Ligos,  Onkologinės ligos

ODOS PIKTYBINIAI NAVIKAI

Odos piktybiniai navikai (odos vėžys) – tai odoje esantys židiniai, sudaryti iš pakitusių, nesubrendusių, nediferencijuotų ląstelių. Dažniausiai pasitaiko bazalioma ir plokščialąstelinis vėžys (spinalioma) . Paskutiniu metu vis dažniau pasitaiko melanocitų (pigmentinių ląstelių) navikas – melanoma.
Ligos priežastys
Viena pagrindinių priežasčių, lemiančių odos vėžio atsiradimą, – nesaikingas ir neteisingas deginimasis saulėje (UV spindulių poveikis) . Kitas svarbus rizikos veiksnys – tam tikras žmogaus pigmentinis tipas. Nustatyta, kad šviesiaplaukiai, rusvaplaukiai, mėlynakiai, strazdanoti, sunkiai įdegantys saulėje, kurių oda jautri saulės spinduliams, linkę dažniau sirgti odos vėžiu. Dažniau serga vyresni žmonės, nors melanoma yra jaunesnių žmonių liga. Taip yra todėl, kad tie žmonės labiau mėgsta kaitintis saulėje. Sergamumui turi įtakos lytis ir profesija. Melanoma dažniau serga vidutinio amžiaus moterys, nors pastaruoju metu gausėja ir šia liga sergančių vyrų.
Bazaliomomis ir spinaliomomis dažniau serga žmonės, ilgiau dirbantys lauke, pvz., žemdirbiai.
Kiti faktoriai, lemiantys odos vėžio atsiradimą:
ikinavikinės odos ligos;
lėtinės odos ligos;
jonizuojanti radiacija;
traumos;
kai kurie virusai;
hormonų apykaitos sutrikimai;
imuninio organizmo atsparumo sumažėjimas.
Simptomai
Odos mazgelis su voleliuIšopėjęs odos mazgasKremzlės kietumo odos mazgelisOpelė su gelsvu šašuInfekuota opaKintančio dydžio, formų ar spalvos dėmėsApgamas su plaukeliaisSustandėjimas apgamePadidėję sritiniai limfmazgiaiOdos gruoblėtumas
Ligos eiga
Bazalioma prasideda nedideliu kietos konsistencijos mazgeliu ar tiesiog rausva pleiskanojančia dėmele, kurios paviršius lygus, vėliau darosi grublėtas. Navikinis židinys gali būti pilkšvos spalvos ar pigmentuotas, su išsiplėtusiomis kraujagyslėmis. Sukietėjimo kraštai dažniausiai blizga ir primena perlą. Vėliau navikas gali išopėti, opa būna lygiais kraštais su kietu, blizgančiu voleliu. Opos paviršius pasidengia kietais, gelsvais šašais.
Svarbiausi melanomos simptomai: greitas apgamo augimas ir sustandėjimas, gali atsirasti kietas mazgelis pačiame apgame, pakisti apgamo pigmentacijos intensyvumas, oda aplink apgamą gali parausti, joje atsiranda metastazių (satelitai) iki 5 cm nuo pirminio židinio. Paviršius gali būti įvairus – lygus, gruoblėtas, iškilęs virš odos arba išopėjęs, padengtas šašeliais. Pigmentacija taip pat gali būti įvairi, vienoda ar dėmėta, rudos, pilkos, juodos, violetinės spalvos. Odos mazgelis su voleliu.
Sergant spinalioma, ant odos atsiranda karpos ar mazgelio formos židinėlis. Mazgelio paviršius šiurkštokas, kietas, padengtas pilku šašeliu, kraujuoja.

Bazalioma. Dažnai pasitaiko ant veido, nosies sparnelių, vidinio akių kampo, kaklo, kaktos, smilkinių. Opa gali intensyviai augti ir greitai sunaikinti aplinkinius audinius, pvz.: nosies sparnelius, akies obuolį, ausies kaušelį, lūpą, skruostą. Bazalioma ligos pradžioje niekada nebūna gleivinėje. Į šalia esančius audinius arba sistemas nepersimeta, tačiau savaime neišnyksta ir plinta odos paviršiumi bei gilyn.
Spinalioma. Šiems navikams būdinga dažniausiai vienas, karpos ar mazgelio formos židinėlis, kuris greitai didėja. Mazgelis kietas, gali augti į plotį ir viršų. Ilgainiui aplinkiniai audiniai sukietėja, sumažėja jų paslankumas. Vėžinės ląstelės plinta į sritinius limfmazgius, plaučius, kaulus.
Melanoma. Gali atsirasti iš melanocitų (pigmentinių ląstelių) sveikoje odoje, bet dažniau vystosi iš pigmentinių apgamų. Tiek apžiūros būdu, tiek histologiškai melanomas sunku diagnozuoti, nes jos būna labai įvairios.
Odos vėžys vystosi lėtai. Tačiau ligoniai turi būti budrūs ir neuždelsti, kitaip reikės ilgesnio ir sunkesnio gydymo.

Komplikacijos
Plitimas į gretimus audinius, limfmazgius, organus (akies obuolį, ausies kaušelį, lūpą, plaučius, smegenis ir kt.) ir šių organų funkcijų sutrikdymas. Ligoniai sergantys opine bazalioma dažnai miršta nuo staigaus nukraujavimo, nes opa gali prasiskverbti į stambias kraujagysles.
Tyrimai
Bazalioma ir spinalioma diagnozuojamos apžiūrėjus ir paėmus odos gabalėlį iš pažeistos vietos histologiškai ištirti.
Melanomą nustatyti sunku. Diagnozei nustatyti svarbi ligonio apklausa: prieš tai buvusio apgamo išvaizda, jo aktyvacijos požymiai ir trukmė, naviko išvaizda, kai kurie buvę odos pakitimai, sritinių limfmazgių būklė. Taip pat atliekamas morfologinis tyrimas.
Gydymas
Taikomi šie metodai:
1. Chirurginis gydymas.
2. Spindulinis gydymas.
3. Chemoterapija.
4. Krioterapija (gydymas šalčiu, vadinamoji šalčio terapija) .
5. Limfmazgių chirurginis pašalinimas.
6. Kombinuotas gydymas.
Svarbiausias piktybinių navikų gydymo būdas yra chirurginis: vienas arba taikomas su kitais būdais. Kita vertus, gydymo metodas skiriamas atsižvelgiant į naviko vietą, išplitimą, augimo pobūdį, sudėtį, bendrą ligonio būklę.
Patarimai
Stebėkite apgamus ir kitus odos pakitimus: ar nesikeičia pigmentacija, dydis, forma, neopėja. Stenkitės jų netraumuoti, neužkliudyti šukomis, rūbais, rankomis.
Pastebėję įtartinų pakitimų, laiku kreipkitės į gydytoją dermatologą ar onkologą.
Profilaktika
Laiku gydyti odos ikinavikines ligas. Asmenims, turintiems apgamų, kurie dažnai traumuojami, reiktų juos šalinti.
Saugiai mėgautis saule (fotoapsauginiai kremai, skėčiai, galvos apdangalai, nesideginti nuo 10 iki 15 valandos) , nes piktnaudžiavimas saulės voniomis – vienas iš pagrindinių odos vėžį provokuojančių veiksnių.