Sinonimai: dauginė mieloma, plazmocitoma. Mieloma tai nedidelio piktybiškumo limfinio audinio navikas. Plazminės ląstelės pasikeičia (supiktybėja) , pradeda nekontroliuojamai daugintis ir kaulų čiulpuose užima normalių ląstelių vietą. Normaliai plazminės ląstelės gamina įvairių tipų specifinius baltymus, atsakančius už apsaugines organizmo reakcijas (imunoglobulinus) . Supiktybėjusios ląstelės taip pat gamina imunoglobulinus, bet jie yra vienodai pakitusios struktūros ir negali apsaugoti žmogaus organizmą nuo įvairių infekcinių ligų sukelėjų. Kai kuriais atvejais pakitusios plazminės ląstelės gamina tik atskiras imunoglobulinų dalis, medžiagas, skatinančias žmogaus kaulų židininį ir išplitusį išretėjimą (osteolizę) . Suserga apie 3 žmonės iš 100.000 gyventojų per metus. Dažniausiai serga vyresni kaip 40 metų žmonės (dažniausiai susergama apie 63-64 metus) . Ligos priežastys Genetiniai faktoriai,…
LIMFADENOPATIJA
Limfadenopatija – limfinių mazgų padidėjimas. Žmogaus limfinę sistemą sudaro limfmazgiai, limfagyslės, blužnis, limfoidinis audinys, esantis kvėpavimo takuose, žarnyno gleivinėje. Limfinė sistema labai svarbi patekus į organizmą infekcijai, svetimam baltymui ar pan. Patekęs „svetimkūnis” sukelia atitinkamą reakciją ir suaktyvina limfinę sistemą. Dėl to gali padidėti vienas ar keli limfmazgiai. Ligos priežastys Limfadenopatijos priežastys gali būti labai įvairios – infekcija, piktybiniai susirgimai, medžiagų apykaitą sutrikdančios ligos, jungiamojo audinio ligos, padidėjusio jautrumo reakcijos ir kitos. Pagal tai, kiek organizmo limfmazgių padidėja, limfadenopatija gali būti vietinė ir išplitusi. Vietinis limfmazgių padidėjimas Dažniausios priežastys, dėl kurių padidėja pavieniai limfmazgiai – vietinė infekcija, virusinė liga. Kai kada, ypač jei padidėja, pvz., tik vienos pusės kaklo limfmazgiai,…
LIMFOGRANULIOMATOZĖ (HODŽKINO LIGA)
Tai piktybinė navikinė limfinio audinio liga. Ligos priežastys Priežastys nėra aiškios, manoma, kad jos atsiradimą gali įtakoti virusai (Epšteino-Bar viruso ar kitų onkogeninių virusų) . Per metus naujai suserga 2-4 žmonės 100.000 gyventojų. Liga būdinga 2 amžiaus grupėms: 20-30 metų ir virš 60 metų žmonėms. Simptomai Limfmazgių padidėjimas Karščiavimas Naktinis prakaitavimas Kūno masės mažėjimas Darbingumo sumažėjimas Kepenų padidėjimas Blužnies padidėjimas Ligos eiga Dažniausiai padidėja kaklo, viršraktikauliniai, pažastų limfmazgiai, jie yra neskausmingi, bet vis didėja, suauga į didelius limfmazgių paketus. Kartais padidėja tarpuplaučio limfmazgiai, ligonis dėl jų spaudimo į trachėją ir bronchus gali jausti lengvą dusulį, būna sausas kosulys. Neretai ligoniams būna karščiavimas (kartais net >380C) , kuris tęsiasi pakankamai ilgai.…