• Kraują veikiantys vaistai

    Krešėjimo faktoriai

    Susižeidus pradeda kraujuoti, tačiau, jei žaizda nedidelė, tai trunka neilgai, kadangi organizmas turi kraujavimą stabdančią sistemą. Kai žaizda maža, kraujavimas sustoja dėl kraujagyslių susiaurėjimo, jų vidinio dangalo ir trombocitų funkcijos, kai didesnė – suaktyvėjus krešėjimo sistemai (žaizdoje susidaro neaktyvaus fibrino, kuriame įstringa kraujo kūneliai). Kraujuoti greičiau nustoja uždėjus spaudžiamąjį tvarstį. Vaistų kraujavimui stabdyti arba jo išvengti skiriama tada, kai kraujo krešėjimas sutrikęs.Sergant hemofilija, kepenys gamina per mažai krešėjimui būtinų baltymų – krešėjimo faktorių, todėl net dėl nedidelės traumos gali stipriai kraujuoti. Kad nekraujuotų, vartojama krešėjimo faktorių arba šviežios šaldytos plazmos (joje yra visų kraujo plazmos baltymų, įskaitant krešėjimo faktorius). Feiba Tim 4 (Aktyvinto protrombino komplekso koncentratas) Haemoctin SDH (VIII krešėjimo…

  • Kraują veikiantys vaistai

    Kraujo gamybą veikiantys vaistai ir jų priešnuodžiai

    Kraujo gamybai reikia vitamino B12, folio rūgšties, geležies, eritropoetino, kolonijas stimuliuojančių faktorių ir kai kurių kitų medžiagų. Vitamino B12, folio rūgšties ir geležies gaunama su maistu. Papildomai jų reikėtų vartoti tuomet, kai trūksta maiste arba organizme. Eritropoetiną, kuris skatina gamintis eritrocitus, sintezuoja inkstai. Eritropoetino preparatų (epoetino) vartojama tuomet, kai dėl šios medžiagos trūkumo pasireiškia mažakraujystė ir kai kuriais kitais atvejais. Leukocitų ir trombocitų gamybai taip pat reikia tam tikrų medžiagų, kurių vartojama tuomet, kai dėl vaistų nuo vėžio poveikio susilpnėję kaulų čiulpai gamina per mažai leukocitų ir trombocitų, persodinus kaulų čiulpus ir kai kuriais kitais atvejais. Deferoksaminas vartojamas apsinuodijimui geležies preparatais gydyti. Apo-Ferrous Sulfate-FC (Geležies druskos) Ascofer (Geležies druskos) Desferal…

  • Kraują veikiantys vaistai

    Kiti vaistai nuo kraujavimo

    Susižeidus pradeda kraujuoti, tačiau, jei žaizda nedidelė, tai trunka neilgai, kadangi organizmas turi kraujavimą stabdančią sistemą. Kai žaizda maža, kraujavimas sustoja dėl kraujagyslių susiaurėjimo, jų vidinio dangalo ir trombocitų funkcijos, kai didesnė – suaktyvėjus krešėjimo sistemai (žaizdoje susidaro neaktyvaus fibrino, kuriame įstringa kraujo kūneliai). Kraujuoti greičiau nustoja uždėjus spaudžiamąjį tvarstį. Vaistų kraujavimui stabdyti arba jo išvengti skiriama tada, kai kraujo krešėjimas sutrikęs.Fitomenadionas yra vitamino K, būtino krešėjimo faktorių sintezei kepenyse, preparatas. Dicynone® (Etamsilatas) Vitacon (Fitomenadionas)

  • Kraują veikiantys vaistai

    Trombus tirpinantys vaistai

    Įvairios ligos gali pažeisti kraujagyslių sieneles ir skatinti susidaryti kraujo krešulius (trombus). Prie kraujagyslės sienelės prisitvirtinęs krešulys vadinamas trombu, o nuo jos atitrūkęs – embolu. Su trombais ar embolais yra arba gali būti susijusios daug širdies ir kraujagyslių ligų: širdies priepuolis (miokardo infarktas), nepakankamos širdies kraujotakos sukeliamas krūtinės skausmas (krūtinės angina), insultas, galūnių venų trombozė, plaučių arterijos embolija (kai venose susidaręs trombas atitrūksta, nukeliauja į plaučių arteriją ir ją užkemša).Ištikus trombozei ir dėl to sutrikus kraujotakai, trombus tirpinantys vaistai gali sugrąžinti kraujotaką ir apsaugoti nuo užsikimšusios kraujagyslės maitinamo audinio žuvimo. Dažniausiai trombus tirpinančių vaistų vartojama miokardo infarktui gydyti. Actilyse® (Alteplazė) Kabikinase (Streptokinazė)

  • Kraują veikiantys vaistai

    Trombų susidarymą slopinantys vaistai

    Įvairios ligos gali pažeisti kraujagyslių sieneles ir skatinti susidaryti kraujo krešulius (trombus). Prie kraujagyslės sienelės prisitvirtinęs krešulys vadinamas trombu, o nuo jos atitrūkęs – embolu. Su trombais ar embolais yra arba gali būti susijusios daug širdies ir kraujagyslių ligų: širdies priepuolis (miokardo infarktas), nepakankamos širdies kraujotakos sukeliamas krūtinės skausmas (krūtinės angina), insultas, galūnių venų trombozė, plaučių arterijos embolija (kai venose susidaręs trombas atitrūksta, nukeliauja į plaučių arteriją ir ją užkemša).Jei numatoma operacija (net danties), apie trombų susidarymą slopinančių vaistų vartojimą būtina informuoti gydytoją, kadangi gali prasidėti pavojingas kraujavimas. Acard (Acetilsalicilo rūgštis, aspirinas) Aclotin (Tiklopidinas) Aggrastat (Tirofibanas) Anopyrin (Acetilsalicilo rūgštis, aspirinas) Clexane® (Enoksaparinas) Clivarine (Reviparinas) Fragmin (Dalteparinas) Fraxiparine (Nadroparinas) HerzASS-ratiopharm® (Acetilsalicilo…

  • Kraują veikiantys vaistai

    Krešulio tirpimą slopinantys vaistai

    Susižeidus pradeda kraujuoti, tačiau, jei žaizda nedidelė, tai trunka neilgai, kadangi organizmas turi kraujavimą stabdančią sistemą. Kai žaizda maža, kraujavimas sustoja dėl kraujagyslių susiaurėjimo, jų vidinio dangalo ir trombocitų funkcijos, kai didesnė – suaktyvėjus krešėjimo sistemai (žaizdoje susidaro neaktyvaus fibrino, kuriame įstringa kraujo kūneliai). Kraujuoti greičiau nustoja uždėjus spaudžiamąjį tvarstį. Vaistų kraujavimui stabdyti arba jo išvengti skiriama tada, kai kraujo krešėjimas sutrikęs.Organizme yra ne tik kraujo krešėjimo, bet ir krešulių tirpinimo (fibrinolizės) sistema, kuri neleidžia susidaryti trombams ir užsikimšti kraujagyslėms. Kai ši sistema funkcionuoja per stipriai, tirpinami ir žaizdose susidarę reikalingi krešuliai, todėl kraujuoti nenustoja, kraujavimui stabdyti vartojama krešulio tirpimą (fibrinolizę) slopinančių vaistų. Cyklokapron (Traneksaminė rūgštis) Gordox® (Aprotininas) Pamba (Aminometilbenzoinė…