Dantų išmušimas (avulsija) – tai pilnas danties iškritimas iš danties alveolės, nepažeidžiant pačio danties vientisumo. Dažniausiai pasitaiko jauniems pacientams, kai dantų šaknys yra įvairaus išsivystymo laipsnio, o dantį laikantis periodonto raištis yra tamprus. Ligos priežastys Išmušimai įvyksta dėl priekinio horizontalaus smūgio į dantis. Dažniau nukenčia viršutinio žandikaulio priekiniai dantys, ypač jeigu jie yra labiau atsikišę ar viršutinė lūpa juos dengia nepilnai. Simptomai Tuščia danties alveolė Audinių aplink dantį sumušimai Ligos eiga Laiku ir tinkamai suteikus pagalbą didelė tikimybė, kad dantis prigis ir bus išsaugotas ilgam laikui. Komplikacijos Dažniausia komplikacija yra danties nervo nekrozė. Ji išsivysto tada, kai dantis išmuštas su pilnai susiformavusia šaknimi, ir danties nervų bei kraujagyslių pluošto nebegalima…
PERIKORONITAS
Perikoronitas – tai minkštųjų audinių uždegimas apie nepilnai išdygusį dantį. Dažniausiai būna apatinių 3-čiųjų krūminių dantų perikoronitas. Ligos priežastys Nepilnai išdygus 8-tiems dantims, arba esant jų pakrypimui, aplink dantį susidaro gleivinės raukšlė, kišenė, kuri iš dalies dengia dantį. Kadangi sunku išvalyti, šioje kišenėje kaupiasi apnašos, maisto likučiai, susidaro palanki terpė daugintis mikrobams, kurie ir sukelia uždegimą. Be to, gleivinės raukšlę kramtymo metu gali traumuoti viršutiniai krūminiai dantys. Simptomai Gleivinės paraudimas Gleivinės patinimas Gleivinės skausmas Audinių aplink dantis išopėjimas Dantenų kraujavimas Pūlingos dantenos Nemalonus kvapas iš burnos Skausmas ryjant Limfmazgių uždegimas Nežymus karščiavimas Ligos eiga Aplink dantis esančios gleivinės raukšlės parausta ir patinsta. Išplitus uždegimui, panašiai atrodo ir aplinkiniai audiniai. Čiuopiant…
RETINUOTI DANTYS
Retinuoti dantys – tai pilnai susiformavę, bet dėl įvairių priežasčių neišdygę dantys. Dažniausiai retinuoti būna 3-ti krūminiai (protiniai) dantys.Taip pat neišdygti gali viršutiniai iltiniai, apatiniai prieškrūminiai, ir virškomplektiniai dantys. Ligos priežastys · Netaisyklinga danties užuomazgos padėtis sąlygoja neteisingą besivystančio danties padėtį , pvz. horizontalią, dėl ko jis negalės išdygti. · Ant pieninių dantų šaknų susidarę pūliniai, cistos gali blokuoti nuolatinių dantų užuomazgas. · Virškomplektiniai dantys trukdo išdygti nuolatiniams dantims. · Dantų užuomazgų vystymąsi, o vėliau dygimą gali sutrikdyti įvairios infekcinės ligos (pvz. sifilis) , medžiagų apykaitos sutrikimai (rachitas, vitaminų stoka) . · 8-tų dantų suaugimas su 7-tų dantų šaknimis. · Dantys gali neišdygti dėl vietos stokos – kai per mažas…
DANTENŲ RECESIJA
Dantenų recesija – tai būklė, kai dėl dantenų atsitraukimo palaipsniui apsinuogina danties šaknies paviršius. Dantenų recesija progresuoja su amžiumi, tačiau gali būti ir vaikams, dantų dygimo metu. Ligos priežastys Tikslios recesijos priežastys nėra išaiškintos iki galo, tačiau yra nustatyta keletas faktorių, pagreitinančių šios būklės atsiradimą: · Dantenų ir periodonto audinių uždegimas skatina dantenų recesijos formavimąsi. · Neteisingas dantų valymas kietu šepetėliu sukelia dantenų traumą ir greitina recesijos atsiradimą. · Per trumpi lūpų, skruostų ir liežuvio pasaitėliai judant audiniams tempia dantenas ir jas traumuoja. · Netaisyklinga dantų padėtis, jų susigrūdimas gali sudaryti palankias sąlygas alveolės kaulo „tirpimui” ir dantenų krašto atsitraukimui. · Neteisingai pritaikyti protezų kraštai traumuoja dantenas ir ilgainiui skatina…
„BUTELIUKO” KARIESAS
„Buteliuko” kariesas – tai daugelio pieninių dantų karioziniai pažeidimai, kurie vystosi, kai vaikas maitinamas iš buteliuko ilgiau nei įprasta. Ligos priežastys Šios ligos priežastis yra ne tik buteliuko naudojimas. Iš esmės – tai naktinio maitinimo bėda. Dvimečiai, trimečiai vaikai, negalintys atprasti nuo čiulptuko, mėgsta, vakare prieš užmigdami, pasilepinti gerdami iš buteliuko pieną, sultis, saldų mišinėlį ar arbatą. „Buteliuko” kariesas gali pasireikšti ir tiems mažyliams, kurie ilgai nenujunkomi ir maitinami krūtimi naktį. Simptomai Patamsėję dantys Gelsvi dantys Minkšti dantys Ligos eiga Vaikui nuolat čiulpiant buteliuką ir užmiegant, burnoje lieka daug saldaus skysčio, kuriame esantis cukrus yra burnos mikrobų maistas. Skaidydami cukrų, mikrobai gamina rūgštis, ardančias dantų emalį. Vaikui miegant, seilių burnoje…
ŽANDIKAULIO SĄNARIO IŠNIRIMAS
Smilkininio apatinio žandikaulio sąnario išnirimas (dislokacija) – tai patologinė būklė, kai apatinio žandikaulio sąnarinė galvutė pasislenka iš jai būdingos pozicijos smilkinkaulio sąnarinėje duobutėje. Priklausomai nuo sąnarinės galvutės poslinkio krypties gali būti priekinis arba užpakalinis išnirimas, taip pat vienpusis arba abiejų pusių išnirimas. Ligos priežastys Priekiniai sąnario išnirimai dažniausiai įvyksta dėl per didelio išsižiojimo žiovaujant, kosėjant, kandant, vemiant, taip pat šalinant ar gydant dantis. Kartais žandikaulis gali išnirti zonduojant skrandį, intubuojant trachėją narkozės metu. Taip pat galimas trauminis sąnario išnirimas dėl smūgio į apatinį žandikaulį iš viršaus žemyn. Užpakaliniai išnirimai gana reti ir įvyksta dėl tiesioginio smūgio į smakrą iš priekio. Dažnų pasikartojančių išnirimų priežastimi gali tapti sąnario raiščių patempimas ar…
BAKTERINIS GINGIVITAS
Bakterinis gingivitas – tai dantenų liga, kurios metu dantenos yra pažeidžiamos bakterijų sukelto uždegiminio proceso. Tai dažniausiai pasitaikanti gingivito forma. Ligos priežastys Pagrindinė ligos priežastis yra bakterinio apnašo kaupimasis ant dantų, dėl ko išsivysto dantenų uždegimas. Didelės įtakos turi visi faktoriai, sudarantys sąlygas kauptis bakteriniam apnašui: · Dantų akmenys. · Kabantys plombų kraštai. · Užsilaikęs maistas tarp dantų. · Netaisyklingai išdygę, susigrūdę dantys. Simptomai Dantenų spalvos pokyčiai „Įtemptas” dantenų paviršius Dantenų paburkimas Dantenų sukietėjimas Dantenų „kišenių” gilėjimas Dantenų kraujavimas Dantenų skausmas Ligos eiga Dantenų uždegimas paprastai vystosi lėtai. Dantenų spalva nuo lengvo paraudimo pradinėje ligos stadijoje pereina iki melsvai raudonos ar tamsiai mėlynos esant lėtiniam gingivitui. Išnyksta sveikoms dantenoms būdingas…
BURNOS KANDIDOMIKOZĖ
Burnos kandidomikozė – tai burnos gleivinę pažeidžianti liga, kurią sukelia mieliagrybių genties grybeliai, dažniausiai Candida albicans. Ligos priežastys Beveik 50 proc. visų sveikų žmonių burnoje yra randama Candida grupės grybelių, kurie gyvena burnoje nesukeldami jokių pažeidimų. Tačiau susidarius palankioms sąlygoms, gali virsti ligos sukėlėjais. Tai priklauso nuo vietinio burnos ir viso organizmo atsparumo (imuniteto) . Esant normalioms sąlygoms imuninė sistema ir kitos burnoje esančios bakterijos stabdo grybelių augimą. Jei balansas pažeidžiamas, Candida albicans ima sparčiai daugintis ir sukelia burnos kandidomikozę. Yra išskiriami faktoriai, kurie sutrikdo imunitetą ir mikrobų balansą, sudarydami sąlygas vystytis ligai: · Bendriniai organizmo susirgimai (imuninės ligos, endokrininės ligos, kraujo sistemos susirgimai, navikai, alerginiai susirgimai) . · Organizmo…
DANTŲ FLUOROZĖ
Dantų fluorozė – tai biogeocheminės kilmės liga, kai dėl ilgalaikio fluoro veikimo padidintomis dozėmis yra pakenkiami danties audiniai, jų formavimosi ir vystymosi metu. Ligos priežastys Dantų fluorozę gali paskatinti ilgalaikis geriamo vandens su padidintu fluoro kiekiu (1,5 mg fluoro 1l vandens) vartojimas. Fluorozė gali išsivystyti ir tada, kai vandenyje yra 0,8-1 mg fluoro, bet vaikas dantų formavimosi metu dažnai serga, viduriuoja, nenaudoja pieno produktų, papildomai geria daug arbatos ,valgo žuvies (šiuose produktuose yra daug fluoro) . Fluorozė gali atsirasti vaikams, pradėjusiems valyti dantis su daug fluoro turinčia pasta, nemokant jos išspjauti ir išskalauti burnos. Kartais vaikai tiesiog slapta valgo skanią dantų pastą. Simptomai Baltos linijos ant danties emalio Matinis danties…
DIASTEMA
Diastema yra vadinamas padidėjęs tarpas tarp viršutinio žandikaulio centrinių kandžių. Ligos priežastys · Dantų formos ir dydžio anomalijos. (Kai dantys yra maži ir siauri (mikrodentija) , o žandikaulis platus – lieka neužpildyta erdvė ir susidaro tarpai tarp dantų.) · Dantų skaičiaus anomalijos. (Jei būna neišdygę arba iškritę šalia centrinių kandžių esantys dantys (antrieji kandžiai, iltys) , centriniai kandžiai pasislenka link tuščios vietos ir tarp jų susidaro tarpas) . · Liežuvio funkcijos sutrikimas. (Stumiant liežuviu priekinius dantis arba laikant liežuvį tarp viršutinių ir apatinių priekinių dantų, viršutiniai centriniai kandžiai palinksta lūpos link, – praplatėja tarpas tarp priekinių dantų.) · Mišraus sąkandžio metu laikina diastema gali būti tol, kol nėra šoninių kandžių…