Ūminis laringitas – tai gerklų gleivinės uždegimas, dėl kurio sutrinka gerklų funkcija, kalba ar kvėpavimas. Ligos priežastys Dažniausiai ūminį laringitą sukelia virusai, retkarčiais gali prisidėti antrinė bakterinė infekcija. Izoliuotas ūminis laringitas būna retai, dažniau jis yra kaip sudėtinė gripo, ūminės viršutinių kvėpavimo takų infekcijos dalis. Dažniau susergama peršalus (net išgėrus labai šalto vandens) , taip pat ligą įtakoti darbo sąlygos (dulkės, kenksmingų medžiagų garai aplinkoje) . Be to, susirgti galima dažnai „pasitempiant” balso klostes, kalbant ar dainuojant ne tuo balso diapazonu, labai daug šnekant. Simptomai Sausas kosulys Drėgnas kosulys Lojantis kosulys Užkimęs balsas Karščiavimas Svetimkūnio jausmas gerklėje Dusulys Gerklės skausmas Ligos eiga Ūminis laringitas skirstomas į ūminį katarinį laringitą, kurio…
ALERGINĖ SLOGA (ŠIENLIGĖ)
Alerginė sloga (arba alerginis rinitas) – tai „tekanti” nosis ir apsunkintas kvėpavimas pro nosį dėl alergenų poveikio į nosies gleivinę. Ligos priežastys Pagrindinė priežastis yra į žmogaus organizmą patekę alergenai (baltyminės kilmės medžiagos) ar haptenai (nebaltyminės kilmės medžiagos, organizme virstančios alergenais) . Pakartotinai su jais susidūręs organizmas prieš juos pradeda gaminti antikūnus (imunoglobulinus) , kurie yra prilipę prie putliųjų ląstelių (audinių bazofilų) apvalkalo. Susidūrus alergenui su antikūnu, įvyksta reakcija, kurios metu ląstelių apvalkalas trūksta ir į audinius išsilieja aktyviosios medžiagos: citokininas, histaminas ir kitos. Dėl šių medžiagų poveikio atsiranda nosies gleivinės tinimas, skiriasi sekretas. Alerginis rinitas skiriamas į nuolatinį, kurį dažniausiai sukelia pelėsiai, grybeliai, namų dulkės (t.y. namų alergenai) ir…
SIEROS KAMŠTIS
Sieros kamštis – tai išorinėje klausomojoje landoje susikaupusi padžiūvusi siera, susimaišiusi su riebalinių liaukų sekretu ir užkimšusi landą. Ligos priežastys Išorinės klausomosios landos odoje yra riebalinių ir sieros liaukų. Dažniausiai pasigaminusi siera išdžiūsta ir išbyra. Retkarčiais sieros liaukų produkcija padidėja, siera susilaiko landoje, išdžiūsta. Kartais su ja susimaišo nuo odos besilupantis epidermis. Tada susiformuoja epiderminis sieros kamštis, kuris landoje būna tampriai įstrigęs ir sunkiai šalinamas. Neaišku, kodėl vieniems žmonėms sieros kamštis susiformuoja, o kitiems ne. Simptomai Klausos sutrikimas Spaudimo jausmas ausyje Ausies skausmas Ausies užgulimas Ūžesys ausyse Savos kalbos skambėjimas ausyse Ligos eiga Pradžioje, kol sieros kamštis visiškai neužkemša išorinės klausomosios landos ir yra bent mažytis plyšelis, žmogus jokių sutrikimų…
PŪLINGAS VIDURINĖS AUSIES UŽDEGIMAS (ŪMINIS VIDURINIS OTITAS)
Pūlingas vidurinės ausies uždegimas – tai vidurinės ausies ertmes išklojančios gleivinės ūminis uždegimas su pūlių susikaupimu. Ligos priežastys Ūminį pūlingą vidurinės ausies uždegimą dažniausiai sukelia trys mikrobai: Sreptococcus pneumoniae, Haemophilus influenzae, Moraxella catarrhalis bei Staphylococcus pyogenes. Paskutiniu metu ligos sukėlėju dažnai būna ir mikrobas Mycoplasma pneumoniae. Ligai atsirasti padeda šie faktoriai: sloga, gripas, viršutinių kvėpavimo takų kataras (ūminė viršutinių kvėpavimo takų infekcija) . Minėtų ligų sukėlėjai (virusai) pakenkia nosies gleivinės ir ausies trimito virpamojo epitelio funkciją, tada minėti mikrobai jau gali patekti į būgninę ertmę ir sukelti ūminį jos gleivinės uždegimą. Vidurinės ausies gleivinė išburksta, padidėja jos liaukų sekrecija, ertmėse kaupiasi pūliai. Sergant virusinėmis kvėpavimo takų ligomis, ūminis vidurinis otitas…
ŪMINĖ SLOGA (ŪMINIS RINITAS)
Ūminė sloga – tai ūminis nosies ertmės gleivinės uždegimas, dažniausiai sukeltas virusų. Vėliau gali prisidėti mikrobai. Sloga yra užkrečiama liga – tai oro-lašelinė infekcija. Užsikrečiama nuo žmogaus, kuris čiaudi, kosti ir skleidžia patogeninius virusus į orą. Inkubacinis periodas – 1-3 dienos. Ligos priežastys Dažniausiai slogą sukelia šie virusai: rinovirusai, respiraciniai-sinticijiniai, paragripo virusai ir adenovirusai. Be to, sergant gripu, ūmine viršutinių kvėpavimo takų infekcija, šių ligų virusai pakenkia ir nosies gleivinę. Šiuo atveju sloga yra tik dalis viso kvėpavimo takų uždegimo. Kai kuriais atvejais vėliau prisideda mikrobinė flora: streptokokai, pneumokokai, Haemophilus influenzae ar stafilokokai. Vieni žmonės kontaktuoja su sergančiaisiais sloga ir neužsikrečia, o kiti labai greitai užsikrečia. Tam didelės reikšmės turi…
BŪGNELIO PERFORACIJA
Būgnelio perforacija – tai skylė būgnelyje. Tai nėra atskira liga, o tik vidurinės ausies ligų simptomas. Ligos priežastys Būgnelio perforacija gali atsirasti traumos metu (smailiu daiktu pradūrus būgnelį, po smūgio į ausį ranka ar kokiu nors daiktu) , veikiant suspausto oro bangai (šokant iš aukštai į vandenį) , leidžiantis lėktuvu, kai sutrikusi ausies trimito (vamzdelio, jungiančio vidurinę ausį su nosiarykle) funkcija ir negali susilyginti oro slėgis išorėje ir būgninėje ertmėje. Būgnelio perforacija gali likti po ūminio vidurinės ausies uždegimo (ūminio vidurinio otito) . Būgnelyje skiriamos dvi dalys: apatinė įtemptoji (ji ypač svarbi garso laidumui – girdėjimui) ir viršutinė laisvoji dalis. Po ūminio vidurinio otito likusi būgnelio perforacija dažniausiai būna būgnelio…
KLAUSOS NERVO UŽDEGIMAS (NEUROSENSORINIS PRIKURTIMAS)
Klausos nervo uždegimas – tai neurosensorinis prikurtimas, atsirandantis dėl klausos nervo pažeidimo. Ligos priežastys Neurosensorinis prikurtimas vystosi dėl įvairių priežasčių: 1. Infekcija (mikrobinė ar virusinė) . Neurosensorinis prikurtimas lieka persirgus gripu, ūmine kvėpavimo takų infekcija, epideminiu parotitu, ūminiu tonzilitu, pūlingu sinuitu. Tik dėl šių priežasčių atsiradęs neurosensorinis prikurtimas yra sąlygotas tikrojo klausos nervo uždegimo (kochlearinio neurito) . Visos kitos priežastys sukelia klausos nervo skaidulų bei jo dangalų degeneracinius pakitimus. 2. Traumos – tai mechaninės traumos: galvos sutrenkimas (po smūgio į galvą, nukritus, verčiantis nuo dviračio, taip pat sporto traumos) . 3. Neurosensorinis prikurtimas gali atsirasti sergant endokrininėmis ligomis (pvz., cukriniu diabetu) . 4. Kraujotakos ligos sukelia nervų mitybos sutrikimus (pvz.:…
SINUSITAS (SINUITAS)
Sinusitas – tai ūminis ar lėtinis prienosinių ančių (sinusų) uždegimas. Sinusitai klasifikuojami į ūminius ir lėtinius. Ūminiai sinusitai skirstomi į serozinius, kai antį užpildo serozinis, kiek tąsokas ar vandeningas sekretas, ir pūlingus, kai antį užpildo tiršti, tąsūs pūliai. Jei sinusitas išsivysto dėl danties patologijos (danties šaknies pūlinio, granuliomos) , toks sinusitas vadinamas odontogeniniu, tuomet pūliai gali būti dvokiantys. Lėtiniai sinusitai klasifikuojami į pūlingus, polipinius, hiperplastinius, alerginius. Apie 10-20% pūlingų sinusitų yra odontogeninės kilmės. Kai yra lėtinis pūlingas sinusitas, dažnai kartu būna nosies pertvaros iškrypimas ar nosies kriauklių padidėjimas (hipertrofija) , kurie trukdo gijimo procesui, nes trikdo drenažinę ir ventiliacinę nosies funkciją. Lėtinis polipinis sinusitas, dažniau būna alerginis, nes dažnos alerginės…
NOSIES PERTVAROS IŠKRYPIMAS
Nosies pertvaros iškrypimas – tai nosies pertvaros išsilankstymas vidurinės plokštumos atžvilgiu, apsunkinantis kvėpavimą pro nosį. Ligos priežastys Nosies pertvara iškrypsta netolygiai formuojantis skeletui (pertvara auga greičiau negu jos kaulinis „rėmas”) . Gali būti trauminės kilmės iškrypimas. Be to, gali būti kaulinių ar kremzlinių sustorėjimų ar išaugų ant nosies pertvaros (skiauterių ar spyglių) . Apie 80 proc. baltosios rasės žmonių nosies pertvara yra iškrypusi vienokiu ar kitokiu laipsniu, tačiau ne visada apsunkina kvėpavimą. Jei gydytojui apžiūrint nosies ertmę, matoma pakrypusi pertvara, tačiau žmogus laisvai kvėpuoja pro nosį, toks pertvaros iškrypimas vadinamas fiziologiniu ir gydymas nereikalingas. Kai yra nosies pertvaros iškrypimas ir apsunkintas kvėpavimas pro nosį, toks pertvaros iškrypimas yra patologinis ir…
NEPŪLINGAS VIDURINĖS AUSIES UŽDEGIMAS (SEROOTITAS)
Serootitas – tai skysčio vidurinėje ausyje (būgninėje ertmėje) susikaupimas dėl ausies trimito bloko (nepraeinamumo Ligos priežastys Ausies trimito blokas atsiranda: 1. Dėl nosies ir nosiaryklės uždegimo. Nosiaryklės uždegimo (nazofaringito) ir nosies uždegimo (slogos arba kitaip vadinamo rinito) metu užburksta ryklinės ausies trimito angos gleivinė ir ji užsiveria. 2. Dėl nosiaryklės mechaninio bloko, kurį sukelia adenoidai, choanaliniai polipai ir hipertrofinis rinitas (apatinių nosies kriauklių užpakalinių galų padidėjimas) . Minėti dariniai blokuoja ausies trimito ryklinę angą. Vienokiu ar kitokiu būdu susidarius ausies trimito blokui, oras nepatenka į vidurinę ausį (būgninę ertmę) iš nosiaryklės. Būgninėje ertmėje esantis oras ilgainiui išsiurbiamas per kraujagysles, ir būgninėje ertmėje susiformuoja neigiamas slėgis, dėl kurio į ją iš…