Jauni žmonės, dar nesusiduriantys su rimtais sveikatos sutrikimais, dažnai jai neskiria pakankamai dėmesio, o į gydytojus kreipiasi tik atsiradus neįprastiems simptomams. Visgi, išsiugdyti įprotį tinkamai pasirūpinti savo organizmu reikėtų kuo anksčiau – ne paslaptis, kad laiku atpažinus ligas, jas išgydyti yra kur kas lengviau. Kokie sveikatos patikrinimai leidžia tai padaryti pacientams, sulaukusiems 30 metų? Vilniaus „InMedica“ klinikos šeimos gydytoja Živilė Bielskienė sako, kad nors trisdešimtmečiai dar yra jauni ir energingi žmonės, reikėtų nepamiršti atkreipti dėmesį į tam tikrus organizmo pokyčius, galinčius turėti įtakos ateityje. „Moksliškai įrodyta, kad maždaug nuo trisdešimties metų žmogaus raumenų masė pradeda po truputį mažėti – per dešimtmetį jos netenkama apie 5 proc. Taip pat dėl įvairiausių…
Sostinės centre prie lentos prikalti balionai siunčia žinią apie mirtiną plaučių ligą
2023 m. rugsėjo 27 d. Sostinės centre prie lentos prikalti balionai siunčia žinią apie mirtiną plaučių ligą Du šimtai prie lentos prikaltų balionų – du šimtai Lietuvos žmonių, kurie serga idiopatine plaučių fibroze (IPF), mirtina liga, bet apie tai nežino. Pirmadienį, rugsėjo 25 dieną, Vilniaus centre surengtas performansas įtraukė dešimtis praeivių tapti unikalios instaliacijos autoriais. 200 jų įsmeigė vinis į ligos naikinamus plaučius simbolizuojančius balionus. Mintis įtraukti praeivius į instaliacijos kūrimą kilo siekiant atkreipti dėmesį į retą ligą, apie kurią neretai nėra girdėję net kai kurie šeimos gydytojai. Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Kauno klinikų (LSMUL KK) Pulmonologijos klinikos Plaučių kraujagyslių ir difuzinių ligų sektoriaus vadovės, gydytojos pulmonologės doc.…
Idėjų generatoriai jungia jėgas kovai su širdies ir kraujagyslių ligomis
Širdies ir kraujagyslių ligos yra kas antros mirties Lietuvoje priežastis. Visuomenei vis dar trūksta žinių apie padidėjusio cholesterolio žalą ir prevencijos priemones, todėl jau penktus metus iš eilės organizuojamas tarptautinis sveikatos hakatonas „Hospiton“ šiemet spręs kardiologijos iššūkius. Anot Kauno klinikų direktoriaus visuomenės sveikatai, mokslui ir studijoms, Kardiologų draugijos atstovo prof. Tomo Lapinsko, kiekvienas tarsi žinome, ką reikia daryti, kad būtume sveikesni – nerūkyti, sveikai maitintis, kontroliuoti alkoholio kiekį, tačiau pritrūksta valios ir užsispyrimo. „Manau, reikia pradėti nuo mažų žingsnių. Sekti savo cholesterolio koncentraciją, išmanyti apie veiksnius, darančius įtaką jo kiekiui kraujyje. Gydytojas – svarbus komandos narys, padedantis sudaryti sveikatos planą, tačiau paciento vaidmuo yra kertinis, nes niekas už tave vaistų…
Gydytojas kardiologas: širdies stimuliatorius kartais yra vienintelis būdas išsaugoti paciento gyvybę
Sergamumas bei mirtingumas nuo širdies ir kraujagyslių ligų Lietuvoje jau ne pirmus metus išlieka vienas aukščiausių tarp visų Europos Sąjungos šalių. Ir nors vis dažniau ir garsiau kalbama apie tai, kaip išvengti šių ligų bei kokius sveikos gyvensenos įpročius svarbu ugdytis, svarbu atkreipti dėmesį ir į tai, ką daryti išgirdus diagnozę, kaip su ja susigyventi ir kada tik medikamentų gali neužtekti. Vilniaus „Kardiolitos klinikų“ Kardiologijos centro gydytojas kardiologas doc. dr. Gediminas Račkauskas pažymi, kad norint išsaugoti žmogaus gyvybę, kai jam yra nustatyti širdies ritmo sutrikimai, tenka pasitelkti ir modernias technologijas – viena tokių yra šiuolaikinis širdies stimuliatorius. „Pacientus vargina įvairūs širdies ir kraujagyslių sistemos sutrikimai: arterinio kraujo spaudimo padidėjimas, dislipidemija,…
Paaiškino, ką reikia žinoti perkant vaistus su receptais: svarbus recepto galiojimas, kopijos vaistinė nepriims
Nors receptiniai vaistai gali būti įsigyjami tik pateikus galiojantį receptą, vaistininkai pastebi, kad pasitaiko įvairių situacijų: gyventojai ateina su jau pasibaigusio galiojimo receptais, turi ne recepto originalą, o jo kopiją ar nuotrauką mobiliajame telefone, nepateikia reikiamų asmens duomenų, pirkdami vaistus pagal elektroninius receptus. Pasak „Gintarinės vaistinės“ vaistininkės Giedrės Tautkevičienės, gyventojai supranta, kad receptiniams vaistams įsigyti reikalingas receptas, tačiau apie skirtingą receptų galiojimą ar kitus niuansus žino ne kiekvienas. „Būna, kad pacientai pateikia seniai pasibaigusio galiojimo receptą ir sako, kad vaistus vartoja nuolat, nors ant recepto trūksta žymos, kad vaistai skirti ilgalaikiam gydymui. Pasitaiko, kai vieną sykį įsigiję antibiotikų, žmonės nori tai padaryti antrąsyk, simptomams pasikartojus, argumentuodami, kad preparatas buvo išrašytas.…
Nacionalinis transplantacijos biuras ir Karinės oro pajėgos plečia bendradarbiavimą
Nacionalinis transplantacijos biuras prie Sveikatos apsaugos ministerijos (NTB) ir Lietuvos kariuomenės Karinės oro pajėgos (KOP) tęsia ilgametį bendradarbiavimą. Šių metu rugsėjo 25 dieną Karinių oro pajėgų štabe pasirašyta nauja bendradarbiavimo sutartis, pagal kurią išplečiama galimybė donorinius organus ir audinius atsiskraidinti ir iš kitų Europos valstybių. NTB, siekdamas, kuo greitesnio ir kokybiškesnio organų ir audinių donorystės procesų organizavimo, inicijavo platesnę bendradarbiavimo formą, pasirašydamas naują sutartį. Nuo šiol KOP padės atsiskraidinti donorinius organus ir iš toliau esančių Europos valstybių, tarp jų Lenkijos, Vokietijos ar Čekijos. „Kai NTB ir Karinės oro pajėgos susijungia dėl gyvybių gelbėjimo misijos, jaučiu didžiulį dėkingumą ir pagarbą. Šis bendradarbiavimas ne tik liudija mūsų institucijų profesionalumą, bet ir žmogiškumą,…
Atnaujinta sveikatos priežiūros ir farmacijos specialistų kvalifikacijos tobulinimo tvarka
Nuo gruodžio 1 d. įsigalioja nauja sveikatos priežiūros ir farmacijos specialistų profesinės kvalifikacijos tobulinimo tvarka, kuri įteisina tobulinimąsi savišvietos būdu ir pripažįsta užsienyje išklausytas tobulinimosi programas bei išlaikytus egzaminus. Nauja tvarka taip pat įpareigoja įstaigas dalyvauti savo specialistų profesinės kvalifikacijos tobulinimo planavime ir finansavime bei skatina specialistus gilinti žinias ir įgūdžius, kurie svarbūs užtikrinant emocinį ir psichologinį komfortą, konfliktų prevenciją, pacientų saugą. Sveikatos apsaugos ministro įsakymą, kuris įsigalios nuo 2023 m. gruodžio 1 d., rasite ČIA. Vykdant licencijavimo sąlygų laikymosi priežiūrą, iki 2023 m. gruodžio 1 d. atliktas tobulinimas įskaitomas pagal tuo metu galiojusią tvarką. „Pakeitimai svarbūs maždaug 70 tūkst. specialistų – visiems sveikatos priežiūros ir farmacijos specialistams, kurių veikla…
Gydytoja: ortodontinis gydymas – ne tik fizinei, bet ir emocinei sveikatai
Gydytoja ortodontė Jurga Liatukienė sako, kad Lietuva, kaip ir kitos civilizuotos šalys, susiduria su ortodontinių anomalijų banga. Specialistai suskaičiavo, kad apie 70 proc. mūsų šalies gyventojų susiduria su vienokiomis ar kitokiomis sąkandžio problemomis, kurios gali daryti įtaką ne tik fizinei, bet ir emocinei sveikatai. Jautriausiai į šias problemas reaguoja vaikai, kurie vis dar neretai kenčia ir dėl visuomenėje susiformavusių mitų. Ortodontai sprendžia civilizacijos pasekmes Didžiausios Baltijos šalyse specializuotos tarptautinės parodos-konferencijos „Baltic Days of Dentistry“, vyksiančios spalio 27–28 d. LITEXPO centre, mokslinės programos vadovė J. Liatukienė sako, kad ortodontas – tai odontologijos specialistas, kuris užsiima sąkandžio gydymu ir dantų tiesinimu. „Pirmiausia reikia būti odontologu, o paskui specializuotis, kad taptum gydytoju ortodontu“,…
Nuo spalio 5 d. – galimybė pasiskiepyti nuo gripo ir COVID-19 vieno vizito metu
Prasidedant šaltajam sezonui Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) primena – savo imunitetu turime pasirūpinti kiekvienas, tad nuo spalio 5 d. visose gydymo įstaigose bus galima pasiskiepyti nuo labiausiai plintančių infekcinių susirgimų – gripo ir koronaviruso vieno vizito metu. Skiepijimas gripo ir atnaujintomis COVID-19 vakcinomis labiausiai rekomenduojamas rizikos grupėse esantiems asmenims – jie abiem vakcinomis bus skiepijami nemokamai. „Šį sezoną pasitinkame pasiruošę – abi vakcinos jau yra Lietuvoje ir iki spalio 5 d. jas turės visos vakcinas užsakiusios gydymo įstaigos. Tikimės, kad galimybė vienu metu pasiskiepyti nuo COVID-19 ir gripo padidins vakcinacijos apimtis, o gyventojams bus gerokai patogiau planuotis vizitus į gydymo įstaigas. Galimybė nemokamai abiem vakcinomis pasiskiepyti sudaroma rizikos grupėms priklausantiems…
„Life Sciences Baltics 2023“ įrodė, kad Lietuvos gyvybės mokslai įdomūs visam pasauliui
Rugsėjo 20-21 d. Vilniuje vykęs „Life Sciences Baltics“ forumas pritraukė daugiau nei 800 dalyvių iš 30 pasaulio šalių. Didžiausias Baltijos šalyse vykęs gyvybės mokslų renginys sutraukė tarptautinę sprendimų priėmėjų, mokslininkų, startuolių, investuotojų bei talentų auditoriją vienoje vietoje. Įspūdingas renginys domino ir užsienio žiniasklaidą – renginio nušviesti atvyko žurnalistai iš kaimyninių šalių, taip pat – Jungtinės Karalystės, Izraelio, Ispanijos, Italijos, Graikijos, Vokietijos, Taivano. Forumą vainikavo „Startup Pitch Battle“ konkursas, kuriame vieną pagrindinių prizų laimėjo Lietuvos startuolis „#hitEnergy“, pasirengęs proveržiui biotechnologijų ir žiedinės ekonomikos srityse. Gali pakeisti atliekų perdirbimą „#hitEnergy“ projektas gavo vietą į gyvybės mokslus ir deeptech orientuoto investicijų fondo „Baltic Sandbox Ventures“ akceleratoriuje bei galimybę iš jo gauti iki 125…