• Straipsniai

    Apsilankymas odontologo kabinete – įveikti baimę gali padėti sedacija

    Apsilankymas odontologo kabinete ne tik vaikams, bet ir suaugusiems dažnai sukelia stresą ir baimę. Su karieso pažeistu ar skaudančiu dantimi atėję, ypatingai mažieji pacientai, kartais net nesutinka atsisėsti į odontologo kėdę apžiūrai. Siekiant nesukelti streso ar skausmo, tiek vaikams, tiek suaugusiems gydytojai odontologai dantų procedūras gali atlikti taikant sedaciją ar bendrąją nejautrą. „Kardiolitos klinikų“ Klaipėdoje odontologė Iryna Fursa ir anesteziologė Eglė Deščerienė pasakoja, kaip sedacija gali padėti įveikti dantų gydymo baimę ir kada galima taikyti nejautrą. Nerimą ir baimę apsilankyti odontologo kabinete gali lemti skirtingos priežastys – neigiama ankstesnė patirtis, skausmo baimė ar nežinia, kai pas odontologą atvykstama pirmą kartą. Vis dėlto, gydytojui odontologui svarbu išsiaiškinti konkrečią baimės priežastį ir…

  • Straipsniai

    Iš kur kyla pacientų baimė keisti gydymą ir kaip ją įveikti?

    Pokyčių baimė gali pasireikšti įvairiausiose gyvenimo situacijose – keičiant darbą, gyvenamą vietą ar priimant kitus svarbius sprendimus. Medikai pastebi, kad pacientus keisti gydymą, net į efektyvesnį ir patogesnį, dažniausiai stabdo pokyčių baimė. Ir visai nesvarbu, jei jie reiškia geresnę gyvenimo kokybę. Psichoterapeuto Vaido Arvasevičiaus teigimu, skirtingi žmonės skirtingai suvokia pokyčius. Vieniems tai – naujos galimybės, kitiems – neįveikiama kliūtis. Taip yra todėl, kad specifinis žmogaus psichologinis portretas lemia specifinį santykį su pokyčiais. Vieni jų bijo, kitiems tai – dar vienas iššūkis. „Pokytis yra procesas, kuomet vienas dalykas keičiasi į kitą. Iš esmės patys pokyčiai nekelia baimės. Baimę kelia tai, ką tas pokytis žmogui, jo manymu, atneš: išbandymą, kliūtį, skriaudą, neteisybę…

  • Straipsniai

    Mano lovelė vėl šlapia…

    (Gyd. psichoterapeutė Jolanta Trinkūnienė) Dauguma mamų, kurių vaikai naktimis šlapinasi į lovą, aplanko pediatrus, neurologus, urologus ir kitus gydytojus. Atlikus šlapimo tyrimą ir atmetus vidaus organų susirgimus, problema neišnyksta. Tik tuomet vaikas nukreipiamas pas gydytoją – vaikų ir paauglių psichiatrą. Kiekviena mama su nekantrumu laukia, kada gi pagaliau vaikas pradės prašytis ant puoduko. Jei mažylis nenori ant puoduko sėstis, susidaro papildomų rūpesčių ir šiaip atsiranda įvairiausių nepatogumų… „Mano sūnui jau 8-eri, o jis vis dar šlapinasi į lovą, kai draugės vaikas jau seniai neturi šios problemos. Dieną manasis Irmantas pasiprašo, bet naktimis prisišlapina į lovytę ir dažnai ne po vieną kartą. Išbandžiau viską: ir bariau, ir gėdinau. Girdžiau daug įvairių…

  • Straipsniai

    Atšilus orams, nepamirškime gurkšnoti vandens: dietologė primena, kiek jo gerti ir kuo skaninti

    Nors vieni ir žiemą nešiojasi gertuves su vandeniu, kurį nuolat gurkšnoja, kiti net per vasaros karščius užmiršta atsivėsinti. Sveikatai palankios mitybos konsultantė, gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė pastebi, kad nors išgerti rekomenduojamo vandens kiekis svyruoja nuo 1,5 iki 2 litrų per parą (o per didelius karščius ar sunkiai dirbant – dar daugiau), dažnai žmonės jo išgeria mažiau. Vieni teisinasi, kad skysčių gauna su maistu, kiti skundžiasi, kad tyras vanduo jiems tiesiog neskanus. Prekybos tinklo „Rimi“ kulinarijos technologė Lina Barčaitė pataria, kaip skaninti vandenį žolelėmis, daržovėmis ir vaisiais – tokio vandens šiltą vasaros dieną norėsis atsigerti net vaikams, o ypač jei turėsite vėsią temperatūrą palaikančią gertuvę. Sveikatai palankios mitybos piramidėje –…

  • Straipsniai

    Naktį noriu miegoti ramiai

    (Rūta Stalionytė) „ D’Artanjanai, kodėl jūs miegate dieną? – Ogi todėl, kad naktį miegate jūs, Portai! Miegate ir knarkiate!!!” Ar pamenate šias garsaus filmo herojų replikas? Ką bekalbėti, knarkimas tikrai trukdo aplinkiniams, be to, ir pačiam knarkiančiajam jis nėra toks jau saugus. Priežastys ir padariniai Knarkimas – tai kvėpavimo takų sienelių vibracija. Kai nemiegame, mūsų gerklė ir trachėja veikia aktyviai. Tačiau miego metu, kai smegenys dirba „ekonominiu režimu” ir siunčia retesnius impulsus kvėpavimo procesui palaikyti – kvėpavimo takų raumenys atsipalaiduoja. Miegant smegenys paprastai išlieka minimaliai aktyvios, tad gerklės raumenys atsipalaiduoja ne visiškai: kvėpuojant, atverdami orui kelią, iš pradžių tempiasi gerklės raumenys, ir tik po to praeina oras. Tuo tarpu knarkiančiųjų…

  • Straipsniai

    Septyni žingsniai ligi dangaus

    (Gediminas KAJĖNAS) Kiekvienas yra skaitęs ar girdėjęs senolių sekamas pasakas. Stebuklingos kelionės per tamsias girias, neįtikėtini veikėjų nuotykiai, susidūrimas su antgamtinėmis būtybėmis pakeri sielą ir apgaubia magijos skraiste. Vieniems pasakos ir telieka vaikiško pasaulio dalimi. Kitiems – tai viso gyvenimo skaitiniai, kuriuose jie ieško iš senų senovės likusių archetipų ir protėvių pasaulėjautos žymių. Kopimas į aukštą kalną, kabarojimasis pupos stiebu į dangų, leidimasis į šulinį, lindimas gilyn į urvą – tai vis pasakiškos kelionės. Jos neįprastos dėl savo vertikalios krypties. Archetipinis pasaulio modelis Jeigu yra medis, yra ir medžio dvasia. Jei yra akmuo, yra jo dvasia, jei paukštis – paukščio dvasia, miškas – miško, upė – upės dvasia. Nežinia, kas…

  • Straipsniai

    Nesveiką gyvenimo būdą lemia genai

    Jei kuris nors žmogus negali mesti rūkyti, jei kuris kitas per daug geria, kaltinti reikia jų genus, teigia Didžiosios Britanijos vėžio tyrimų centro mokslininkai. Pasak jų, genai turi įtakos žmogaus elgesiui; genus net galima kaltinti dėl nesveiko gyvenimo būdo ar įpročių. „Mūsų tyrimas leidžia spėti, jog esama genetinio pagrindo kai kuriems asmenybės bruožams, kurie skatina jį įtvirtinti kokį nors įprotį, pavyzdžiui,rūkymą, arba lemia jo valią mesti rūkyti”, – teigia Didžiosios Britanijos vėžio tyrimų centro prie Anglijos Oksfordo universiteto daktaras Markusas Mjunafas (Marcus Munafo) . Tačiau, anot jo, negalima visų blogybių suversti genams, labai daug reiškia šeimos ir draugų įtaka, auklėjimas. Iš naujo išnagrinėję apie 20 tūkstančių žmonių tyrimus, skelbtus 46…

  • Straipsniai

    MAN NERAMU….

    (Gyd. psichoterapeutė Jolanta Trinkūnienė) „Visi aplinkiniai yra daug pranašesni už mane. Netgi vyresnės bendradarbės ir tai yra gražesnės už mane. Jos dailesnės, linksmesnės ir… patrauklesnės. Man neramu. Man labai sunku. Aš esu niekam tikusi, negabi, žiopla. Mano figūra nemoteriška. Aš neturiu „skonio’’. Kartais apima toks nerimas ir beviltiškumas, kad negaliu ramiai miegoti. Vis galvoju, kodėl aš tokia nevykėlė?…”, – pirmojo susitikimo metu pasakojo 27-ių metų mergina. – „Man buvo labai sunku ateiti ir pas jus. Man gėda. Aš bijau kitiems atskleisti savo bejėgiškumą. Ar galėsite man padėti?”. Pastebėjau, kad mano pacientei trūksta pasitikėjimo savimi. Pokalbio metu paaiškėjo, kad vaikystėje tėvai dažnai Jurgą kritikuodavo ir lygindavo su kitais vaikais. Jau mokykloje…

  • Straipsniai

    Skęstančiojo gelbėjimas

    (Pirmoji pagalba) Skęstančiojo organizmo pokyčiai Skęstant į kvėpavimo takus patenka vandens. Jis dirgina kvėpavimo takų (ypač gerklų) receptorius, todėl dažnai atsiranda gerklų raumenų spazmas: raumenys užveria balso plyšį, ir vanduo nebegali patekti į trachėją bei plaučius. Tačiau apsauginis mechanizmas suveikia ne visuomet, be to, ir gerklų raumenys po kurio laiko atsipalaiduoja. Tuomet į apatinius kvėpavimo takus bei plaučius pliūpteli vanduo, kuris neleidžia patekti orui, ir sutrinka pagrindinė jų funkcija – dujų apykaita: kraujyje grėsmingai mažėja deguonies koncentracija, kaupiasi anglies dvideginis. Žmogus dūsta, blaškosi, pradeda refleksiškai ryti bei įkvėpti vandenį. Jo oda pamėlsta, prasideda traukuliai. Kai skęstančiojo organizme trūksta deguonies, sutrinka įvairių organų veikla: po 2 minučių žmogus netenka sąmonės, po…

  • Straipsniai

    Padidėjusi prostata

    „Jeigu mes, vyrai, iki 50 metų išsaugojome sveiką prostatą, ar galima sakyti, kad visi pavojai jau baigėsi? Toli gražu – ne! Pusė visų 50-mečių vyrų turi gerybinį prostatos išvešėjimą, du trečdaliai šia liga serga sulaukę 60-80 metų, o 90-mečiai beveik visi turi padidėjusią prostatą,” – sako hab. m. daktaras profesorius Balys Dainys. Priešinė liauka arba prostata (lot. prostata) – tai graikinio riešuto dydžio vyro lytinė liauka. Prostatos audiniai apsupa šlaplės (kanalo, kuris jungia šlapimo pūslę su varpos galvute) viršutinę dalį ir priglunda prie šlapimo pūslės. Liauka yra mažajame dubenyje už gaktos, o jos užpakalinis paviršius atgręžtas į tiesiąją žarną. Prostatą turi tik vyrai. Gerybinis prostatos išvešėjimas Tai prostatos padidėjimas, kurį…