Ausų-nosies-gerklės ligos,  Ligos

LARINGITAS

Ūminis laringitas – tai gerklų gleivinės uždegimas, dėl kurio sutrinka gerklų funkcija, kalba ar kvėpavimas.
Ligos priežastys
Dažniausiai ūminį laringitą sukelia virusai, retkarčiais gali prisidėti antrinė bakterinė infekcija.
Izoliuotas ūminis laringitas būna retai, dažniau jis yra kaip sudėtinė gripo, ūminės viršutinių kvėpavimo takų infekcijos dalis.
Dažniau susergama peršalus (net išgėrus labai šalto vandens) , taip pat ligą įtakoti darbo sąlygos (dulkės, kenksmingų medžiagų garai aplinkoje) .
Be to, susirgti galima dažnai „pasitempiant” balso klostes, kalbant ar dainuojant ne tuo balso diapazonu, labai daug šnekant.
Simptomai
 • Sausas kosulys
 • Drėgnas kosulys
 • Lojantis kosulys
 • Užkimęs balsas
 • Karščiavimas
 • Svetimkūnio jausmas gerklėje
 • Dusulys
 • Gerklės skausmas
 • Ligos eiga
  Ūminis laringitas skirstomas į ūminį katarinį laringitą, kurio metu labiausiai pažeidžiamos balso klostės, ir ūminį pūlingą (flegmoninį) laringitą, kurio metu pakenkiamas antgerklis.
  Kai yra ūminis katarinis laringitas, pasireiškia balso prikimimas iki visiško negalėjimo kalbėti (visiška afonija) . Dėl susidariusių gleivių ant balso klosčių gali varginti sausas ar drėgnas kosulys.
  Kai yra ūminis pūlingas laringitas, pakyla temperatūra, atsiranda svetimkūnio jausmas ryklėje, vėliau pereinantis į skausmą ir dusulį. Vystosi gerklų susiaurėjimas (stenozė) , ligonis dūsta.
  Komplikacijos
  Pagrindinė komplikacija laiku nesuteikus pagalbos – kvėpavimo nepakankamumas iki visiško jo sustojimo.
  Tyrimai
  Gerklos apžiūrimos veidrodėliais arba specialiais laringoskopais. Kai yra ūminis katarinis laringitas, matomos paraudusios ir paburkusios balso klostės, kartais ant klosčių paviršiaus matoma gleivių. Kai yra ūminis pūlingas laringitas, matomas labai paburkęs ir sustorėjęs antgerklis, ypač jo liežuvinis paviršius, taip pat paburkusios vedeginės antgerklio klostės.
  Gydymas
  Ūminis pūlingas (flegmoninis) laringitas būtinai gydomas ausų, nosies, gerklės ligų skyriuje arba kitame chirurginiame skyriuje.
  Kai yra ūminis katarinis laringitas, pagrindinis gydymas – tylėjimas, inhaliacijos su šarminiu tirpalu, skiriami antihistamininiai vaistai.
  Kai yra ūminis pūlingas laringitas, švirkščiami antibiotikai, skiriami antihistamininiai ir šlapimą varantys vaistai. Jei susiformuoja antgerklio pūlinys, gydoma chirurginiu būdu – pūlinys įpjaunamas, kad ištekėtų pūliai.

  Patarimai
  Galima taikyti šilumines procedūras (karštos kojų vonios, kompresai ant krūtinės, garstyčių lapeliai, šildomieji kompresai ant kaklo) , drėkinamąją terapiją (vanduo garinamas specialiais garintuvais, į vandenį galima įpilti vaistažolių mišinio arba vonios kambaryje atsukti šilto vandens dušo srovę) .

  Profilaktika
  Vengti kontaktų su sergančiais virusinėmis infekcijomis bei persišaldymų.