• Medicina, farmacija

    Anglijos ligoninėse urologo sukaupta patirtis praverčia ir Šiaulių ligoninėje

    Respublikinės Šiaulių ligoninės Urologijos skyriaus gydytojas urologas Darius Domanaitis keletą metų stažavosi Jungtinėje Karalystėje ir vienuolika metų dirbo didžiausiose pietryčių Anglijos ligoninėse: Karalienės Elžbietos Karalienės Motinos ligoninė, William Harvey ligoninė, Buckland ligoninė, Karališkoji Viktorijos ligoninė, Kenterberio ligoninė. Šiuo metu gydytojas urologas kviestiniais autoriniais kontraktais dirba universitetinėje Noridžo ligoninėje urologijos konsultantu. Gydytojas D. Domanaitis yra vienintelis urologas Lietuvoje, dirbęs ir iki šiol tebedirbantis žymiojoje Jungtinės Karalystės nacionalinėje sveikatos apsaugos sistemoje. Svečioje šalyje sukaupta patirtis praverčia dirbant ir Respublikinėje Šiaulių ligoninėje, kur patyrusį specialistą atvykti dirbti pakvietė Urologijos skyriaus vedėjas Aurimas Žibutis ir ligoninės vadovas. Kalbamės apie skirtumus ir panašumus, kuriuos gydytojas urologas pastebi, gydydamas skirtingų tautų ir kultūrų pacientus:– Kuo skiriasi…

  • Medicina, farmacija

    NVI onkologai sėkmingai išoperavo ponaginę melanomą: pacientei įtarimų sukėlė neįprastas brūkšnelis ant nago

    Dvidešimt dviejų metų Nora buvo įpratusi profilaktiškai tikrintis keletą padidėjusių, nerimą kėlusių apgamų. Nors apgamai nebuvo supiktybėję, vilnietei nerimą kelti pradėjo įtartinas, nežinia iš kur atsiradęs brūkšnys ant nykščio nago. Galiausiai moteriai buvo nustatyta ponaginė melanoma. Laimė, liga diagnozuota laiku ir p. Norai pakako operacijos. Gydytojai sako, kad pacientės budrumas ir kreipimąsis į medikus ligą leido diagnozuoti anksti. Sunerimti privertė keistas brūkšnys ant nago Jauna moteris pripažįsta iš pradžių bandžiusi nekreipti dėmesio į ant kairiojo nykščio nago atsiradusį brūkšnį. Tačiau žvilgsnis vis tiek krypdavo į pasikeitusį nago vaizdą ir p. Nora ėmė ieškoti priežasties, kodėl taip nutiko. „Buvo 2020 m. pradžia. Ant kairės rankos nykščio nago vidurio pastebėjau brūkšnelį. Jis…

  • Medicina, farmacija

    Naujas žingsnis odontologijoje – cirkonio keramikos implantai

    Odontologijos tikslas – užtikrinti gerą žmogaus burnos sveikatą. Keičiantis pacientų lūkesčiams, ši medicinos sritis taip pat sparčiai tobulėja – siekiama pasiūlyti maksimaliai organizmą tausojančius gydymo metodus, suteikiančius patikimą bei ilgaamžį rezultatą. Viena pažangiausių naujovių odontologijoje šiuo metu yra cirkonio keramikos implantai. Apie juos pasakoja „Kauno implantologijos klinikos“ gydytojas odontologas Andrius Jonaitis. Pasak specialisto, cirkonio keramika dantų implantams gaminti naudojama kiek daugiau nei dešimtmetį. Nors cirkonio oksido implantai – pakankamai naujas būdas, padedantis atkurti prarastus dantis, jie jau spėjo pelnyti daugelio specialistų ir pacientų pripažinimą bei pasitikėjimą. Pastaraisiais metais dėl unikalių cirkonio oksido savybių ir pranašumų prieš kitas implantų gamybai naudojamas medžiagas, cirkonio implantų populiarumas auga itin sparčiai. Andriaus Jonaičio teigimu,…

  • Medicina, farmacija

    Akušerė ginekologė primena moterims, kodėl svarbu reguliariai tikrintis profilaktiškai

    Gegužės 28-ąją minima Tarptautinė moterų sveikatos gerinimo diena. Pasak  medicinos centro „Northway“ Klaipėdoje ir Kretingoje gydytojos akušerės ginekologės Agnės Tarvydienės, neretai intymia savijauta susirūpinama tik tada, kai nemalonūs simptomai tampa nepakeliami, o liga – jau gerokai pažengusi. Todėl ši diena – puiki proga moterims dar kartą priminti, kaip svarbu laiku pasirūpinti savo sveikata. Pasak A. Tarvydienės, pas gydytoją ginekologą būtina apsilankyti pajutus apatinės pilvo dalies skausmą, maudimą, diskomfortą, pastebėjus neįprastas išskyras ar kraujingas išskyras po lytinių santykių, esant gausioms, skausmingoms ar nereguliarioms mėnesinėms. Taip pat reikėtų nepamiršti ir reguliarių profilaktinių apsilankymų. Specialistė sako, kad dažniausia problema, dėl kurios moterys kreipiasi į gydytoją ginekologą, yra makšties mikrofloros sutrikimai. Bene dažniausia šių…

  • Medicina, farmacija

    Atmintinė nėštumą planuojančioms ir jau besilaukiančioms – ką svarbu žinoti?

    Nėštumas – ypatingas laikotarpis kiekvienos moters gyvenime, kupinas naujų patirčių ir potyrių. Visgi, planuojant pirmagimį daugeliui jų kyla įvairių klausimų – kaip tinkamai pasiruošti nėštumui, pasirūpinti tiek savo, tiek būsimo vaikelio sveikata, kaip dažnai lankytis pas skirtingus gydytojus ir pan. Utenos „Kardiolitos klinikų“ Akušerijos ir ginekologijos centro gydytoja akušerė-ginekologė Živilė Sabonytė-Balšaitienė pažymi, jog įvairių klausimų turi ne tik planuojančios nėštumą, bet ir pastojusios moterys, o ypač tos, kurios pastojo neplanuotai – žinant atsakymus į dažniausius klausimus nėštumo laikotarpis gali praeiti daug sklandžiau, patiriant mažiau nerimo. „Tinkamas pasiruošimas nėštumui užtikrina, jog tiek būsima mama, tiek naujagimis bus sveiki. Laiku atlikti tyrimai leidžia apsaugoti ją ir vaisių nuo infekcijų bei jų neigiamos…

  • Medicina, farmacija

    Sunki liga paliečia milijonus europiečių: profesorė atskleidė, kaip ją atpažinti, o pacientė pasidalijo patirtimi

    Be jokių išankstinių simptomų organizmą apnuodijanti lėtinė inkstų liga kasdien apsunkina gyvenimą daugiau nei 100 milijonų europiečių. Prognozuojama, kad per artimiausius 20 metų ši liga taps penkta pagrindine mirties priežastimi visame pasaulyje. Profesorė paaiškina, ką daryti, kad lėtinė inkstų liga būtų atpažinta kuo anksčiau, o inkstų transplantaciją patyrusi pacientė ragina į prevenciją žiūrėti rimtai. Inkstai organizme atlieka itin svarbias funkcijas – ne tik pašalina toksiškas medžiagas, palaiko skysčių bei elektrolitų pusiausvyrą, bet ir gamina, reguliuoja dalį hormonų, dalyvauja skatinant kraujo ląstelių gamybą, reguliuojant arterinį kraujo spaudimą, kalcio ir fosforo apykaitą, kuri ypač svarbi kaulų būklei. Sutrikus šio organo veiklai, visas organizmas – tarsi apnuodijamas. Tačiau pirmieji ligos ženklai dažniausiai pasireiškia…

  • Medicina, farmacija

    Laukiama piliečių pasiūlymų dėl projektų, leisiančių užtikrinti didesnį medikų saugumą

    Seimo Sveikatos reikalų komitetas pradėjo Pacientų teisių ir žalos sveikatai atlyginimo įstatymo ir lydimųjų teisės aktų pataisų, kuriomis siekiama užtikrinti didesnį medikų saugumą draudimo svarstymą ir paskelbė konsultavimosi su visuomene laikotarpį. Gyventojai savo pasiūlymus dėl šio projekto turi galimybę pateikti iki birželio 11 d. Svarstomais įstatymo pakeitimais siūloma, kad sveikatos priežiūros specialistas, jeigu prieš jį yra taikomas fizinis arba psichologinis smurtas, galėtų atsisakyti teikti planines sveikatos priežiūros paslaugas, jeigu nėra grėsmės paciento gyvybei ir jeigu dėl tų nesuteiktų paslaugų jam nereikėtų kreiptis į skubiosios pagalbos skyrių. Tokią teisę siūloma įtvirtinti gydytojams, odontologams ar burnos priežiūros specialistams ir asmens sveikatos priežiūros specialistams. Savo pasiūlymus dėl šio projekto piliečiai ir kiti suinteresuoti…

  • Medicina, farmacija

    Endoskopuotojai atliko naują procedūrą – skrandžio dugno varikozinių venų klijavimą

    Respublikinės Šiaulių ligoninės Diagnostikos centro Endoskopijų skyrius plečia savo galimybes. Endoskopuotojai, įgiję specialias reikiamas priemones, suvieniję gastroenterologų ir endoskopuotojų jėgas bei subūrę profesionalią komandą, nusprendė įdiegti dar ligoninėje netaikytą metodą – skrandžio dugno varikozinių venų klijavimą specialiais klijais. „Vienas gydytojas endoskopuotojas be puikiai dirbančių slaugytojų nieko nepadarytų“, – skyriaus koordinatorius gydytojas gastroenterologas Justas Birutis dėkingas komandai ir džiaugiasi modernėjančia ir tobulėjančia skyriaus veikla. Pacientas išgelbėtasĮ Diagnostikos centro Endoskopijų skyrių 47 metų pacientas atvežtas iš Nefrologijos –toksikologijos skyriaus, kur jam buvo atliekamos sudėtingos dializės procedūros dėl inkstų patologijos. Skyriaus vedėja gydytoja nefrologė Eglė Gaupšienė ir gydytojas Marius Bardauskas rūpinosi šiuo pacientu ir padėjo endoskopuotojams realizuoti naują metodą. Pacientui jau buvo diagnozuotas…

  • Medicina, farmacija

    Kauno klinikose registruoto donoro artimieji netektį įprasmino kilniu poelgiu

    Praėjusią savaitę Kaune šeima, netekusi mylimo žmogaus, neliko abejinga kitų žmonių skausmui ir nusprendė organų donorystei ištarti „taip“. Šis sprendimas viltį grįžti į pilnavertį gyvenimą dovanojo 5 žmonėms. Nacionalinis transplantacijos biuras prie SAM praneša, kad praėjusią savaitę Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikose buvo registruotas efektyvus organų donoras. Šio Donoro artimųjų kilnus sprendimas paaukoti organus donorystei, sugrąžino viltį pasveikti 5 žmonėms. Atlikus visus reikiamus tyrimus paaiškėjo, kad gali būti transplantuojamos Donoro kepenys, inkstai bei ragenos. Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikose  (LSMUL KK) atliktos inkstų transplantacijos, taip pat LSMUL KK Audinių bankui perduotos donorinės ragenos. Donoro kepenys transplantuotos Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikose laukusiam recipientui. Transplantacijų laukia šimtai…

  • Medicina, farmacija

    Dezinfekcinės priemonės beieškant – vaistininkė pasakė, ko geriau nepilti ant žaizdos

    Kažkada Lietuvos vaistinėse buvo vos kelios dezinfekcinės priemonės: jodas, briliantinė žaluma, arba vadinamoji „zelionkė“, vandenilio peroksidas ir salicilo spiritas. Šiandien dezinfekcinių priemonių yra kur kas daugiau, todėl norint išsirinkti tinkamiausią, reikia žinoti, kokiam tikslui konkreti priemonė yra skirta.  „Pagal paskirtį visas dezinfekcines priemones būtų galima suskirstyti į kelias grupes: skirtas paviršių ir instrumentų dezinfekcijai, odos dezinfekcijai, žaizdų dezinfekcijai bei lėtinių žaizdų – pragulų, pirmo ir antro laipsnio nudegimų, opų – dezinfekcijai“, – vardija „Gintarinės vaistinės“ vaistininkė Kristina Šnirpūnienė.  Anot jos, savalaikė ir tinkama dezinfekcija apsaugo žaizdas nuo infekcijų, pagreitina gijimą, mat tikrai ne visos žaizdos lengvai ir greitai gyja.  „Dideli nubrozdinimai gali šlapiuoti keletą dienų, jei žaizda yra tokioje vietoje,…