• Moterų ligos,  Onkologinės ligos

    Besimptomis virusas gali tapti vėžio priežastimi: kaip to išvengti?

    Gimdos kaklelio vėžys – tyli ir klastinga liga, kuri pasiglemžia daugiau nei 200 Lietuvos moterų per metus. Žmogaus papilomos virusas (ŽPV) yra pagrindinis šio vėžio sukėlėjas, tačiau jis gali būti atsakingas ir už kitų vėžių atsiradimo riziką moterims ir vyrams. Gydytoja akušerė-ginekologė, med. dr. Greta Balčiūnienė įvardina būtinas priemones apsisaugoti nuo ŽPV ir jo sukeliamų ligų. Tuo tarpu žinoma šalies atlikėja Ingrida Martinkėnaitė dalinasi asmenine patirtimi bei ragina nedelsti bei pasirūpinti savimi. ŽPV sukelia ne tik gimdos kaklelio vėžį Šiuo metu aptinkama apie 200 ŽPV tipų, kurie gali būti klasifikuojami į žemos ir aukštos rizikos (onkogeninius) tipus. ŽPV bent kartą gyvenime turėjo 8 iš 10 žmonių, nepaisant to, ši virusinė…

  • Ligos,  Onkologinės ligos

    Onkologinės ligos

    Sistemą sudaro: Vėžinės ląstelės – tai pakitusios organizmo ląstelės, įgijusios nenormalių savybių: jos neribotai ir nevaldomai dauginasi, perauga gretimus audinius bei migruoja į kitas organizmo vietas (metastazuoja). Pagal ląstelių kilmę, sandarą ir savybes išskiriama: kraujo vėžiai, nervų sistemos, kvėpavimo sistemos, virškinimo trakto, inkstų, vyriškosios bei moteriškosios lytinių sistemų, odos, akių-nosies-gerklės sistemos, endokrininės sistemos, griaučių ir raumenų bei kitokie navikai. Ligos: PLAUČIŲ VĖŽYSŽARNYNO NAVIKAIKIAUŠIDŽIŲ NAVIKAISKRANDŽIO VĖŽYSINKSTŲ VĖŽYSPROSTATOS VĖŽYSŠLAPIMO PŪSLĖS VĖŽYSPIKTYBINĖS LIMFOMOSGALVOS SMEGENŲ NAVIKAIKAULŲ NAVIKAIODOS PIKTYBINIAI NAVIKAIMAKŠTIES VĖŽYSERITEMIJA (POLICITEMIJA)VULVOS VĖŽYS

  • Ligos,  Onkologinės ligos

    ERITEMIJA (POLICITEMIJA)

    Eritremija (policitemija) – tai yra navikinė liga, kurios metu nevaldomai daugėja mieloidinės kilmės kraujo ląstelių (raudonieji kraujo kūneliai, kraujo plokštelės, tam tikra baltųjų kraujo kūnelių dalis) . Ligos priežastys Paplitimas Dažniausiai serga vidutinio ir vyresnio amžiaus žmonės. Per metus naujai diagnozuojama 4–6 atvejai 1000000 gyventojų. Simptomai Ryškus odos, lūpų, nagų, gleivinių rausvumasNiežulysDelnų ir padų „degimo” jausmasBendras silpnumasDarbingumo sumažėjimasBlužnies padidėjimas Ligos eiga Atsiranda ryškus odos, lūpų, nagų, gleivinių rausvumas. Ligonius vargina kūno niežulys, stiprėjantis nusiprausus po dušu ar vonioje, rankų delnų ir kojų padų deginimas, galvos skausmas, bendras silpnumas, sumažėjęs darbingumas, nemalonūs pojūčiai po kairiu šonkaulių lanku dėl padidėjusios blužnies. Skiriami trys eritremijos stadijos, kurios keičia viena kitą. Po pirmosios stadijos,…

  • Ligos,  Onkologinės ligos

    KIAUŠIDŽIŲ NAVIKAI

    Visos kiaušidžių cistos ir cistomos vadinamos bendru vardu – kiaušidžių cistiniais navikais. Tai palyginti dažna moterų liga. Dažniausiai jos pasitaiko vaisingo (reprodukcinio) amžiaus moterims ir būna gerybinės (sudaro net 30-40% visos vaisingo amžiaus moterų kiaušidžių patologijos ir apie 90% atvejų būna gerybinės) . Kiaušidžių cistos nebūdingos mergaitėms iki brendimo bei moterims premenopauzėje ir postmenopauzėje (virš 45 metų) , būna retai, todėl kiekvienu atveju, kai diagnozuojamos kiaušidės cistinis navikas, kruopščiai ištiriama, ar jis nėra piktybinis. Be cistų ir cistomų yra necistinės struktūros kitų gerybinių kiaušidžių navikų. Jie skirstomi į dvi grupes: produkuojantys hormonus ir neprodukuojantys hormonų. Šie navikai prasideda iš ektopinių („paklydusių”) įvairių audinių užuomazgų likučių kiaušidėse. Ligos priežastys Navikų atsiradimo…

  • Ligos,  Onkologinės ligos

    INKSTŲ VĖŽYS

    Inkstų vėžys – tai piktybinis inkstų darinys. Dažniausiai serga 50-70 metų žmonės. Vyrai du kartus dažniau serga nei moterys. Ligos priežastys Naviko atsiradimo priežastys nėra gerai žinomos. Rizikos veiksniai inkstų vėžio atsiradimui yra tabako dūmai ir kadmis. Yra ir genetiškai perduodamų inkstų vėžio formų (Vilmso navikas) . Esant paveldimam inkstų vėžiui, gali būti keli navikai inkste, taip pat gali būti pažeisti abu inkstai. Simptomai KarščiavimasGreitas nuovargisKūno masės mažėjimasPilnakraujystėKraujas šlapimeInkstų dieglysŠono skausmasPašonės skausmasIšsiplėtusios kapšelio venos Ligos eiga Iš pradžių jokių simptomų nebūna. Tik esant jau nemažam navikui, atsiranda šono, pašonės skausmas, galima naviką užčiuopti pilve, matomas kraujas šlapime. Vienintelis inksto naviko požymis gali būti nepaaiškinamas karščiavimas. Ligoniai dažnai skundžiasi nuovargiu, kūno…

  • Ligos,  Onkologinės ligos

    ŠLAPIMO PŪSLĖS VĖŽYS

    Šlapimo pūslės vėžys – tai piktybinis šlapimo pūslės navikas. Šlapimo pūslės vėžys sudaro 4proc.visų navikų arba 35-50 proc. visų šlapimo ir lyties organų navikų. Šlapimo pūslės vėžiu tris kartus dažniau serga vyrai nei moterys. Dažniausiai serga vyresni nei 40 metų žmonės. Ligos priežastys Šlapimo pūslės navikų atsiradimo priežastys nėra gerai žinomos. Dažniau serga chemijos pramonės darbuotojai ir rūkaliai, ligoniai, kurie ilgai buvo gydomi ciklofosfamidu. Simptomai Kraujas šlapimeDažnas šlapinimasis po truputįSkausmas šlapinantisŠlapimo nelaikymasTuštinimosi pakitimaiInkstų vandenėSkausmas pilvo apačiojeKaulų skausmai Ligos eiga Dažniausiai ligoniai pastebi kraują šlapime, skundžiasi disurijos reiškiniais (dažnu, skausmingu šlapinimusi nedidelėmis porcijomis) , gali nelaikyti šlapimo. Tai dažniausi šlapimo pūslės vėžio simptomai. Kiti simptomai, kaip skausmai pilvo apačioje, kaulų skausmai,…

  • Ligos,  Onkologinės ligos

    MAKŠTIES VĖŽYS

    Makšties vėžys – tai piktybinis navikas, kuris vystosi iš makšties gleivinės arba iš makšties sienos jungiamojo ir raumeninio sluoksnio. Jis sudaro 0,4-2 proc. visų moters lyties organų piktybinių navikų. Tai palyginti retai pasitaikantis piktybinis navikas. Sergamumas makšties vėžiu yra 0,6 iš 100000 moterų. Juo serga įvairaus amžiaus moterys, dažniausiai sulaukusios 50-60 metų. Ligos priežastys Pirminis makšties vėžys pradeda augti iš ikivėžinių foninių ligų pažeistos makšties gleivinės. Ikivėžines ligas sukelia įvairūs dirgikliai, pavyzdžiui: dažni makšties uždegimai (kolpitai) , lyties organų herpes virusas, žmogaus papilomos virusas (ŽPV) , ilgai naudojami įdedami makšties pesarai, sukeliantys pragulas (naudojami gimdos iškritimo, makšties sienelių nusmukimo atveju) , nuolatinis makšties gleivinės dirginimas įvairiais plovikliais ir cheminėmis medžiagomis,…

  • Ligos,  Onkologinės ligos

    PIKTYBINĖS LIMFOMOS

    Tai piktybinė neoplazija (naujadaras) , kurios ištakos yra limfinio audinio ląstelės – T ar B limfocitai. Ligos priežastys Paplitimas Per metus naujai suserga 3–5/100000 gyventojų. Pastaruoju metu sergamumas didėja. Dažniau serga vyrai, vyresni žmonės. Pagal ligos piktybiškumą šios limfomos skirstomos į mažai, vidutiniškai, labai ir ypač piktybines. Kuriai grupei priskiriamas susirgimas, paaiškėja atlikus tyrimus. Simptomai Limfmazgių padidėjimasNaktinis prakaitavimasKarščiavimasKūno masės mažėjimas Ligos eiga Padidėja limfiniai mazgai kakle, pažastyse, kirkšnyse. Atsiranda bendrųjų simptomų – kitkuo nemotyvuotas karščiavimas, naktinis prakaitavimas, kūno masės mažėjimas. Diagnozės nustatymo metu liga dažnai būna išplitusi. Keliose srityse būna padidėję limfiniai mazgai, galimas ligos plitimas į kaulų čiulpus, kitus organus. Komplikacijos Negydant liga mirtina. Navikinis procesas išplinta po visą…

  • Ligos,  Onkologinės ligos

    ODOS PIKTYBINIAI NAVIKAI

    Odos piktybiniai navikai (odos vėžys) – tai odoje esantys židiniai, sudaryti iš pakitusių, nesubrendusių, nediferencijuotų ląstelių. Dažniausiai pasitaiko bazalioma ir plokščialąstelinis vėžys (spinalioma) . Paskutiniu metu vis dažniau pasitaiko melanocitų (pigmentinių ląstelių) navikas – melanoma. Ligos priežastys Viena pagrindinių priežasčių, lemiančių odos vėžio atsiradimą, – nesaikingas ir neteisingas deginimasis saulėje (UV spindulių poveikis) . Kitas svarbus rizikos veiksnys – tam tikras žmogaus pigmentinis tipas. Nustatyta, kad šviesiaplaukiai, rusvaplaukiai, mėlynakiai, strazdanoti, sunkiai įdegantys saulėje, kurių oda jautri saulės spinduliams, linkę dažniau sirgti odos vėžiu. Dažniau serga vyresni žmonės, nors melanoma yra jaunesnių žmonių liga. Taip yra todėl, kad tie žmonės labiau mėgsta kaitintis saulėje. Sergamumui turi įtakos lytis ir profesija. Melanoma…

  • Ligos,  Onkologinės ligos

    VULVOS VĖŽYS

    Vulvos vėžys yra piktybinis vulvos navikas. Vulva – tai moters išoriniai lytiniai organai, kuriems anatomiškai priklauso gakta, didžiosios ir mažosios lytinės lūpos, varputė, makšties prieangis su liaukomis ir mergystės plėvė. Ligos priežastys Vulvos vėžys pasitaiko gana retai, tarp kitų moters lytinių organų vėžių užima ketvirtąją vietą ir sudaro apie 3 proc. Dažniau serga vyresnio amžiaus moterys, sulaukusios 60-70 metų, ypač nutukusios, sergančios cukriniu diabetu, arterine hipertenzija, vulvos krauroze, leukoplakija, papiloma, rūkančios ir negimdžiusios. Nemažą reikšmę turi dažna lytinių partnerių kaita bei lytiniu keliu gauti žmogaus papilomos (ŽPV) ir Herpes virusas, kurie sukelia vulvos epitelio ikivėžinius pokyčius. Vulvos vėžys vystosi iš ikivėžinių vulvos ligų – leukoplakijos ir kraurozės. Leukoplakija – tai…