• Sveikata, grožis

    Vilniaus Tarptautinė Moterų Asociacija ruošiasi iniciatyvai „Sužydėjusi viltis“ – renginio temą įkvėpė japonų menas „Kintsugi“

    Kiekvieną pavasarį Vilniaus Tarptautinė Moterų Asociacija (IWAV) organizuoja kilnią labdaros iniciatyvą „Sužydėjusi viltis“, kurios tikslas – atkreipti dėmesį į ankstyvosios krūties vėžio diagnostikos svarbą. Jau 16-tą kartą rengiamam labdaros vakarui šiemet pasitelkta nauja idėja – su klastinga liga supažindins spektaklis „Kintsugi žmonės“, paremtas tikrais moterų išgyvenimais. Pirmosios ponios Dianos Nausėdienės globojamas iškilmingas labdaros vakaras vyks šių metų balandžio 25 d. Lietuvos Nacionaliniame Dramos teatre. Čia susirinks garbūs svečiai – Lietuvoje reziduojančių ambasadų, medicinos, verslo, kultūros ir meno atstovai, remiantys labdaringą veiklą ir neabejingi moterų sveikatai. IWAV pirmininkė Svitlana Saltis sako, kad iniciatyvos „Sužydėjusi viltis“ tikslas – pagerinti krūties vėžio diagnostiką ir gydymo rezultatus. „Kasmet Lietuvoje apie 1700 moterų išgirsta diagnozę…

  • Sveikata, grožis

    Lietuviškoms Velykoms – škotiški kiaušiniai: išbandykite vegetarišką jų versiją pagal virtuvės šefę Godą Juknaitę

    Velykos – ypatinga diena, kai galime susitikti su artimiausiais žmonėmis ir kartu praleisti daugiau laiko. Tačiau šią šventę būtų sunku įsivaizduoti prie tuščių stalų, juk brangius žmones taip gera nustebinti gardžiais valgiais ir netikėtais receptais. Maisto tinklaraštininkė, virtuvės šefė ir prekybos tinklo „Rimi“ ambasadorė Goda Juknaitė dalijasi įkvepiančia patiekalo idėja ir kviečia pasigaminti škotiškų kiaušinių: tik vietoje tradiciniame jų recepte naudojamo maltos mėsos apvalkalo ji rekomenduoja naudoti vegetarišką trintų brokolių, gražgarsčių, žalumynų bei sūrio derinį. Receptų kūrėja pataria ir kaip išvirti tobulos konsistencijos kiaušinius bei atskleidžia, kokios gudrybės juos padės nulupti daug greičiau ir paprasčiau. Kaip išvirti ne per kietus ir ne per minkštus kiaušinius? Daugelis žmonių kiaušinius valgo kasdien,…

  • Sveikata, grožis

    Skiepijimo situacija Lietuvoje per metus reikšmingai nepagerėjo – dar reikia pasistengti

    Kad dėl užkrečiamųjų ligų galėtume jaustis saugūs tiek savo šalyje, tiek keliaudami, reikalingas kolektyvinis imunitetas – rekomenduojama, kad kasmet būtų paskiepijama 90–95 proc. vaikų.  Lietuvoje šis tikslas buvo pasiektas iki 2010 m., tačiau vėliau paskiepytųjų skaičiai ėmė mažėti. Sveikatos apsaugos ministerijos, Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) ir gydymo įstaigų atstovai kovo 14 d. įvykusioje spaudos konferencijoje, kurios metu pristatyta pastarųjų metų skiepijimo situacija, pabrėžė, kad norint didinti skiepijimo mastą Lietuvoje, reikalingas bendras visų susitelkimas – tiek sprendimų priėmėjų, tiek medikų, tiek visos visuomenės. Paskiepyta nepakankamai  Pagal vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių vaikai skiepijami nuo 14 užkrečiamųjų ligų. NVSC duomenimis, 2023 m. nuo rotavirusinės, meningokokinės ir pneumokokinės infekcijų paskiepyta šiek tiek daugiau…

  • Sveikata, grožis

    Aristokratai ridikėliams duodavo net savo pavardę: pasigaminkite pavasariškas salotas, kurioms artimieji žarstys komplimentus

    Ridikėliai – vienos pirmųjų pavasario daržo gėrybių, ryškiai rausva spalva papuošiančios įvairius patiekalus. Jų traškumas paįvairina salotas, sumuštinius, o pati daržovė gali tapti puikiu ir pigiu garnyru pagrindiniam patiekalui. Pasak gydytojos dietologės dr. Editos Gavelienės, ridikėliuose rasime vitamino C, folio rūgšties ir kitų naudingųjų medžiagų. Tuo tarpu prekybos tinklo „Rimi“ komercijos operacijų vadovė Olga Suchočeva dalijasi patarimais, kokius gardžius bei pigius patiekalus geriausia iš jų ruošti.  Išpopuliarėjo senovės Graikijoje Ridikai – dar senovės civilizacijose valgyta daržovė, kilusi iš Rytų Azijos. Ankstyviausiai Europoje juos pradėjo kultivuoti senovės Graikijoje gyvenę žmonės, o kiek vėliau skirtingos ridikų rūšys išplito po visą Europos žemyną. Apie XIV a. jie pasiekė ir Lietuvos didikus, kurie vartojo…

  • Sveikata, grožis

    Seimo Sveikatos reikalų komitetas priėmė sprendimą dėl finansinės situacijos Klaipėdos universiteto ligoninėje

    2024 m. kovo 13 d. pranešimas žiniasklaidai (Seimo naujienos ● Seimo nuotraukos ● Seimo transliacijos ir vaizdo įrašai)   Seimo Sveikatos reikalų komitetas (SRK), išklausęs Klaipėdos universiteto ligoninės informaciją apie finansinę situaciją ligoninėje, taip pat išnagrinėjęs Klaipėdos universiteto ligoninės filialų (iki Klaipėdos universiteto ligoninės įsteigimo veikusių ligoninių) 2022 m. veiklos ir vidaus kontrolės vertinimo vidaus audito rezultatus, šiandien priėmė sprendimą kreiptis į Generalinę prokuratūrą su prašymu išnagrinėti iki Klaipėdos universiteto ligoninės įsteigimo veikusių ligoninių 2022 m. veiklos auditų rezultatus ir įvertinti šių ligoninių vadovų veiksmų bei Klaipėdos miesto savivaldybės tarybos sprendimų, prieš sujungiant ligonines į vieną juridinį asmenį, teisėtumą ir pagrįstumą. SRK sprendime siūloma Sveikatos apsaugos ministerijai kartu su Klaipėdos…

  • Sveikata, grožis

    Ruošiantis Velykų kepiniams – miltų atmintinė: kodėl vieni tinka biskvitui, o mielinėms bandelėms geriau rinktis kitus?

    Paprasto, tačiau labai universalaus produkto – miltų – ko gero, galima rasti kone kiekvieno tautiečio virtuvėje. Tai ne tik neatsiejamas duonos, blynų, makaronų komponentas, bet dažnai ir tiesiog būtina saldžiųjų kepinių dalis. Artėjant Šv. Velykoms, kai šventinį stalą norėsis papuošti pačių keptais pyragais, pravartu ne tik peržiūrėti miltų likučius namuose, bet ir papildyti juos sveikesniais pasirinkimais. Apie platų miltų asortimentą, kuo viena rūšis skiriasi nuo kitos ir kuri jų tinkamiausia saldiems kepiniams, pasakoja „Kauno grūdų“, gaminančių prekybos tinklo „Maxima“ pirkėjų pamėgtus miltus, Produktų kūrimo ir vystymo skyriaus vadovė Vilija Janušauskienė.  Miltų pasirinkimą lemia ir kultūriniai skirtumai Manančius, jog miltai tėra dviejų rūšių – kvietiniai ir ruginiai – „Kauno grūdų“ atstovė…

  • Sveikata, grožis

    Jei išlaikėte obuolius iki pavasario – sunaudokite juos gardžiam ir pigiam desertui (receptas)

    Yra daugiau nei 7 500 obuolių veislių visame pasaulyje, kurios skiriasi skoniais, spalvomis ir formomis. Be to, kokybiškos obuolių veislės gali išlikti šviežios keletą mėnesių, jei tinkamai laikomos, tad ši savybė leidžia jiems būti prieinamiems beveik visus metus. Gydytoja dietologė sako, jog obuoliai – puikus maistinių skaidulų šaltinis, tad tinka kiekvienam, besirūpinančiam tinkamu virškinimo sistemos darbu. Taip pat prekybos tinklo „Rimi“ komercijos operacijų vadovė Olga Suchočeva siūlo pasipildyti vaisių dubenį „Red Jonaprince“ obuoliais, kurie šią savaitę (kovo 12–18 d.) dar pigesni: perkant su „Mano Rimi“ lojalumo kortele kilogramas jų tekainuos 0,69 Eur. Virškinimo sistema liks patenkinta Gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė pažymi, jog obuoliai – tai puikus maistinių skaidulų šaltinis,…

  • Sveikata, grožis

    Nuo rašomojo stalo iki fitneso: kaip pavasarį išvengti sveikatos problemų?

    Dar praėjusiais metais atlikta „Eurobarometro“ apklausa parodė, kad net 45 proc. Europos Sąjungos piliečių neužsiima jokia aktyvia fizine veikla, o kas trečias pilietis fiziniam aktyvumui neskiria pakankamai dėmesio. Tokie skaičiai daro didelę įtaką ne tik dažnesniam ligų atsiradimui, bet ir pareikalauja didesnių sveikatos priežiūros išlaidų. Su kokiais sveikatos sutrikimais dažniausiai susiduria nesportuojantys? Ir kas šį pavasarį gali padėti išlikti aktyviems? Viršsvoris – sveikatai pavojinga problema Šiandien didžiąją dalį savo laiko praleidžiame sėdint darbuose, o kelionėms iš vieno taško į kitą vietoje dviračių ar ėjimo pėstute dažniausiai renkamės automobilius. Toks sėslus gyvenimo būdas ir fizinės veiklos nebuvimas gali išprovokuoti viršsvorio atsiradimą. Taip nutinka, nes žmogaus kūnas neturi progos išnaudoti su maistu…

  • Sveikata, grožis

    Rytietiška užtepėlė, kurią rasime daugelio lietuvių šaldytuvuose – jos maistingumas neprilygstamas

    Avinžirniai – jau tūkstančius metų nepamainomi žmonių mitybos racione. Nors iš šių ankštinių daržovių galima pasigaminti pačių įvairiausių patiekalų, tačiau turbūt daugelis lietuvių bent kartą yra ragavę jų humusą. Tai – vienas seniausių Artimųjų Rytų valgių, sparčiai išpopuliarėjęs visame pasaulyje. Gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė primena, kad avinžirniai yra puikus baltymų šaltinis, o visavertės mitybos racione jie gali pakeisti mėsą. Tuo tarpu „Rimi“ komercijos operacijų vadovė Olga Suchočeva pasakoja, kad avinžirnių užtepėlę pasigaminti namuose labai paprasta ir pigu, tad dalijasi receptu. Taupantiems laiką ir ieškantiems naujų bei netikėtų skonių ji primena, kad šią savaitę visose tinklo parduotuvėse net penkių rūšių jau paruoštam humusui „Rimi Planet“ taikoma speciali nuolaida. Avinžirniai –…

  • Sveikata, grožis

    Greitoji pagalba nuo šalčio išsausėjusiems plaukams: gydytoja pataria, kaip juos nebrangiai atgaivinti

    Sulaukus pavasario vaizdas veidrodyje kartais nuvilia – po šaltojo sezono oda atrodo ne tik papilkėjusi, bet ir plaukai nebeklauso: sausi, veliasi, elektrinasi. Gydytoja dermatovenerologė–trichologė Laura Tautvydaitė teigia, kad taip dažnai atsitinka dėl lauko bei vidaus temperatūros kontrastų, sauso patalpų oro bei mechaninių plaukų pažeidimų. Tačiau išeičių yra – tereikia naudoti tinkamas papildomas priemones ir plaukai atsigaus. Prekybos tinklo „Rimi“ komercijos operacijų vadovė Olga Suchočeva primena, kad atėjus pavasariui pravartu šio tinklo parduotuvėse pigiau įsigyti plaukų priežiūros priemonių: iki kovo 11 d. vyksiančios „Grožio šventės“ metu taikomos net iki 50 proc. nuolaidos kosmetikos bei kūno priežiūros prekėms. Drėkinančios priemonės – prieš plovimą  Keičiantis sezonams, o ypač baigiantis žiemai, tiek oda, tiek…