• Medicina, farmacija

    Vaistų komitetas informuos gyventojus ir specialistus apie racionalų vaistų skyrimą ir vartojimą

    Siekdama geriau informuoti gyventojus, sveikatos priežiūros ir farmacijos specialistus apie racionalų vaistų vartojimą, Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) įsteigė Vaistų komitetą, kurio užduotis bus siekti racionalesnio vaistų skyrimo ir vartojimo, vykdyti stebėseną, rengti pranešimus apie racionalų vaistų skyrimą ir vartojimą bei teikti rekomendacijas gydymo įstaigoms ir vaistinėms. Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, daugiau nei 50 proc. vaistų visame pasaulyje išrašomi, išduodami arba parduodami netinkamai, o 50 proc. pacientų juos vartoja neteisingai. Pasak sveikatos apsaugos viceministro Aurimo Pečkausko, ši problema yra opi ir Lietuvoje. „Dažnu atveju žmonės nežino arba sąmoningai vartoja vaistus ne pagal gydytojo nurodymus, šitaip rizikuodami pakenkti savo sveikatai. Atsižvelgdami į gerąją patirtį ir PSO rekomendacijas, Lietuvoje sukūrėme nacionalinį komitetą,…

  • Medicina, farmacija

    Šiaulių Akropolyje nemokamai dalins greituosius testus: kviečia pasitikrinti nuo jokių simptomų nesukeliančio vėžio

    Šis mėnesis sveikatos organizacijų visame pasaulyje yra vadinamas „Mėlynuoju kovu“ – storosios žarnos vėžio prevencijos mėnesiu. Ta proga šį savaitgalį Šiaulių „Akropolyje“ vyks socialinė akcija – bus nemokamai dalijami greitieji namų testai, kurie iškart parodo pakitimus storojoje žarnoje, dėl kurių reikėtų kreiptis į gydytojus. Pasak specialistų, storosios žarnos vėžys yra vienas dažniausių. Nors Lietuvoje šiai ligai egzistuoja nacionalinė patikros programa, tačiau ja naudojasi per mažai gyventojų, kadangi šios rūšies vėžys simptomų neturi. O kai pacientai pastebi sveikatos sutrikimus, liga jau būna gerokai pažengusi. Dėl to lietuviai kviečiami aktyviau naudotis prevencine programa arba kovo 16-17 d. ateiti į Šiaulių „Akropolyje“ vyksiančią akciją pasiimti nemokamo greitojo testo. Anot gydytojų, anksti atradus pakitimus,…

  • Medicina, farmacija

    Krizinių įvykių psichologinės pagalbos skambučių centras nuo šiol konsultuos ir dėl savižudybės grėsmės

    Psichologinių krizinių įvykių skambučių centras (Skambučių centras) jau teikia psichologinę pagalbą asmenims, kurie patiria savižudybės grėsmę arba savižudybės grėsmė kyla jų aplinkoje. Skambučių centras, pasiekiamas nemokamu trumpuoju numeriu 1815 (I-V 9–19 val. ir VI 9–15 val., įskaitant šventines dienas), nuo 2021 m. teikia pagalbą įstaigoms, bendruomenėms, šeimoms / asmenų grupėms įvykus savižudybei, smurtinei mirčiai, žmogaus dingimui, nelaimingam atsitikimui, kai buvo sužeistas ar žuvo žmogus, taip pat išprievartavimo, užpuolimo, ar kitokio sukrečiančio įvykio atveju. Jei reikia, atvyksta mobili psichologų komanda, kuri suteikia pagalbą vietoje. Prireikus, teikiamos 5 papildomos krizinės konsultacijos. Nuo 2024 metų Skambučių centre dirbantys profesionalūs psichologai taip pat konsultuoja visus gyventojus savižudybės grėsmės atpažinimo, reagavimo, ryšio užmezgimo ir motyvavimo…

  • Medicina, farmacija

    Širdies ritmo sutrikimus galima išgydyti itin moderniu prietaisu

    Sergamumas širdies ir kraujagyslių ligomis Lietuvoje išlieka aukštas, o dažniausiai į gydytojus pacientai kreipiasi dėl širdies ritmo sutrikimų, kai jų širdies veikla yra per greita arba priešingai – per lėta. Anot Vilniaus „Kardiolitos klinikų“ Kardiologijos centro gydytojo kardiologo dr. Jono Jarašūno, didėjančio sergamumo šiomis ligomis priežastis paprasta – žmonės gyvena ilgiau, o tai reiškia, jog turime daugiau vyresnio amžiaus pacientų, kuriems svarbu užtikrinti pilnavertišką gyvenimą. „Dėl amžinių pakitimų ir širdies ligų vyresnio amžiaus žmonėms širdies laidžioji sistema natūraliai nusilpsta, nebegeba tinkamai generuoti ar praleisti elektros impulsų, reikalingų sklandžiai širdies veiklai užtikrinti. Nors turime daug medikamentų, skirtų suretinti pulsą, tačiau nei vieno, galinčio jį saugiai padidinti. Tad per daug suretėjus pulsui…

  • Medicina, farmacija

    Profesorė Daiva Vaitkienė: dauguma nepagalvoja, kas dar gali padėti nugalėti vėžį, bet svarbiausia – sau nepakenkti

    Vieni išgirdę vėžio diagnozę nenori tuo patikėti ir net atsisako gydymo. Kiti – vykdo visus gydytojo nurodymus, bet apsiriboja tik medikamentiniu / cheminiu gydymu. Dar kiti – gydytojo prašo papasakoti apie kuo daugiau kitų būdų, kurie padėtų pasveikti ir yra pasiryžę padaryti bet ką, net ir kardinaliai pakeisti gyvenimo būdą. Pastarosios pacientų grupės laukia sunkus darbas, tačiau jie patys padidina savo šansus pasveikti. Prieš kelis dešimtmečius vėžio diagnozė daugumai iš tiesų būdavo mirties nuosprendis. Visi žinojo, tai – nepagydoma liga, galbūt todėl vis dar dabar dalį pacientų ši diagnozė tarsi paralyžiuoja imtis veiksmų siekiant pasveikti. Visgi šiais laikais ne tik yra įvairių šios ligos diagnostikos bei gydymo galimybių, tačiau ir…

  • Medicina, farmacija

    Pažengusio vėžio pacientės istorija motyvuoja tikrintis, o gydytojai ragina nenuleisti rankų: gydomas vėžys gali tapti „lėtine liga“

    Kolorektalinis vėžys kasmet nusineša netoli 1 milijono gyvybių visame pasaulyje ir yra vienas dažniausiai nustatomų vėžinių susirgimų. Deja, dalis pacientų gydymą pradeda ligai jau pažengus ir pažeidus ne vieną organą. Kadangi kolorektalinis vėžys pradinėse stadijose yra beveik nepastebimas, gydytojai ragina nelaukti ir laiku atlikti prevencinius tyrimus – anksti aptikus lemtinga galinčią tapti ligą, savalaikis personalizuotas gydymas pacientams gali leisti tęsti pilnavertį gyvenimą. Kolorektalinis vėžys gali išsivystyti bet kurioje iš storosios žarnos dalių – tiesiojoje arba gaubtinėje žarnoje. Dėl tylių simptomų ir daugeliui nemalonių patikrų vengimo, liga net 60 proc. pacientų diagnozuojama jau trečioje arba ketvirtoje stadijose, o kartu būna aptinkamos ir šios ligos metastazės kituose organuose: limfmazgiuose, kepenyse, plaučiuose (NVI…

  • Medicina, farmacija

    Seimas po svarstymo pritarė siūlymui reglamentuoti sankcijas už veiklos su vaistiniais preparatais pažeidimus

    Seimas po svarstymo pritarė Administracinių nusižengimų kodekso pataisų projektui, kuriuo siūloma nustatyti sankcijas už teisės aktų, nustatančių reikalavimus vaistinių preparatų mažmeninės prekybos įmonėms, turinčioms teisę parduoti vaistinius preparatus gyventojams, ir nustatančių reikalavimus asmens sveikatos priežiūros įstaigose (toliau – ASP įstaigos) įstaigų vykdomai veiklai su vaistiniais preparatais, pažeidimus. Šiuo metu galiojančiame Farmacijos įstatyme yra reglamentuoti reikalavimai veiklai su vaistiniais preparatais ASP įstaigose ir vaistinių preparatų mažmeninės prekybos įmonėse, reklaminių renginių apie vaistinius preparatus organizavimui asmens sveikatos priežiūros specialistams. Tačiau Administracinių nusižengimų kodekse atsakomybė už šių reikalavimų nevykdymą ar pažeidimą nenumatyta. Pasak projektą rengusios Sveikatos apsaugos ministerijos, veiklos su vaistiniais preparatais priežiūrą vykdanti Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba, nustačiusi veiklos pažeidimus, neturi įgaliojimų…

  • Medicina, farmacija

    Pirmoji ponia onkologinių ligonių asociacijos „Uola“ bendruomenei: jūsų veikla yra nepaprastai svarbi ir reikalinga

    Pirmoji ponia Diana Nausėdienė penktadienį Ukmergėje susitiko su onkologinių ligonių asociacijos „Uola“ bendruomene. Pirmajai poniai pristatyti „Uolos“ darbai, kurie yra glaudžiai susiję su Pagalbos onkologiniams ligoniams asociacijos (POLA) veikla. „Uolos“ bendruomenė teikia psichologinę ir socialinę pagalbą onkologinėmis ligomis sergantiems žmonėms bei jų artimiesiems, skatina visuomenės supratimą apie onkologines ligas, organizuoja edukacinius renginius ir seminarus, bendradarbiauja su gydymo įstaigomis, socialinėmis tarnybomis ir kitomis organizacijomis, teikiančiomis pagalbą onkologiniams ligoniams. Pasak pirmosios ponios, sergančiųjų asociacija kaip savipagalbos bendruomenė ir asociacijos teikiamos paslaugos gali tapti nepakeičiama atrama ir pagalba onkologiniams ligoniams. „Džiaugiuosi, kad Ukmergėje veikia tokia aktyvi asociacija kaip „Uola“, kuri vienija onkologinėmis ligomis sergančius žmones ir jų artimuosius, teikia jiems psichologinę ir socialinę…

  • Medicina, farmacija

    Išvengti dėl plokščiapėdystės kylančio skausmo padeda chirurginis gydymas – kada jis taikomas

    Plokščiapėdystė (mokslinėje literatūroje pastaruoju metu naudojamas apibrėžimas – progresuojanti kolaptuojanti pėdos deformacija) – tai būklė, kai pėdos skliautas sumažėja, nes joje esantys raiščiai, stabilizuojantys tam tikrus sąnarius, išlaisvėja. Nors dažnai ši deformacija nesukelia didelio diskomforto ir netrukdo džiaugtis kokybišku gyvenimu, jai progresuojant, žmogų pradeda varginti gana stiprus skausmas ir kojų nuovargis po fizinio krūvio ar ilgo stovėjimo. Vilniaus „Kardiolitos klinikų“ Ortopedijos-traumatologijos centro gydytojas ortopedas traumatologas med. m. dr. Aleksas Makulavičius teigia, kad dažniausiai profilaktiškai užkirsti kelio plokščiapėdystei nėra gerų galimybių, tačiau svarbu atkreipti dėmesį į tam tikrus simptomus ir laiku pradėti gydyti šią būklę. „Dažniausiai plokščiapėdystė yra įgimta. Kol ji neprogresuoja ar nesukelia pacientui nusiskundimų, ši būklė nėra aktyviai gydoma.…

  • Medicina, farmacija

    Stebint širdies ir kraujagyslių ligų situaciją, kardiologų rankos surištos: pacientai neįperka nekompensuojamų vaistų

    Lietuva jau daug metų garsėja kaip viena prasčiausiai su širdies ir kraujagyslių ligomis besitvarkančių valstybių, tačiau gydytojai kardiologai sako, kad šios „etiketės“ greitu metu atsikratyti nepavyks – pacientai, norėdami sumažinti savo cholesterolio kiekį kraujyje, privalo iš savo asmeninių lėšų pirkti itin brangius inovatyvius vaistus. Gydytojai atvirauja, kad ne visi pacientai gali sau tai leisti, o įprastas gydymas nebepadeda, todėl daugeliui žmonių nelieka kitos išeities kaip nuolat gyventi su padidinta rizika. Nors pastaraisiais metais Lietuvos gyventojų vidutinė gyvenimo trukmė pailgėjo iki 75,3 metų (vyrų iki 70,86, moterų iki 79,57), ji išlieka viena mažiausių Europos Sąjungoje (ES). Negana to, gydytoja kardiologė prof. Olivija Dobilienė sako, kad 8,7 metų gyvenimo trukmės skirtumas tarp…