Bronchitas – bronchų gleivinės uždegimas, dažniausiai sukeliamas virusų arba bakterijų. Ligos priežastys Dažniausiai bronchitą sukelia virusinė infekcija (rinovirusinė, adenovirusinė, respiracinė sincitinė, gripo, paragripo, Herpes simplex virusas ir kt.) , kuri gali komplikuotis bakterine infekcija. Daug rečiau pirminio bronchito priežastis yra bakterijos (Streptococcus pneumoniae, Haemofilus influenzae, Staphylococcus aureus, Mycoplasma pneumoniae, Chlamidia pneumoniae ir kt.) . Ligą gali sukelti įvairios augalinės ir mineralinės dulkės, rūgščių garai, amoniakas, organiniai tirpikliai, sieros dioksidas, tabako ir kitokių rūkalų dūmai. Bronchito atsiradimą skatina kontaktas su kenksmingomis medžiagomis, nuovargis, peršalimas, nutukimas, alkoholis, krūtinės ląstos deformacijos ir pan. Simptomai Kosulys Nežymus karščiavimas Skrepliavimas Dusulys Gerklės skausmas Silpnumas Darbingumo sumažėjimas Skausmas už krūtinkaulio Sloga Nuovargis Ligos eiga Ūminio bronchito…
KVĖPAVIMO NEPAKANKAMUMAS
Kvėpavimo nepakankamumas – tai neadekvati dujų apykaita plaučiuose, dėl kurios trūksta deguonies, o anglies dioksidas iš jo pasišalina nepakankamai. Ligos priežastys Kvėpavimo nepakankamumą sukelia įvairios ligos ir būklės. Kvėpavimo nepakankamumas gali prasidėti sutrikus kvėpavimo takų pralaidumui. Tai dažnai atsitinka dėl bronchų spazmo, kai pabrinksta jų gleivinė ar bronchai užsikemša skrepliais arba svetimkūniu. Kita kvėpavimo nepakankamumo priežastis – sumažėjęs plaučių kvėpuojamasis paviršius, sergant kvėpavimo organų ligomis (pvz., lėtinis bronchitas, bronchinė astma) ; susiaurėjus bronchų spindžiui (pvz., sergant plaučių vėžiu) ; pleuros ertmėje susikaupus skysčio arba oro (pvz., lūžus šonkauliams) ; esant krūtinės ląstos pakitimams, iškrypus stuburui. Be to, kvėpavimo nepakankamumas gali atsirasti pažeidus smegenyse kvėpavimo centrą, įkvėpus nuodingųjų medžiagų (chloro, azoto…
SARKOIDOZĖ
Sarkoidozė – tai sisteminė nežinomos kilmės granulominė liga, pažeidžianti daugelį organų, dažniausiai plaučius. Ligos priežastys Sarkoidozės kilmė nežinoma. Manoma, kad yra genetinis šios ligos polinkis (dažnai serga paciento šeimos nariai) . Be to, yra duomenų, kad etniškumas, hormonai, amžius, įvairūs imuniniai kompleksai ir aplinkos veiksniai įtakoja šios ligos atsiradimą. Epidemiologiniai tyrimai parodė, kad juodaodžių sergamumas šia liga yra didesnis nei baltaodžių. Sarkoidoze daugiausia serga jauni ir vidutinio amžiaus žmonės. Moterys šia liga serga dažniau nei vyrai. Simptomai Nuovargis Silpnumas Kūno masės mažėjimas Nežymus karščiavimas Sausas kosulys Kvėpavimo diskomfortas Dusulys Krūtinės ląstos limfmazgių padidėjimas Sąnarių skausmas Rausvi poodiniai mazgai Ligos eiga Sarkoidozė – sisteminė liga, kuri gali pažeisti tiek visą organizmą,…
LĖTINĖ OBSTRUKCINĖ PLAUČIŲ LIGA
LOPL – tai progresuojanti kvėpavimo takų liga, sutrikdanti jų praeinamumą ir dujų apykaitą. Ligos priežastys Nėra vienareikšmio atsakymo, kodėl vieni žmonės suserga LOPL, o kiti ne. Pagrindinis šios ligos rizikos faktorius – rūkymas. 90 proc. sergančiųjų LOPL – aktyviai arba pasyviai rūkantys. Nors oro užterštumo vaidmuo nėra aiškus, bet, manoma, kad ir jis turi įtakos sergamumui šia liga. Profesinės dulkės ir chemikalai (garai, dirgikliai, dūmai) , esant intensyviam ir ilgam kontaktui, gali sukelti LOPL, nepriklausomai nuo to, rūko žmogus ar ne. Manoma, kad yra genetinis šios ligos polinkis (nustatytas paveldimas alfa-1 antitripsino deficitas) . Kvėpavimo takų infekcijos, persirgtos kūdikystėje ir vaikystėje, turi reikšmės LOPL atsiradimui vyresniame amžiuje. LOPL neretai pasireiškia…
PLAUČIŲ VĖŽYS
Plaučių vėžys – tai plaučių piktybinis navikas. Ligos priežastys Plaučių vėžio, kaip ir kitų lokalizacijų vėžio, tiksli priežastis nežinoma. Tačiau žinoma daug rizikos faktorių, kurie, ilgai veikdami organizmą, gali sukelti plaučių vėžį. Vienas svarbiausių plaučių vėžį įtakojančių veiksnių – tabako rūkymas. Cigarečių dūmuose yra apie 4000 cheminių medžiagų, iš jų daugiau kaip 40 žinomų kancerogenų (t.y. vėžį sukeliančių medžiagų) . Kancerogeninės medžiagos ilgą laiką kaupdamosios žmogaus audiniuose ir kai kuriuose organuose sukelia vėžį bei kitas ligas. Rizikos laipsnis susirgti plaučių vėžiu tiesiogiai priklauso nuo surūkomų per dieną cigarečių skaičiaus ir rūkymo trukmės. Tabako rūkymas didina riziką susirgti plaučių vėžiu nuo 2 iki 190 kartų. Pasyvus rūkymas (buvimas prirūkytoje aplinkoje) apie…
PNEUMOTORAKSAS
Pneumotoraksas – oro susikaupimas pleuros ertmėje. Ligos priežastys Pneumotoraksą gali sukelti traumos (pvz., lūžus šonkauliams, sužeidus krūtinės ląstą peiliu, kulka) , jatrogeninės priežastys (diagnostikos ir gydymo metu sukeltas pneumotoraksas) , uždegiminės ligos (pvz., plaučių tuberkuliozė, plaučių uždegimas ir kt.) , paveldimos ligos (pvz., Marfano sindromas) ir spontaninės priežastys. Spontaninis pneumotoraksas gali atsirasti sunkiai dirbantiems arba kilnojantiems sunkumus jauniems žmonėms (atrodantiems sveikais) . Tačiau dažniausiai spontaninis pneumotoraksas susidaro trūkus įgimtai plaučių cistai arba pūslei. Pneumotorakso metu į pleuros ertmę patekęs oras dirgina pleuros receptorius, mechaniškai spaudžia krūtinės ląstos organus. Oras tampa savotišku svetimkūniu krūtinės ląstoje. Simptomai Išbalęs veidas Šaltas prakaitas Krūtinės skausmas Kosulys Skrepliai su krauju Padažnėjęs kvėpavimas Dusulys Dažnesnis pulsas…
BRONCHINĖ ASTMA
Bronchinė astma – tai lėtinė uždegiminė kvėpavimo takų liga, pasireiškianti dusulio ir/ar kosulio priepuoliais. Ligos priežastys Ligoniams, susirgusiems bronchine astma vaikystėje, dažnai nustatomas padidėjęs jautrumas įvairiems alergenams (tam tikroms baltyminėms medžiagoms, veikiančioms organizmą kaip antigenai) . Dažniausi alergenai – dulkių erkės, plunksnos, gyvūnų plaukai, pelėsiniai grybeliai, žiedadulkės, kai kurie maisto produktai (pienas, kiaušiniai, žuvis, žemuogės ir kt.) ir vaistai (aspirinas, penicilinas ir kt.) . Alergija – pagrindinė vaikų bronchinės astmos atsiradimo priežastis. Ši liga glaudžiai susijusi su alerginiu rinitu, atopiniu dermatitu bei kitomis alerginėmis ligomis. Suaugusiems, sergantiems bronchine astma, alerginis komponentas nustatomas retai. Bronchinės astmos išsivystymui svarbūs ir kiti veiksniai: virusinė ir bakterinė kvėpavimo takų infekcija, rūkymas, stresas, cheminiai dirgikliai,…
SAUSAS KOSULYS
Tai sudėtingas organizmo refleksinis atsakas į kvėpavimo takų (gerklų, bronchų) , nosies, krūtinplėvės, nervinių šaknelių arba tiesiog kvėpavimo centro dirginimą. Kosulio metu iš kvėpavimo takų šalinamos dulkės, teršalai, gleivės, skrepliai. Ligos priežastys Mechaninės: padidėjusi skydliaukė, aortos išsiplėtimas, augliai, spaudžiantys trachėją arba bronchus, skrandžio turinio patekimas į stemplę (gulint arba miegant, kai būna prislopinti refleksai, skrandžio turinys pakyla iki gerklų ir pakliūva į kvėpavimo takus) , kvėpuojant arba valgant į kvėpavimo takus patekęs svetimkūnis, per didelis krūvis balso stygoms (ilgai ir dažnai kalbant ar dainuojant) , balso stygų mazgeliai, pailgėjęs ir pabrinkęs (peršalus) liežuvėlis, aukšta diafragmos padėtis (dėl susikaupusių skysčio pilvo ertmėje, dujų žarnose) . Cheminės dirginančios medžiagos: stiprios rūgštys, amoniakas,…
PLAUČIŲ UŽDEGIMAS
Plaučių uždegimas (pneumonija) – tai ūminis infekcinis plaučių audinio uždegimas, kai dėl į plaučius patekusių mikroorganizmų plaučių alveolėse susikaupia uždegiminio skysčio ir ląstelių. Ligos priežastys Plaučių uždegimą sukelia įvairūs infekcijos sukėlėjai (patogeniniai bakterijos ir virusai) , patekę į plaučių alveoles. Dažniausiai ligą sukelia Streptococcus pneumoniae, Haemophilus influenzae, Staphylococcus aureus. Plaučių uždegimo priežastimi gali būti ir daugiau kaip vienas sukėlėjas. Tikimybė susirgti plaučių uždegimu priklauso ne tik nuo mikroorganizmo, bet ir nuo žmogaus organizmo gynybinių ypatybių, aplinkos. Palankias sąlygas ligai prasidėti sudaro ūminė virusinė kvėpavimo takų infekcija (peršalimas ar gripas) , lėtinės kvėpavimo takų ligos, rūkymas, alkoholizmas, žmogaus imuniteto nusilpimas (taip pat imunitetą slopinančių vaistų vartojimas) , senyvas amžius, kitos ligos…
BRONCHEKTAZINĖ LIGA
Bronchektazinė liga – tai lėtinė kvėpavimo takų liga, pasireiškianti nuolatiniu bakterijų kaupimusi bronchuose, pūlingu kvėpavimo takų uždegimu, negrįžtamu bronchų spindžio išsiplėtimu. Ligos priežastys Bronchektazinę ligą sąlygoja daugelis faktorių. Ji gali būti įgimta ir įgyta. Svarbiausi veiksniai yra nevisaverčiai bronchai (gali būti susilpnėjusi, praradusi elastingumą bronchų sienelė) ir kvėpavimo takų infekcijos (Haemophilus influuenzae, Streptococcus pneumoniae, Escherichia coli, Pseudomonas aeruginosa) . Bronchektazine liga dažniausiai serga jauni žmonės, tačiau paprastai ji prasideda jau vaikystėje ar net kūdikystėje (persirgus ūmiomis kvėpavimo takų ligomis) . Vyrai šia liga serga dažniau negu moterys. Palankias sąlygas bronchektazinei ligai atsirasti sudaro rūkymas, alkoholizmas, dažni peršalimai, buvimas dulkėtoje aplinkoje. Simptomai Kosulys Skrepliavimas Dusulys Nežymus karščiavimas Silpnumas Nuovargis Kūno masės…