Ligos,  Stomatologija

RETINUOTI DANTYS

Retinuoti dantys – tai pilnai susiformavę, bet dėl įvairių priežasčių neišdygę dantys. Dažniausiai retinuoti būna 3-ti krūminiai (protiniai) dantys.Taip pat neišdygti gali viršutiniai iltiniai, apatiniai prieškrūminiai, ir virškomplektiniai dantys.
Ligos priežastys
· Netaisyklinga danties užuomazgos padėtis sąlygoja neteisingą besivystančio danties padėtį , pvz. horizontalią, dėl ko jis negalės išdygti.
· Ant pieninių dantų šaknų susidarę pūliniai, cistos gali blokuoti nuolatinių dantų užuomazgas.
· Virškomplektiniai dantys trukdo išdygti nuolatiniams dantims.
· Dantų užuomazgų vystymąsi, o vėliau dygimą gali sutrikdyti įvairios infekcinės ligos (pvz. sifilis) , medžiagų apykaitos sutrikimai (rachitas, vitaminų stoka) .
· 8-tų dantų suaugimas su 7-tų dantų šaknimis.
· Dantys gali neišdygti dėl vietos stokos – kai per mažas žandikaulis arba kai per dideli dantys.
· Greta užuomazgų esantys navikai gali blokuoti dantų dygimą.
· Ankstyvas pieninių dantų netekimas leidžia greta esantiems dantims pasislinkti į tuščią vietą, tokiu būdu dar neišdygę dantys (dažniausiai prieškrūminiai) yra užblokuojami kaule.
· Evoliucijos eigoje, dėl kramtymo mažėjimo, stebimas palaipsninis apatinio žandikaulio mažėjimas. Kadangi dantų skaičius nesikeičia, tai dažniausiai dėl vietos stokos neišdygsta 8-ti dantys.

Simptomai
 • Susiformavę, bet neišdygę dantys
 • Cistos dantenose
 • Pūlingos dantenos
 • Ligos eiga
  Yra išskiriami keli retencijos laipsniai:
  · pilna retencija, kai dantį pilnai dengia kaulas, ar gleivinė;
  · dalinė retencija, kai dalis danties yra matoma.
  Pilnai retinuoti dantys dažnai nesukelia jokių skundų ir nustatomi atsitiktinai, atlikus rentgenogramą. Tačiau kartais apie retinuotą dantį gali susidaryti cistos, kurios tirpdo aplinkinį kaulą, o joms supūliavus gali vystytis osteomielitas, pūlynai.
  Dalinai retinuoti dantys susisiekia su burnos ertme, todėl dažniau gali sukelti įvairius skundus. Aplink juos esančiose dantenų kišenėse kaupiasi mikrobinis apnašas, kurį sunku pašalinti. Todėl yra palankios sąlygos vystytis ėduoniui, taip pat dantenų ir periodonto uždegimui. Dažnai pažeidimai apima ne tik retinuotą , bet ir gretimus dantis.
  Komplikacijos
  Šalinant retinuotus dantis galimos tokios pat komplikacijos, kaip ir traukiant kitus dantis: kraujavimas, gretimų dantų pažeidimas, pooperacinis skausmas,uždegimas ir kt.

  Tyrimai
  Retinuoti dantys ir jų padėtis yra nustatoma apžiūrint burnos ertmę, čiuopiant kaulo deformaciją ar gumburus po gleivine ir atliekant rentgeno nuotraukas įvairiu kampu.
  Gydymas
  Pilnai retinuoti dantys, nesukeliantys jokių skundų, gali būti paliekami. Chirurginis neišdygusių dantų pašalinimas būtinas tada, kai:
  · Dažnai pasikartoja apie dantį esančių minkštųjų audinių uždegimas.
  · Vystosi aplinkinio kaulo ir gretimų dantų šaknų rezorbcija.
  · Vystosi retinuoto danties ėduonis, pulpitas, periodontitas.
  · Kartojasi neuralginio pobūdžio skausmai dėl lėtinio uždegimo.
  · Virškomplektinis retinuotas dantis trukdo išdygti nuolatiniams dantims.
  Prieš operaciją turi būti gerai įvertinta retinuoto danties padėtis ir jo santykis su greta esančiomis struktūromis (pvz. apatinio žandikaulio nervo kanalu, gretimų dantų šaknimis) .
  Retinuoti iltiniai dantys, kurie reikalingi normaliam sąkandžiui, gali būti „pradaiginami” taikant ortodontinį gydymą.

  Patarimai
  Profilaktika
  Pieninių dantų priežiūra ir gydymas, ankstyvas ortodontinis gydymas, siekiant išvengti dantų susigrūdimo ir sudaryti pakankamai vietos dygstantiems nuolatiniams dantims.