Darbo metu patirta trauma gali atsiliepti ne tik darbuotojui, bet ir darbdaviui – vienas susiduria su sveikatos problemomis ir papildomomis išlaidomis, o kitas gali neišvengti net ir teisinių rūpesčių. Draudikai teigia, kad abiem pusėms svarbu žinoti ne tik kokių veiksmų derėtų imtis iškart po įvykio, kaip tinkamai užfiksuoti nelaimingą atsitikimą, bet ir tai, kokios yra darbuotojo bei darbdavio atsakomybės. Atsakingos įmonės, kurių darbuotojai užsiima riziką sveikatai keliančia veikla, šiandien vis dažniau pasirūpina darbuotojų gyvybės draudimu. Nelaimės atveju tai leidžia užtikrinti ne tik finansinę apsaugą tiek darbdaviams, tiek darbuotojams ar jų šeimoms, bet ir padeda sumažinti darbuotojų patiriamą stresą, motyvuoja, kuria saugesnę darbo aplinką ir pasitikėjimą įmone. „Ypač rekomenduotina draustis dirbant…
Po teismo sprendimo lygiagretūs importuotojai tikisi teigiamų pokyčių: galėtų mažėti ir vaistų tiekimo sutrikimų rizika
Lietuvai susiduriant su kritinių vaistų trūkumu, teismas konstatavo, kad Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba (VVKT) nepagrįstai atsisakė išduoti leidimus įvežti į Lietuvą kitose ES valstybėse narėse registruotus kokybiškus ir saugius vaistus. Lygiagretūs importuotojai tikisi, kad šis teismo sprendimas, kurio VVKT nebeskundė, paskatins peržiūrėti nusistovėjusią neteisėtą tarnybos praktiką ir leis pateikti į rinką daugiau trūkstamų ar pigesnių vaistų. Teisminiame ginče, susijusiame su antibiotiku amoksicilinu, Regionų administracinis teismas konstatavo, kad VVKT nepagrįstai atsisakė leisti į Lietuvą lygiagrečiai importuoti kitoje ES šalyje registruotus saugius ir kokybiškus vaistus argumentuodama, kad skiriasi siekiamų lygiagrečiai importuoti ir su juo lyginamų referencinių vaistų Lietuvoje registracijos tipai. Tai pirmas atvejis, kai nacionalinis teismas, priimdamas sprendimą, rėmėsi Europos Sąjungos Teisingumo…
Gydytojas psichoterapeutas pataria: kaip įveikti tunelinį mąstymą?
„Kai žmogus yra apsvaigęs, jo mąstymas tampa tunelinis – jis mato tik tai, kas vyksta čia ir dabar, o rizika ir pasekmės tiesiog iškrenta iš galvos”, – sako gydytojas psichoterapeutas Dainius Jakučionis. Anot jo, būtent tai yra viena pagrindinių priežasčių, kodėl žmonės pervertina savo jėgas ir sėda prie vairo išgėrę. Tą patvirtina ir Lietuvos transporto saugos administracijos (LTSA) užsakymu atlikta „Spinter tyrimų” apklausa. 65 proc. lietuvių mano, kad vairuoti išgėrus juos verčia klaidingas savo blaivumo suvokimas. Absoliuti dauguma žmonių imtų abejoti, ar išgėręs asmuo gali vairuoti, tačiau tik 16 proc. apsvaigusių vairuotojų nuo tokio veiksmo buvo stabdomi aplinkinių. Mato, bet bijo Net jei žmonės suvokia, kad išgėrusio asmens sprendimas sėsti prie vairo yra pavojingas, jie dažnai nesiima…
Akušerės iš Belgijos džiaugiasi galimybe paliesti ką tik gimusį naujagimį
Respublikinės Šiaulių ligoninės Moters ir vaiko klinikos Ginekologijos skyriuje trijų mėnesių praktikai atvyko būsimosios akušerės ir Belgijos Vives universiteto. Paskutinius metus akušeriją studijuojančios būsimosios akušerės pagal studentų mainų programą Erasmus+ (ES rėmimo (studijų finansavimo, akademinio mobilumo) programa). Jų, kaip ir daugelio kitų studentų, praktiką atliekančių Respublikinėje Šiaulių ligoninėje, tikslas – susipažinti su sveikatos priežiūros skirtumais ir panašumais ES šalyse bei įgyti akušerinės patirties, prižiūrint nėščiąsias, gimdyves ir jų naujagimius. Naujos patirtys Būsimosios akušerės Amber Dekyvere ir Linde Avent pagal savo studijų programą atvyko praktikuotis klinikos Gimdymo skyriuje, tačiau merginas domina darbas ir kituose skyriuose, tad jos stebi medikų darbą Akušerijos, Ginekologijos, Nėštumo patologijos skyriuose. Labiausiai Belgijos studentes domina komandinis darbas,…
Premjeras Panevėžyje: Vyriausybės ir regionų ryšys – raktas regionų sėkmei
Darbo vizitu Panevėžyje viešintis Ministras Pirmininkas Gintautas Paluckas aplankė naujai statomą miesto baseiną ir Panevėžio Respublikinę ligoninę, kurioje pradedamos naujo Infekcinių ligų korpuso statybos. Simboliniame darbų pradžios atidaryme ir kapsulės įkasime dalyvavęs premjeras dar kartą patvirtino Vyriausybės įsipareigojimą stiprinti šalies regionus. „Tikime, kad bendradarbiavimas, dialogas ir daugiau nei tik proginis dėmesys regionams padės įgyvendinti tokius miestui ir regionui reikšmingus projektus kaip kad šis Infekcinių ligų korpusas ir naujai statomas miesto baseinas, ir padaryti tai laiku bei suplanuoto biudžeto rėmuose. Konstruktyvus centrinės valdžios ir regionų bendradarbiavimas – kai susitinkame, kalbamės ir galime tiesiogiai įsitikinti darbų pagreičiu – yra raktas regionų sėkmei“, – sakė premjeras G. Paluckas. Statomo Panevėžio baseino sporto bazė…
Reguliari širdies stimuliatoriaus patikra padeda išvengti netikėtumų
Širdies stimuliatoriai reikalingi, kai širdis plaka per lėtai arba turi kitų ritmo sutrikimų, koreguojamų implantuojamo prietaiso dėka. Jau turint implantuotą širdies stimuliatorių, labai svarbios reguliarios patikros, siekiant išvengti sveikatos pablogėjimo bei kitų problemų. Praktikoje pasitaiko atvejų, jog laiku neatlikta patikra gali lemti pavojingas sveikatos komplikacijas, kai prireikia gydymo reanimacijos ir intensyviosios terapijos skyriuje. Pasak Respublikinės Šiaulių ligoninės Širdies ir kraujagyslių centro gydytojo kardiologo-elektrofiziologo Tautvydo Platūkio, pasitaiko atvejų, kuomet laiku nepastebimas baterijos išsekimas gali baigtis net mirtimi. Siekiant to išvengti, rekomenduojama bent kartą per metus atlikti implantuoto širdies prietaiso – stimuliatoriaus, defibriliatoriaus ar širdį resinchronizuojančio prietaiso patikrą. Retas pulsas – signalas patikrai Reto pulso priežastys gali būti įvairios – nuo širdies…
Baltijos šalys suvienyja jėgas kuriant Baltijos biotechnologijų hubą
Lietuvos, Latvijos ir Estijos gyvybės mokslų ir biotechnologijų organizacijos kurs Baltijos biotechnologijų hubą. Tai ambicinga iniciatyva, kuri siekia suvienyti regiono biotechnologijų sektorių ir paversti Baltijos šalis inovacijų lyderiu. Šis hubas taps dinamiška platforma, kurioje susitiks verslas, mokslas, politikos formuotojai ir visuomenė, skatindami tarptautinį bendradarbiavimą, dalijimąsi ištekliais bei stiprindami regiono konkurencingumą pasaulinėje rinkoje. Ką suteiks šis hubas? ● Inovacijų spartinimas: Sujungdamas talentus ir išteklius, hubas skatins naujų biotechnologinių sprendimų kūrimą, prisidėsiančių prie globalių iššūkių, tokių kaip klimato kaita ir visuomenės sveikata, sprendimo. ● Talentų ugdymas: Bendradarbiaujant su universitetais ir mokslinių tyrimų centrais, bus kuriamos naujos mokymo programos ir iniciatyvos, pritraukiančios bei ugdančios aukštos kvalifikacijos specialistus. ● Investicijų pritraukimas: Sutelkus regiono potencialą,…
Seimo nario S. Čaplinsko pranešimas: „Apsinuodijimai ir mirtys nuo narkotikų: prof. S. Čaplinskas nesutinka, kad situacija normali“
Susipažinęs su naujausiais duomenimis apie apsinuodijimo narkotinėmis medžiagomis ir mirčių atvejus Lietuvoje, Seimo Priklausomybių prevencijos komisijos pirmininkas prof. Saulius Čaplinskas sako, kad jo neguodžia tas faktas, jog panašūs skaičiai buvo prieš 10 metų, pasikeitė tik narkotikai. „Apsinuodijimų opijumi, heroinu, metadonu dabar daug mažiau negu prieš 10 metų. Bet grėsmingai daugėja apsinuodijimų kitais opiatais, taip pat sintetiniais kvaišalais, kokainu, kanapėmis, įvairiais kitais narkotikais, net LSD, taip pat psichostimuliatoriais“, – vardija parlamentaras. Jis atkreipia dėmesį, kad daugiausia apsinuodijimų registruota 15–17 m. amžiaus grupėje. „2023 m. turėjome net 59 atvejus, kai narkotikais apsinuodijo jaunesni nei 15 m. asmenys. Jauniausias apsinuodijęs vaikas buvo vienerių metukų. O bendras apsinuodijusiųjų amžiaus vidurkis – 26,5 metų. Kvaišalai…
Pirmąkart Respublikinėje Šiaulių ligoninėje embolizuota galvos smegenų arterijų aneurizma
Pirmąkart Respublikinėje Šiaulių ligoninėje embolizuota galvos smegenų arterijų aneurizma RŠL pirmąkart atlikta operacija, kurios metu pažangaus srovės nukreipiklio pagalba embolizuota galvos smegenų arterijų aneurizma. Per šiek tiek mažiau nei valandą operaciją pusamžiam vyrui atliko Respublikinės Šiaulių ligoninės intervencinis radiologas ir Kauno klinikų Intervencinės radiologijos skyriaus vadovas Andrius Pranculis. Kartu operacinėje procedūros metu dirbo slaugytojos Vilma Jonaitienė ir Simona Tamašauskienė bei slaugytojos padėjėja Gabija Vitkauskaitė. Pažangus srovės nukreipiklis, naudojamas intervencinėje radiologijoje ir neurochirurgijoje, ypač gydant smegenų aneurizmas. Šis prietaisas padeda nukreipti kraujo srovę nuo aneurizmos, taip leidžiant natūraliai užgyti pažeistai kraujagyslei ir sumažinant aneurizmos plyšimo riziką. Po sėkmingos procedūros gydytojas A. Pranculis džiaugėsi, kad Respublikinėje Šiaulių ligoninėje užtikrintos itin geros sąlygos…
Kviečia balsuoti ir išrinkti 2025 metų Vaistinį augalą
Jau tradiciškai Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Botanikos sodas Kaune prisideda prie didelio susidomėjimo kasmet sulaukiančio populiariausio metų vaistinio augalo rinkimų. Balsuoti kviečiami visi, besidomintys vaistiniais augalais – tiek specialistai, tiek plačioji visuomenė. Balsavimo anketą rasite šioje nuorodoje. Ekspertų paruoštame sąraše – apie penkios dešimtys vaistinių augalų pozicijų, iš kurių balsuojantieji gali išsirinkti tą, kuris, jų nuomone, yra verčiausias šiemet būti pagerbtas, kaip Vaistinis augalas 2025. Balsavimas vyks iki vasario 10 d., o jo rezultatai bus paskelbti vasario 16 d. – Lietuvos valstybės atkūrimo dienos proga. Rinkimų organizatoriai, VDU Botanikos sodo Mokslo skyriaus Vaistinių ir prieskoninių augalų mokslo sektorius, Lietuvos farmacijos sąjunga ir UAB „Švenčionių vaistažolės“, šiuos rinkimus šiemet dedikuoja senosios…