Šiame skyriuje aprašyti tik vietiškai vartojami vaistai.Dirbtinės ašaros veikia panašiai kaip natūralios ir vartojamos, kai akys jų gamina per mažai ir dėl to džiūsta. Artelac® (Hipromeliozė) Duratears® (Kiti registruoti vaistai:) Hydrabak® (Kiti registruoti vaistai:) Kaugliukinas (Kiti registruoti vaistai:) Oftagel (Kiti registruoti vaistai:) Tears Naturale (Kiti registruoti vaistai:)
Krešėjimo faktoriai
Susižeidus pradeda kraujuoti, tačiau, jei žaizda nedidelė, tai trunka neilgai, kadangi organizmas turi kraujavimą stabdančią sistemą. Kai žaizda maža, kraujavimas sustoja dėl kraujagyslių susiaurėjimo, jų vidinio dangalo ir trombocitų funkcijos, kai didesnė – suaktyvėjus krešėjimo sistemai (žaizdoje susidaro neaktyvaus fibrino, kuriame įstringa kraujo kūneliai). Kraujuoti greičiau nustoja uždėjus spaudžiamąjį tvarstį. Vaistų kraujavimui stabdyti arba jo išvengti skiriama tada, kai kraujo krešėjimas sutrikęs.Sergant hemofilija, kepenys gamina per mažai krešėjimui būtinų baltymų – krešėjimo faktorių, todėl net dėl nedidelės traumos gali stipriai kraujuoti. Kad nekraujuotų, vartojama krešėjimo faktorių arba šviežios šaldytos plazmos (joje yra visų kraujo plazmos baltymų, įskaitant krešėjimo faktorius). Feiba Tim 4 (Aktyvinto protrombino komplekso koncentratas) Haemoctin SDH (VIII krešėjimo…
Vaistai podagros priepuoliams gydyti
Sergant podagra, kraujyje padaugėja šlapimo rūgšties. Jame jos gali ištirpti nedaug, todėl perteklius virsta kristalais, kurie kaupiasi sąnariuose – prasideda uždegimas, atsiranda skausmas – ištinka podagros priepuolis.Podagros priepuoliams gydyti vartojama kolchicino arba nehormoninių vaistų nuo uždegimo, pvz., diklofenako, indometacino.
Vaistai nuo infekcijos
Šiame skyriuje aprašyti tik vietiškai vartojami vaistai.Vietiškai vartojami vaistai nuo nosies infekcijos naikina gleivinės paviršiuje esančius sukėlėjus. Bactroban (Mupirocinas) Pinosol®
Priekinės hipofizės dalies hormonai
Endokrininę sistemą sudaro belatakės vidaus sekrecijos (endokrininės) liaukos, gaminančios biologiškai aktyvias medžiagas – hormonus.Hipofizė (posmegeninė liauka) yra apvali, nedidelė belatakė liauka kaukolės ertmėje.Priekinė hipofizės dalis gamina hormonus, kurie reguliuoja daugelio kitų endokrininių liaukų veiklą, t.y. vadovauja endokrininei sistemai. Jų preparatų vartojama tuomet, kai natūralių hormonų nepakanka. Pavyzdžiui, folitropinai ir gonadotropinai stimuliuoja lytines liaukas, jų vartojama nevaisingumui, kurio priežastis ovuliacijos nebuvimas, gydyti. Tetrakozaktidas stimuliuoja antinksčius, šio vaisto vartojama jų funkcijai tirti. Somatotropinas skatina augimą, jo skiriama vaikams, kurie lėtai auga dėl šio hormono stokos. Biosoma® (Somatropinas) Genotropin (Somatropinas) Gonal-F (Folitropinas alfa, folitropinas beta) Humatrope® (Somatropinas) Humegon (Menopauzinis gonadotropinas) Luveris (Lutropinas alfa) Metrodin HP (Urofolitropinas) Norditropin® (Somatropinas) Pergonal (Menopauzinis gonadotropinas) Pregnyl (Chorioninis…
Hormoninių vaistų nuo odos uždegimo ir alergijos bei vaistų nuo bakterinės odos infekcijos deriniai
Šiame skyriuje aprašyti: Betnovate-N (Betametazonas su neomicinu) Cortomycetin (Hidrokortizonas su chloramfenikoliu) Dermosolon® (Prednizolonas su kliokvinoliu) Flucinar N (Fluocinolono acetonidas su neomicinu) Fucicort® (Betametazonas su fuzidino rūgštimi) Fucidin® H (Hidrokortizonas su fuzidino rūgštimi) Hioxysonum (Hidrokortizonas su oksitetraciklinu) Kuterid G (Betametazonas su gentamicinu) Linola-H-compositum N (Prednizolonas su neomicinu) Lorinden C (Flumetazonas su kliokvinoliu) Lorinden N (Flumetazonas su neomicinu) Oxycort (Hidrokortizonas su oksitetraciklinu) Polcortolon TC (Triamcinolonas su tetraciklinu)
Kraujo gamybą veikiantys vaistai ir jų priešnuodžiai
Kraujo gamybai reikia vitamino B12, folio rūgšties, geležies, eritropoetino, kolonijas stimuliuojančių faktorių ir kai kurių kitų medžiagų. Vitamino B12, folio rūgšties ir geležies gaunama su maistu. Papildomai jų reikėtų vartoti tuomet, kai trūksta maiste arba organizme. Eritropoetiną, kuris skatina gamintis eritrocitus, sintezuoja inkstai. Eritropoetino preparatų (epoetino) vartojama tuomet, kai dėl šios medžiagos trūkumo pasireiškia mažakraujystė ir kai kuriais kitais atvejais. Leukocitų ir trombocitų gamybai taip pat reikia tam tikrų medžiagų, kurių vartojama tuomet, kai dėl vaistų nuo vėžio poveikio susilpnėję kaulų čiulpai gamina per mažai leukocitų ir trombocitų, persodinus kaulų čiulpus ir kai kuriais kitais atvejais. Deferoksaminas vartojamas apsinuodijimui geležies preparatais gydyti. Apo-Ferrous Sulfate-FC (Geležies druskos) Ascofer (Geležies druskos) Desferal…
Kiti kaulų metabolizmą veikiantys vaistai
Endokrininę sistemą sudaro belatakės vidaus sekrecijos (endokrininės) liaukos, gaminančios biologiškai aktyvias medžiagas – hormonus.Be šiame skyriuje aprašytų vaistų, kaulų metabolizmui reguliuoti vartojama estrogenų, vitamino D ir kalcio preparatų.Ipriflavonas slopina kaulinio audinio irimą ir vartojamas osteoporozei gydyti. Raloksifenas mažina slankstelių lūžių pavojų, tačiau menopauzinių simptomų neveikia. Evista (Raloxifenum) Osteochin (Ipriflavonas)
Migdomieji ir raminamieji vaistai
Migdomųjų vaistų vartojama tranzitorinei (trunkančiai kelias dienas) ir trumpalaikei (trunkančiai kelias savaites) varginančiai ir trikdančiai kitos dienos veiklą nemigai gydyti. Pirmiausiai reikia mėginti išsiaiškinti ir pašalinti jos priežastį (tai gali būti nerimauti verčianti situacija, neįprasta aplinka, įvairūs dirgikliai, kai kurie vaistai, alkoholis, kava, kai kurios ligos), imtis priemonių miegui pagerinti be vaistų.Migdomųjų ar raminamųjų vaistų skiriama tik tada, kai nemiga ar nerimas vargina ir trikdo kasdienę veiklą. Šių vaistų dozė ir vartojimo trukmė turi būti kuo mažesnės (nepatartina vartoti ilgiau kaip kelias savaites, geriau vartoti retkarčiais negu kasdien). Ilgai vartojami šie vaistai gali sukelti priklausomybę (nenugalimą norą juos vartoti).Diazepamas, skirtingai negu dauguma vaistų, iš raumenų įsisavinamas lėčiau negu išgertas, todėl…
Riebalų kiekį kraujyje reguliuojantys vaistai
Širdies nepakankamumas yra liga, kuria sergant, susilpnėjusi širdis negali aprūpinti organizmo pakankamu kraujo kiekiu, todėl atsiranda įvairių sutrikimų: dusulys, tinimai, netoleruojamas fizinis krūvis ir kt. Jam gydyti vartojama širdies susitraukimus stiprinančių vaistų, kraujagysles plečiančių vaistų, šlapimą varančių vaistų ir širdį ekonomiškiau dirbti skatinančių vaistų – beta adrenoblokatorių.Hipertenzija yra padidėjusio kraujospūdžio liga. Padidėjusį kraujospūdį būtina reguliuoti norint išvengti ūminių ir lėtinių komplikacijų. Ūminė komplikacija (hipertenzinė krizė) – tai staiga ir ryškiai padidėjęs kraujospūdis, dėl kurio sutrinka gyvybiškai svarbių organų veikla, pvz., ištinka insultas, miokardo infarktas (širdies priepuolis), inkstų nepakankamumas, sluoksniuojančioji aortos aneurizma (aortos išsiplėtimas, kai tarp jos sienelės sluoksnių patenka kraujo, aorta gali plyšti). Lėtinių komplikacijų atsiranda dėl to, kad ilgainiui…