Gastritas – tai ūminis ar lėtinis skrandžio gleivinės uždegimas, kai pažeista gleivinė parausta, paburksta, sunkesniais atvejais susidaro erozijos (gleivinės išopėjimas) . Esant lėtiniam uždegimui, nyksta rūgštį gaminančios skrandžio liaukos ir gleivinė – vystosi gleivinės atrofija. Ligos priežastys Ūminį skrandžio uždegimą gali sukelti alkoholis, grubus, sunkiai virškinamas, aštrus maistas, apsinuodijimas maistu, kuriame yra toksinų gaminančių bakterijų (dažniausiai – salmonelių, stafilokokų) , išgertos stiprios rūgštys ir šarmai. Neretai skrandžio uždegimą sukelia vaistai, ypač vartojami ilgą laiką, dažniausai – aspirinas, vaistai nuo uždegimo (diklofenakas, indometacinas, ibuprofenas ir kt.) , hormoniniai ir priešvėžiniai medikamentai. Skrandžio uždegimas gali išsivystyti ir tuomet kai nėra tiesioginės skrandį veikiančios priežasties – po operacijų, traumų, nudegimų, esant ryškiam inkstų…
HEPATITAS (GELTA)
Hepatitas – tai ūminis ar lėtinis kepenų uždegimas, kai dėl įvairių priežasčių pažeistos kepenų ląstelės žūva, į kepenų audinį įsiskverbia uždegiminės, o žuvusių ląstelių vietą pamažu užpildo jungiamasis audinys (visiškai nesuardantis normalios kepenų struktūros) . Jei ūminis hepatitas užtrunka ilgiau kaip 6 mėnesius, tai jau vadinamas lėtiniu uždegimu. Neretai ūminio periodo nebūna ir liga nuo pat pradžių yra lėtinė. Ligos priežastys Kepenų uždegimą sukelia įvairios priežastys. Viena dažniausių – hepatitų virusai A, B ir C (jų yra daugiau, bet šie pasitaiko dažniausiai) . Hepatito A virusas sukelia tik ūminį kepenų uždegimą, o B ir C virusai yra dažna ne tik ūminio, bet ir lėtinio uždegimo priežastis (ūminis gali pereiti į…
PILVO SIENOS IŠVARŽOS
Pilvo išvarža – tai pilvaplėvės (pilvo ertmę iš vidaus dengiančio lapelio) ir pilvo ertmėje esančių organų (dažniausiai žarnų) išsiveržimas į paodį pro pilvo sienoje esančius raumenų tarpus ar kanalus. Dažniausiai pasitaiko kirkšnies, šlaunies ir bambos išvaržos, rečiau – baltosios pilvo linijos, pooperacinės išvaržos. Ligos priežastys Pilvo sienoje yra vadinamosios silpnos vietos – tai kanalai ar raumenų tarpai, per kuriuos eina kraujagyslės, raiščiai ir nervai, operacinių pjūvių vietos ir pilvo sritys, kur natūraliai beveik nėra raumeninio sluoksnio ar jis labai plonas (pvz., baltoji pilvo linija) . Dėl kokių nors priežasčių padidėjus spaudimui pilvo ertmėje (sunkiai keliant, kosint, esant sunkesniam šlapinimuisi ar tuštinimuisi, nėštumui, pilvo ertmės augliams, nutukimui, susikaupus skysčiui pilvo ertmėje)…
DIRGLIOS ŽARNOS SINDROMAS
Dirglios žarnos sindromas – tai funkcinis žarnyno motorikos sutrikimas, pasireiškiantis pilvo skausmu ir tuštinimosi sutrikimais. Ligos priežastys Tikslios priežastys nėra žinomos. Šio sindromo atsiradimui didelę įtaką turi stresas, nervinė įtampa, neigiamos emocijos. Sergantiems dirglios žarnos sindromu, gerokai dažniau nei sergantiems kitomis virškinimo sistemos ligomis, randama psichikos sutrikimų. Dažniausiai diagnozuojama depresija, generalizuoto nerimo sindromas, panikos atakos. Riebus, aštrus, mažai skaidulų turintis maistas, pieno produktai, ankštiniai augalai ir kofeinas taip pat gali sustiprinti ligos simptomus ar išprovokuoti jų atsiradimą. Sergant dirglios žarnos sindromu, pakinta žarnyno motorikos reakcija į įvairius dirgiklius: žarnų susitraukimai tampa per daug intensyvūs ar neritmiški, tai ir sukelia ligos simptomus. Pastebėta, kad dažniau serga jauni asmenys – amžiui didėjant,…
NUTUKIMAS
Nutukimu vadiname per didelį kūno svorį dėl riebalinio audinio kiekio padaugėjimo. Svoris įvertinamas pagal kūno masės indeksą (KMI) – ūgio ir svorio santykio rodiklį, gaunamą kūno svorį (kilogramais) padalijus iš kvadratu pakelto ūgio (metrais) . Normalus KMI yra 18,5-24,9. Jei KMI yra 25-29,9 – tai antsvoris, jei 30-34,9 – I-ojo laipsnio nutukimas, jei 35-39,9 – II-ojo laipsnio nutukimas, o jei KMI viršija 40 – III-ojo laipsnio nutukimas. Per mažu svoriu laikoma, kai KMI yra mažiau nei 18,5. Ligos priežastys Kūno svorį lemia daug veiksnių, ir iš jų pirmiausia genetiniai, dėl kurių paveldimas polinkis tukti. Iš tėvų paveldimas ir tam tikras gyvenimo būdas, todėl neretai nutukusių ir nesveikų mitybos įpročių besilaikančių…
TULŽIES PŪSLĖS AKMENLIGĖ
Tulžies pūslės akmenligė – tai liga, kuriai būdingas akmenų susidarymas tulžies pūslėje ir jų sukelti skausmo priepuoliai. Ligos priežastys Tulžies pūslės akmenų formavimuisi įtakos turi amžius (su amžiumi rizika didėja) , lytis ir hormonai (dažniau serga vaisingo amžiaus moterys, taip pat vartojančios estrogenų, nėščiosios) , medžiagų apykaitos sutrikimas (nutukimas, miksedema, cukrinis diabetas) , mityba (badavimas, daug cholesterolio ir mažai skaidulų turinčio maisto vartojimas, parenterinis maitinimas (kai dėl sunkios būklės neįmanomas normalus maitinimas ir skiriama maitinamųjų mišinių į veną) , padidėjęs eritrocitų irimas (hemolizė) , lėtinės kepenų ir tulžies pūslės ligos, klubinės žarnos pašalinimas ir ligos (pvz., Krono liga) , paveldimumas. Dėl šių priežasčių didėja tulžies klampumas, sutrinka jos rūgščių apykaita…
KRONO LIGA
Krono liga – tai lėtinė žarnyno liga, kuriai būdingas uždegimas, pažeidžiantis ne tik paviršinius, bet ir giliuosius žarnos sienelės sluoksnius. Nors uždegiminių pakitimų ar opų gali atsirasti bet kurioje žarnyno vietoje nuo burnos iki išangės, tačiau dažniausiai pažeidžiama plonosios žarnos galinė ir storosios žarnos pradinė dalis. Be to, būdingas segmentinis pažeidimas – kai uždegimas apima ne visą žarną, o tik kai kurias jos dalis. Ligos priežastys Krono ligos priežastys nežinomos (kaip ir kitos lėtinės uždegiminės žarnyno ligos – opinio kolito) . Manoma, kad Krono ligos atsiradimas gali būti susijęs su tam tikrais organizmo imuninės sistemos sutrikimais. Taip pat įtakos turi ir genetinis paveldėjimas, todėl dažnai Krono liga serga giminaičiai, šeimos…
PROKTITAS
Proktitas tai tiesiosios žarnos uždegimas, dažnai lydimas išangės įplėšos. Ligos priežastys Dažniausiai tiesiosios žarnos uždegimas būna bakterinės kilmės. Jis gali būti kolito metu (esant žarnos gleivinės išopėjimams) , taip pat gali atsirasti darant klizmas, kai gleivinė užteršiama bakterijomis, kai ilgai nesituštinama ir susikaupia kietų išmatų, mechaniškai dirginančių tiesiąją žarną ir kt. Simptomai Išangės niežėjimas Skausmingas tuštinimasis Išmatų susilaikymas Išangės skausmingumas Dažnas tuštinimasis Tuštinimasis su krauju Ligos eiga Tiesiosios žarnos uždegimas pasireiškia skausmu tiesiosios žarnos ir išangės srityje, dažnu noru tuštintis, kartais su krauju ir gleivėmis. Ypač pavojinga, kai yra hemorojus ar formuojasi pūlingas uždegimas išeinamos angos srityje. Gali įvykti plyšimų, ypač kai viduriai būna kieti (tuštinantis sėdint, slėgis tiesiosios žarnos…
TULŽIES PŪSLĖS UŽDEGIMAS
Tulžies pūslės uždegimas (cholecistitas) – tai ūminis arba lėtinis bakterijų sukeltas uždegimas, kai tulžies pūslės sienelėje atsiranda uždegiminių pokyčių, kuriems progresuojant tulžies pūslėje susikaupia pūlių, ji gangrenuoja ar prakiūra. Ligos priežastys Tulžies pūslės uždegimą sukelia bakterijos, dažniausiai – Esherichia coli, enterokokai, klebsielės, Clostridium perfringens, streptokokai, stafilokokai. Beveik visuomet cholecistitas išsivysto tulžies pūslės akmenlige sergantiems žmonėms. Akmenukai iš dalies ar visiškai sutrikdo normalų tulžies nutekėjimą iš pūslės, įstrigęs akmuo sutrikdo tulžies pūslės kraujotaką ir sukelia nekrozinius pokyčių, ir taip sudaromos palankios sąlygos prasidėti bakteriniam uždegimui. Retesniais atvejais tulžies uždegimas atsiranda be akmenligės – po operacijų, nudegimų, pilvo traumų, dėl sepsio, sergant vidurių šiltine, brucelioze, leptospiroze. Simptomai Pilvo skausmas, stiprėjantis įkvepiant, spaudžiant…
VIDURIŲ UŽKIETĖJIMAS (OBSTIPACIJA)
Tai liguista būklė, kai normaliai ir racionaliai maitindamasis žmogus tuštinasi rečiau kaip kas 48 valandas arba tuštinamasi kelis kartus per dieną po nedaug kietų išmatų, nejaučiant palengvėjimo po tuštinimosi. Ligos priežastys Susilpnėję pilvo sienos raumenys (dažniausiai senyvų žmonių, išsekusių ligonių, nėščių moterų, taip pat dėl ascito) , pilvo raumenų paralyžius dėl nervų pakenkimo. Įgimtas kūdikių skrandžio prievarčio susiaurėjimas, suaugusiųjų prievarčio susiaurėjimas (dėl surandėjusių skrandžio ar dvylikapirštės žarnos opų) , skrandžio ar dvylikapirštės žarnos augliai. Kai per mažai valgoma (susidaro nedaug išmatų išsekusiems, neturintiems apetito, dažnai vemiantiems ir gausiai prakaituojantiems ligoniams) . Visą laiką lovoje gulintiems ligoniams, kurių psichika sutrikusi, susidaro daug ekskrementų, nes jie patys negali pasituštinti. Išsiplėtusi storoji gaubtinė…