyventojų gyvenimo būdas, epidemiologinė situacija ir lėtinės ligos diktuoja tendencijas vaistinėse. „Camelia“ vaistininkai pastebi, kad šiuo metu pacientai į juos dažniausiai kreipiasi dėl 5 prekių grupių.

Preparatai širdies veiklai

Lietuvos gyventojai daugiausiai serga širdies ir kraujagyslių ligomis, šios grupės ligos taip pat yra pagrindinė šalies gyventojų mirties priežastis. Tai atsispindi ir pacientų vaistų krepšelyje. Vienos iš dažniausiai perkamų prekių – preparatai širdies veiklai: vaistai, maisto papildai.

„Lietuvos gyventojai į vaistinę neretai ateina įsigyti gydytojo išrašytų receptinių vaistų lėtinėms ligoms gydyti, taip pat pacientai ateina pasikonsultuoti dėl neramios širdies, pasimatuoja kraujo spaudimą, pakomentuojame rezultatus ir skiriame rekomendacijas, – sako „Camelia“ vaistininkė Kristina Zacharevič. – Šaltuoju metų laiku širdies problemos paūmėja, kitiems jautresnis laikas būna pavasarį, tad reikėtų įsivertinti savo būklę, skirti dėmesio sau ir būti atsargiems.“

Vyresnio amžiaus, ypač jau žinantiems, kad serga širdies ar kraujagyslių ligomis, sergantiems kitomis lėtinėmis ligomis ar turintiems antsvorio, vaistininkai kraujo spaudimą rekomenduoja pasitikrinti kasdien ir sekti rezultatų pokyčius. Tai padaryti galima ir vaistinėse.

Preparatai nuo skausmo ir karščiavimo

Visais metų laikais Lietuvos gyventojams aktualios prekės – preparatai nuo skausmo, uždegimo ir karščiavimo. Šaltuoju metų laiku šių preparatų paklausa dar labiau padidėja.

„Šaltuoju metų laiku pacientus dažniau apninka skausmai, taip pat tuo metu ir dažniau sergama peršalimo ligomis, o pastaraisiais dviem metais ir COVID-19 infekcija, kurios vienas dažniausių simptomų – karščiavimas. Tai vieni iš preparatų, kuriuos visuomet verta turėti namuose“, – sako vaistininkė.

K. Zacharevič pastebi, kad šaltuoju metų laiku dažniau užklupti skausmai gali ir dėl fizinio aktyvumo, dienos šviesos, būvimo lauke stokos, tad šviesėjant dienoms, ypač vyresnio amžiaus žmonėms, vaistininkė rekomenduoja kuo dažniau išeiti į lauką ir gryname ore praleisti ilgesnį laiką. Taip pat nepamiršti pajudėti, puikiai tinka ir spartus pasivaikščiojimas.

COVID-19 prekės

Dažno vaistinės paciento krepšelyje – prekės, daugiau ar mažiau susijusios su COVID-19 infekcija. Šiuo metu ypač paklausi prekė – greitieji COVID-19 antigenų testai. Taip pat vienos perkamiausių prekių – medicininės kaukės bei respiratoriai.

„Jau kuris laikas viena perkamiausių prekių – greitieji COVID-19 antigenų testai. Pacientai juos atlieka namuose, kol laukia eilės PGR testui, taip pat prevenciškai, siekiant išvengti užsikrėtimo“, – sako vaistininkė. – Šiuo metu esant dideliam COVID-19 sergamumui, pacientai ne tik perka medicinines kaukes, bet taip pat, siekdami sustiprinti savo apsaugą, renkasi ir respiratorius.“

Taip pat vienos paklausiausių prekių – preparatai imunitetui.

„Pacientai ir siekiant apsisaugoti nuo virusų, ir norėdami atsigauti po ligos, kreipiasi dėl maisto papildų. Prevencijai dažniausiai pacientai perka preparatus su vitaminu C, D, A, E, cinku, ežiuole, resveratroliu, taip pat visais metų laikais paklausi prekė – žuvų taukai ir kt. Po ligos atsistatymui rekomenduojame mineralų preparatus, kofermentą Q10 energijai atgauti ir pan.“, – sako „Camelia“ vaistininkė K. Zacharevič.

Preparatai virškinimui

Kai šalta, Lietuvos gyventojai dažniausiai pratę rinktis riebesnį, sotesnį maistą, tačiau neretai persistengia ir apninka virškinimo sutrikimai. Šis negalavimas dažniau taip pat gali užklupti dėl judėjimo stokos.

„Mūsų pacientai neretai skundžiasi virškinimo sutrikimais, pilvo skausmais, tad rekomenduojame virškinimo fermentus, aktyvintos anglies preparatus, vidurių lašiukus ir pan.“, – sako vaistininkė ir primena pacientams dažniau rinktis augalinį maistą; baltą, o ne raudoną mėsą; troškintą, o ne keptą; atsisakyti perdirbto, greitai paruošiamo maisto.

Jei virškinimo negalavimai trumpalaikiai, t.y. nesitęsia ilgiau nei dvi dienas, konsultacijai kreipkitės į vaistininkus. Jei simptomai užsitęsia ir trukdo gyvenimo kokybei, verta apsilankyti pas gydytojus išsamesniam ištyrimui.

Preparatai nervams

Šaltuoju metų laiku pastebimas didesnis preparatų nervų sistemai poreikis. „Šylant orui ir šviesėjant dienoms šalies gyventojai turi daugiau veiklos, dažniau būna lauke, jie natūraliai iš saulės ima daugiau gauti vitamino D, tad ir jų nervų sistema tampa ramesnė“, – pastebi vaistininkė K. Zacharevič.

Šiuo metu vienos perkamiausių prekių – nervų sistemai raminti augalinės kilmės preparatai su valerijonu, melisa. Taip pat natūralios kilmės preparatai miego kokybei gerinti: pacientai neretai teiraujasi preparatų lengvesniam užmigimui bei miego kokybei gerinti.

Šio tipo sveikatos problemoms spręsti vaistininkai pirmiausia pataria peržvelgti savo gyvenimo būdą: mitybą, darbo-poilsio režimą, atsisakyti žalingų įpročių, atsikratyti kitų dirgiklių. „Cheminiai preparatai nervams turi būti skiriami tik tada, kai gyvenimo būdo keitimas ir natūralios kilmės maisto papildai ar vaistiniai preparatai nebepadeda; kai smarkiai pablogėja gyvenimo kokybė, atsiranda nemiga, pašlyja sveikata. Cheminiai vaistai yra receptiniai, tačiau šie preparatai – viena perkamiausių prekių vaistinėje. Svarbu įsidėmėti, kad šiais preparatais piknaudžiauti negalima ir vartoti tik tada, kai nėra kitos išeities“, – pataria „Camelia“ vaistininkė.

Siekiant išvengti negalavimų ar ligų, labai svarbi prevencija ir tinkamas gyvenimo būdas. Jei ligos užklumpa, vaistus ar maisto papildus reikėtų įsigyti ir vartoti atsakingai bei racionaliai ir visuomet pasitarti su gydytoju ar vaistininku.