• Sveikata, grožis

    Seimo nario M. Skamarako pranešimas: „Vienykimės išspręsti didžiausią Lietuvos problemą – netinkamą vyrų elgesį“

    2024 m. spalio 8 d. pranešimas žiniasklaidai (Seimo naujienos ● Seimo nuotraukos ● Seimo transliacijos ir vaizdo įrašai) Seimo narys Matas Skamarakas kviečia vienytis išspręsti didžiausią Lietuvos problemą – pašalinti netinkamą vyrų elgesį. „Mes, visi Lietuvos piliečiai, Seimas, Vyriausybė, ministerijos, įstaigos ir specialistai savo veikimu ar nusišalinimu nuo vaikų parengimo sėkmingam, savarankiškam gyvenimui sudarome sąlygas vaikams patirti gyvenimo traumas, kurias jie augdami „realizuoja“ per susiformavusį netinkamą vyrų elgesį: alkoholizmą, rūkymą, narkomaniją, lošimus, smurtą, neatsakingą elgesį vandenyje, avarijas, nužudymus ir savižudybes“, – pabrėžė M. Skamarakas. Parlamentaro teigimu, 2023 m. Lietuvoje gimė 10 479 berniukai. Pasak jo, prognozuojama, kad jei niekas nepasikeis, šiais metais mirs 3 321 vyras, o tai sudarys 32 proc.…

  • Sveikata, grožis

    Šiltasis sezonas baigėsi: 4 patarimai kaip išlaikyti energijos lygį ir apsisaugoti nuo virusų

    Pereinamasis laikotarpis, pasibaigus vasarai, gali būti iššūkis tiek fizinei, tiek emocinei sveikatai. Kadangi dienos trumpėja, o natūralios šviesos mažėja – tai gali neigiamai paveikti žmonių nuotaiką ir energiją. Kaip išlaikyti vasaros metu sukauptą aukštesnį energijos lygį ir nesusirgti rudens sezonui būdingomis ligomis pasakoja Julija Aganauskaitė-Žukaitė, vaistinių tinklo „Camelia“ vaistininkė. Streso valdymas, aktyvus poilsis ir kokybiškas miegas Miego trūkumas silpnina žmogaus organizmo gebėjimą kovoti su virusais ir bakterijomis, todėl labai svarbu turėti bent 6–8 valandas per parą nepertraukiamo, kokybiško miego bei reguliarų miego režimą. Reguliarus fizinis aktyvumas yra vienas iš efektyviausių būdų išlaikyti energijos lygį, nesvarbu, ar tai bėgimas, joga, ar pasivaikščiojimai gamtoje – judėjimas suaktyvina endorfinus ir pagerina nuotaiką. „Pasivaikščiojimai…

  • Sveikata, grožis

    Santaros žinios: Lietuvoje pradėta taikyti širdies laidžiosios sistemos stimuliacija

    Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų Kardiologijos ir angiologijos centro pacientams pradėta taikyti širdies laidžiosios sistemos stimuliacija (mediciniškai – kairiosios Hiso pluošto kojytės zonos, kuri yra atsakinga už elektros signalų perdavimą į kairiąją širdies pusę, pumpuojančią deguonies prisotintą kraują į visą kūną). „Tai yra speciali technika, kuria elektros impulsai tikslingai nukreipiami į reikiamą širdies zoną, kad būtų atkurtas sinchroniškas širdies skilvelių darbas. Kai kuriems pacientams, sergantiems širdies nepakankamumu, šis metodas gali būti vienintelė intervencinio gydymo galimybė, kai širdies rezinchronizuojamoji terapija negalima“, – aiškina Širdies aritmijų skyriaus vedėjas intervencinis kardiologas prof. Germanas Marinskis. Širdies stimuliatoriai reikalingi tiems pacientams, kurių širdies darbas pernelyg retas: stimuliatorius siunčia nedidelės amplitudės elektros impulsus į širdį, kad ji…

  • Sveikata, grožis

    Kaip prisitaikyti prie sezono pokyčių: ekspertė pataria, ką valgyti rudenį ir žiemą

    Atėjus rudens sezonui, mūsų kasdieniai įpročiai keičiasi: mažėja saulės šviesos, o šaltis skatina ieškoti šilumos ir jaukumo ne tik aprangoje, bet ir lėkštėje. Mitybos specialistė Gabrielė Urbonaitė primena, kad tinkamai parinktas maistas šiuo laikotarpiu gali padėti ne tik išlaikyti energijos lygį, bet ir apsaugoti nuo peršalimo ligų bei niūrios nuotaikos, rašoma „Lidl“ pranešime žiniasklaidai. Didėja šilumos bei energijos poreikis Prasidėjus šaltajam metų laikui, mūsų organizmas ima reikalauti daugiau energijos, kad galėtų palaikyti pastovią kūno temperatūrą ir sveiką imunitetą. Anot G. Urbonaitės, žiemą būtina į mitybą įtraukti daugiau riebalų ir baltymų, nes šios maistinės medžiagos suteikia sotumo ir padeda ilgiau išlikti energingiems. „Šiuo laikotarpiu ypač svarbu valgyti šiltesnius, sotesnius patiekalus, tokius…

  • Sveikata, grožis

    NVSC priminimas apie legioneliozės profilaktiką

    Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) specialistai tiek nuosavų, tiek daugiabučių namų gyventojus, kurie patys savarankiškai ruošia karštą vandenį, ragina atkreipti dėmesį į legioneliozės profilaktines priemones, kurios svarbios visais metų laikais. Siekdami apsisaugoti nuo šios ūminės infekcinės kvėpavimo takų ligos, kurią sukelia Legionella bakterijos, svarbu atminti, kad legioneliozės išvengti padeda trys taisyklės: tinkamos vandens temperatūros palaikymas, nuolatinė vandens cirkuliacija ir vandens tiekimo sistemų priežiūra. Palaikyti tinkamą temperatūrą Už daugiabučiuose namuose įrengtų karšto vandens sistemų priežiūrą, vandens temperatūrą ir saugą atsakingi pastatų prižiūrėtojai ar jų pasamdyti šildymo ir vandens sistemų prižiūrėtojai, kurie privalo palaikyti tinkamą vandens temperatūrą, t. y. karštas vanduo visada turi būti pakankamai karštas (ne mažiau kaip 50 °C atsukus…

  • Sveikata, grožis

    Moterys su negalia – smurtautojų taikinys

    „Daugybė atvejų, su kuriais dirbame, būtent tokie“, – paklausus, ar dažnai seksualiai smurtaujama prieš negalią turinčias moteris, teigia Kovos su prekyba žmonėmis ir išnaudojimu centro vadovė Kristina Mišinienė. Išnaudotojų taikinyje Nors pasaulis padarė pažangą pripažindamas žmonių su negalia teises ir poreikius, pastarieji vis dar yra itin pažeidžiami. „Moterys, turinčios negalią, dažnai tampa seksualinių smurtautojų taikiniu, nes yra pažeidžiamos, joms sunkiau apsiginti“, – teigia Kovos su prekyba žmonėmis ir išnaudojimu centro vadovė Kristina Mišinienė ir priduria, kad reaguodamas į šios temos aktualumą centras neseniai išleido leidinį „Pastebėk mane“. Jame pasakojama, kad neįgaliųjų išnaudojimas kyla dėl jų riboto mobilumo, bendravimo įgūdžių stokos, priklausomybės nuo globėjų ir kitų specifinių priežasčių. Jiems gresia didesnė…

  • Sveikata, grožis

    Sloga: dažna šaltojo sezono palydovė, galinti sukelti rimtas komplikacijas

    Artėjant šaltajam metų sezonui, daugelis susiduria su viena dažniausių ligų – sloga. Nors ji dažnai laikoma nesudėtinga ir trumpalaike sveikatos problema, Vilniaus „Kardiolitos klinikų“ Ausų, nosies ir gerklės ligų (LOR) centro gydytoja otorinolaringologė Austėja Kučinskienė įspėja, kad slogą sukeliantys virusai ar bakterijos gali neapsiriboti vien tik nosies gleivine – uždegimas gali išplisti į aplinkinius audinius ir organus, sukelti ausų skausmą, pabloginti klausą ar net išprovokuoti rimtesnes kvėpavimo takų infekcijas. „Sloga dažniausiai atsiranda, kai virusai ar bakterijos patenka į nosies gleivinę. Tada organizmas, siekdamas kovoti su infekcija, suaktyvina gynybinę reakciją. Tai sukelia nosies gleivinės uždegimą, dėl kurio padidėja gleivių gamyba, užsikemša nosis, atsiranda dirginimas ir čiaudulys“, – pažymi A. Kučinskienė. Nors…

  • Sveikata, grožis

    Seimo LSDP frakcijos nario pranešimas: „Seime – J. Sabatausko iniciatyva dėl Lietuvos sveikatos strategijos: ragina politikus susitelkti žmonių sveikatos labui“

    2024 m. rugsėjo 26 d. pranešimas žiniasklaidai (Seimo naujienos ● Seimo nuotraukos ● Seimo transliacijos ir vaizdo įrašai)  Seimo Pirmininko pavaduotojas socialdemokratas Julius Sabatauskas pateikė užregistruoti Sveikatos sistemos įstatymo pataisas, kuriomis būtų įtvirtintas parlamento vaidmuo priimant ilgalaikę nacionalinę sveikatos strategiją. „Lietuva pavargo nuo kas kelerius metus inicijuojamų, viena kitai prieštaraujančių reformų. Pacientai, medikai, sveikatos įstaigų vadovai tikisi nuoseklaus, darnaus Seimo ir Vyriausybės darbo sveikatos labui. Priimdamas ilgalaikę sveikatinimo strategiją ir užtikrindamas šios strategijos įgyvendinimo parlamentinę kontrolę, Seimas suteiks kryptį gyventojų sveikatos stiprinimui, sumažins korupcijos tikimybę“, – įsitikinęs J. Sabatauskas. Strateginis planavimas sveikatos srityje – gyvybinis interesas   Parlamentaras ragina Seimą dar šios kadencijos metu priimti strateginį sprendimą šiuo klausimu. „Sunku…

  • Sveikata, grožis

    Šiemet Lietuvoje patvirtintas pirmasis b raupų atvejis

    Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) šiandien gavo pranešimą apie Lietuvoje patvirtintą b raupų (beždžionių raupų) atvejį. Tai pirmasis patvirtintas atvejis Lietuvoje 2024 m. ir 6 atvejis nuo 2022 m., kai Europoje kilo šios ligos protrūkis. Susirgęs asmuo yra ne Lietuvos pilietis. Prieš kelias dienas kreipėsi į infekcinių ligų specialistus atsiradus simptomams (bėrimai, nedidelis karščiavimas). Šiuo metu gydosi ambulatoriškai, turi galimybę izoliuotis. NVSC pradėjo epidemiologinį tyrimą, kurio tikslas išsiaiškinti artimus kontaktus ir kitą su galimu ligos plitimu susijusią informaciją siekiant užkirsti kelią ligos plitimui. Primename, kad b raupai yra infekcinė liga, kurią sukelia b raupų virusas. B  raupai nėra lengvai plintanti liga, bet užsikrėsti galima esant artimam fiziniam kontaktui su asmeniu,…

  • Sveikata, grožis

    Negalavimai vos grįžus į mokyklą – kas vaikus ir tėvus išmuša iš vėžių labiausiai bei kaip to išvengti?

    Mokslo metams įsibėgėjus, poliklinikas ir nuotolines gydytojų konsultacijų linijas masiškai užplūsta tėveliai su vaikų ligomis. Jau fiksuojamas virusinių ligų šuolis, pastebimas lėtinių ligų paūmėjimas. Visgi ekspertai atkreipia dėmesį, kad tai tik dalis negalavimų, apie kuriuos kalbama dažniau. Stipriai sutrikdyti vaikų mokymosi procesą bei tėvų kasdienybę gali ir sunkiau pastebimos ligos ar netikėtos vaikų traumos. Pašnekovai dalinasi, kokie nusiskundimai dominuoja pagal amžiaus grupes ir kaip užbėgti jiems už akių. Virusinės ligos – (ne)verta išsigąsti? „Jau esame įpratę, kad virusinės ligos padažnėja dar vasaros pabaigoje ir ypač stipriai išauga prasidėjus mokslo metams. Išvengti jų beveik neįmanoma, nes vaikai grįžta į dideles bendruomenes ir bendras patalpas. Jose ne visada pavyksta išlaikyti tinkamą vėdinimą…