• Inkstų ir šlapimo sistemos organų ligos,  Ligos

    ŪMUS INKSTŲ FUNKCIJOS NEPAKANKAMUMAS

    Ūmus inkstų funkcijos nepakankamumas – tai staigus,per kelias valandas ar dienas, išsivystęs inkstų funkcijos sutrikimas, lydimas uremijos (būklė, kai kraujyje padaugėja kreatinino, šlapalo) ir i šlapimo kiekio sumažėjimo. Ligos priežastys Ūmų inkstų funkcijos nepakankamumą gali sukelti daugelis priežasčių. Dažniausia ūmaus inkstų funkcijos nepakankamumo priežastis – inkstų kraujotakos sutrikimas. Tai gali įvykti netekus daug skysčių (gausiai vemiant, viduriuojant, nudegus dideliam odos plotui, nukraujavus ir pan.) , esant širdies nepakankamumui (miokardo infarktui, perikarditui ir kt. sutrikimams) , sepsio, šoko metu, sunkių širdies, plaučių, pilvo organų operacijų metu. Nereta inkstų nepakankamumo priežastis – toksiškai inkstus veikiančių medikamentų (aminogliukozidų, nesteroidinių vaistų nuo uždegimo, ciklosporino A) , kontrastinių medžiagų vartojimas, apsinuodijimas toksinėmis medžiagomis (organiniais tirpikliasi,…

  • Inkstų ir šlapimo sistemos organų ligos,  Ligos

    PIELONEFRITAS

    Pielonefritas – tai inksto taurelių, geldelių ir intersticinio audinio uždegimas. Gali būti pakenktas vienas inkstas ar abu. Pielonefritas gali būti ūmus ir lėtinis. Tai dažniausia visų amžiaus grupių inkstų liga. Ligos priežastys Pielonefritą dažniausiai sukelia bakterijos, retai virusai ir grybeliai. Dažniausi pielonefritą sukelia tokios bakterijos kaip: Escherichia coli, Staphylokoccus saprophyticus, Enteroccocus, Proteus mirabilis, Klebsiella pneumoniae. Ne kiekvienas mikroorganizmas, patekęs į šlapimo pūslę, sukels uždegimą. Labai svarbios yra pačių mikrobų savybės, sugebėjimas prilipti prie šlapimo takų gleivinės ir pažeisti ją. Dažniausiai mikroorganizmai patenka į inkstus iš apatinių šlapimo takų, retai iš kraujo, sergant sepsiu, pūlinga angina, pūlingomis odos ligomis. Ne mažiau svarbios yra ir paties žmogaus savybės. Pielonefritu, kaip ir cistitu,…

  • Inkstų ir šlapimo sistemos organų ligos,  Ligos

    LĖTINIS INKSTŲ FUNKCIJOS NEPAKANKAMUMAS

    Lėtinis inkstų funkcijos nepakankamumas (LIFN) yra ilgai trunkantis abiejų inkstų kamuolėlių, kanalėlių, endokrininės funkcijos sutrikimas. Inkstai nesugeba pašalinti iš organizmo toksinių medžiagų, vandens pertekliaus, nesintetina tokių reikalingų medžiagų, kaip vitaminas D, eritropoetinas, kuris svarbus raudonųjų kraujo kūnelių (eritrocitų) susidarymui. Ligos priežastys Daugelis įgimtų ir įgytų inkstų ligų gali sukelti lėtinį inkstų funkcijos nepakankamumą. Pastaruoju metu ypač daugėja dializėmis gydomų pacientų sergančių cukriniu diabetu. Dažniausios LIFN priežastys: · Pirminės ir antrinės inkstų kamuolėlių ligos (glomerulonefritai, cukrinis diabetas) . · Lėtinės inkstų kanalėlių ligos (pielonefritas, analgetikų sukelta nefropatija) . · Arterinė hipertenzija. · Įgimta inkstų policistozė. · Sisteminės ligos. Šių ligų metu pasikeičia inkstų struktūra, normalius inkstų audinio elementus pakeičia randinis audinys.…

  • Inkstų ir šlapimo sistemos organų ligos,  Ligos

    CISTITAS

    Šlapimo pūslės uždegimas (cistitas) – tai šlapimo pūslės uždegimas, kuris išsivysto į šlapimo pūslę patekus patogeniniams mikroorganizmams. Cistitas gali būti ūmus (pasireiškiantis staiga) , besikartojantis (recidyvuojantis) . Cistitas gali pasireikšti kaip savarankiška liga ar kartu su inkstų uždegimu (pielonefritu) . Tai labai dažna liga. Apie pusė suaugusių moterų yra kažkada sirgusios cistitu ar viršutinių šlapimo takų infekcija. 7,8% mergaičių bei 1,6% berniukų praleidžia pamokas mokykloje dėl šlapimo takų infekcijos. Ligos priežastys Normaliomis sąlygomis šlapimo pūslėje bakterijų nėra ir šlapimas yra sterilus. Todėl mikroorganizmai patekę į šlapimo pūslę gali sukelti jos uždegimą. Dažniausiai tai bakterijos, tačiau ligą gali sukelti ir grybeliai, virusai, pirmuonys. Dažniausiai cistitą sukelia tokios bakterijos kaip Escherichia coli,…

  • Inkstų ir šlapimo sistemos organų ligos,  Ligos

    DIALIZĖ

    Dializė – tai pakaitinė inkstų terapija, kuri taikoma, kai savi inkstai nebesugeba apvalyti organizmo nuo medžiagų apykaitos produktų, pašalinti vandens pertekliaus, palaikyti normalios organizmo šarmų ir rūgščių, elektrolitų pusiausvyros. Yra dvi dializės rūšys: hemodializė ir peritoninė dializė. Ligos priežastys Inkstai yra šalinimo organas. Jie gamina šlapimą ir išskiria iš organizmo šlakus bei vandens perteklių. Blogėjant inkstų funkcijai, šlakų koncentracija kraujyje didėja, skysčių perteklius nebepašalinamas iš organizmo, todėl atsiranda tinimų, padidėja kraujospūdis. Kai inkstai atlieka mažiau nei 15 proc. savo funkcijų, atsiranda tokie simptomai kaip nuovargis, apetito stoka, dusulys, sunkiai kontroliuojamas arterinis kraujospūdis, širdies ritmo sutrikimai, galimas širdies lapelių uždegimas. Dialize inkstų funkcija gali būti pavaduojama: išvalomi šlakai, vaistai ir kitos…

  • Inkstų ir šlapimo sistemos organų ligos,  Ligos

    ANALGETINĖ NEFROPATIJA

    Analgetinė nefropatija – tai lėtinis inkstų audinio pažeidimas, kurį sukelia ilgalaikis nuskausminančių vaistų vartojimas. Ligos priežastys Analgetinė nefropatija gali išsivystyti vartojant aspirino ar fenazono preparatus kartu su fenacetinu, paracetamoliu, kofeinu, kodeinu. Inkstai pakenkiami, jei ligonis maždaug per 3 metus suvartoja 1-2 kg analgetikų. Pastebėta, kad šia liga dažniau serga moterys. Greičiausiai todėl, kad jos vartoja daug vaistų įvairiems skausmams, ypač galvos, slopinti. Piktnaudžiaujantiems analgetikais taip pat dažniau pasitaiko šlapimo takų navikai, didesnė arterinės hipertenzijos, širdies ir kraujagyslių ligų rizika. Simptomai Šlapinimasis naktį Pokyčiai šlapime Mažakraujystė Skrandžio skausmai Skrandžio opos Aukštas kraujo spaudimas Diegiantis skausmas po mentėmis Juosmens skausmas Karščiavimas Šaltkrėtis Ligos eiga Pirmasis analgetinės nefropatijos simptomas būna šlapinimasis naktį (nikturija)…

  • Inkstų ir šlapimo sistemos organų ligos,  Ligos

    INKSTŲ CISTOS

    Inkstų cista – tai skysčio pripildyta pūslytė inkste. Kai kurie žmonės turi vieną ar kelias cistas inkstuose. Šios nepaveldimos pavienės cistos yra dažniausiai nereikšmingas radinys, tuo tarpu, daugybinės cistos abiejuose inkstuose yra paveldima liga, kuri gali komplikuotis inkstų nepakankamumu. Ligos priežastys Inkstų cistų daugėja su mažiumi. Tiriant sonoskopu, cistų randama 0,1-4% vaikų, o suaugusiems net iki 30%. Dažniausiai cistos būna nedidelės, 1-3 cm skersmens (kelių mililitrų tūrio) , tačiau aptinkamos ir kelių šimtų mililitrų tūrio inkstų cistos. Simptomai Juosmens skausmas Karščiavimas Šokas Aukštas kraujo spaudimas Ligos eiga Dažniausiai cistos jokiais simptomais nepasireiškia. Tik atsitiktinai, atliekant inkstų sonoskopiją, randama viena ar kelios iki kelių centimetrų dydžio cistos. Esant didelėms cistoms, gali…

  • Inkstų ir šlapimo sistemos organų ligos,  Ligos

    INKSTŲ POLICISTOZĖ

    Inkstų policistozė – tai paveldima inkstų liga, kai normalų inkstų audinį pakeičia daugybinės cistos, skysčio pripildyti dariniai, kurių dydis labai įvairus: nuo adatos galvutės iki apelsino dydžio. Ligos priežastys Inkstų policistozė – paveldima liga. Galimi du paveldėjimo tipai: vienu atveju liga pasireiškia vyresniame amžiuje, paprastai sulaukus 30-60 metų. Ja suserga 1 iš 500-1000 tokio amžiaus žmonių. Sergant šia liga, pažeidžiami ne tik inkstai, bet ir kepenys, kasa, blužnis, dažniau randama pakitimų žarnose, smegenų kraujagyslėse. antruoju atveju liga nustatoma jau vaikystėje, dažnai net ką tik gimusiam naujagimiui. Šie atvejai gerokai retesni – serga 1 iš 10 000-20 000 vaikų. Kartu su inkstų pažeidimu būna ir kepenų fibrozė, su kepenų cirozei panašiais…

  • Inkstų ir šlapimo sistemos organų ligos,  Ligos

    NEFRITAS

    Intersticinis nefritas – tai ūmus inkstų kanalėlių ir intersticinio audinio (audinio tarp kanalėlių) uždegimas. Ligos priežastys Daugelis veiksnių ir ligų gali pažeisti inkstų intersticinį audinį bei kanalėlius. Vaikams dažniausiai ūmų intersticinį nefritą sukelia sisteminė bakterinė infekcija. Tai gali būti difterija, bruceliozė, streptokokinė infekcija, toksoplazmozė, mikoplazminė infekcija ir kitos. Ūmų uždegimą gali sukelti ir virusai: citomegalo, hanta, epšteinbaro. Suaugusiesiems dažniausia ūmaus intersticinio nefrito priežastis yra šalutinis vaistų poveikis. Daugelis vaistų gali pakenkti inkstams, bet dažniausiai juos pažeidžia antibiotikai (meticilinas, ampicilinas, cefalosporinai, rifampicinas) , nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo, diuretikai (tiazidiniai, kilpiniai) , alopurinolis, cimetidinas. 30 proc. atvejų ligą sukėlęs veiksnys visai nenustatomas. Kaip liga išsivysto, nėra visiškai aišku. Manoma, kad svarbiausi yra…

  • Inkstų ir šlapimo sistemos organų ligos,  Ligos

    INKSTŲ PERSODINIMAS (TRANSPLANTACIJA)

    Tai vieno žmogaus (donoro) inksto persodinimas kitam žmogui (recipientui) . Ligos priežastys Inkstą reikia persodinti tada, kai savi inkstai nebesugeba atlikti savo funkcijų ir nepašalina iš organizmo nereikalingų medžiagų. Esant ūmiam inkstų funkcijos nepakankamumui, inkstų veikla gali visiškai atsistatyti, tačiau, esant lėtiniam nepakankamumui, inkstų veikla vis blogėja ir reikia gelbėti žmogaus gyvybę atliekant dializes ar persodinant kito žmogaus inkstą. Inkstų nepakankamumą gali sukelti pačių inkstų ligos (glomerulonefritas, pielonefritas, intersticinis nefritas) , širdies ligos, aterosklerozė, lėtinis šlapimo nutekėjimo sutrikimas, cukrinis diabetas, sisteminės ligos (sisteminė raudonoji vilkligė, vaskulitai) , kuriomis sergant pažeidžiami daugelis organų, tarp jų ir inkstai. Įvairių vaistų vartojimas taip pat gali būti inkstų nepakankamumo priežastis. Operacijos metu persodinamas vienas…