Ligos,  Stomatologija

BAKTERINIS GINGIVITAS

Bakterinis gingivitas – tai dantenų liga, kurios metu dantenos yra pažeidžiamos bakterijų sukelto uždegiminio proceso. Tai dažniausiai pasitaikanti gingivito forma.

Ligos priežastys
Pagrindinė ligos priežastis yra bakterinio apnašo kaupimasis ant dantų, dėl ko išsivysto dantenų uždegimas. Didelės įtakos turi visi faktoriai, sudarantys sąlygas kauptis bakteriniam apnašui:
· Dantų akmenys.
· Kabantys plombų kraštai.
· Užsilaikęs maistas tarp dantų.
· Netaisyklingai išdygę, susigrūdę dantys.

Simptomai
 • Dantenų spalvos pokyčiai
 • „Įtemptas” dantenų paviršius
 • Dantenų paburkimas
 • Dantenų sukietėjimas
 • Dantenų „kišenių” gilėjimas
 • Dantenų kraujavimas
 • Dantenų skausmas
 • Ligos eiga
  Dantenų uždegimas paprastai vystosi lėtai. Dantenų spalva nuo lengvo paraudimo pradinėje ligos stadijoje pereina iki melsvai raudonos ar tamsiai mėlynos esant lėtiniam gingivitui. Išnyksta sveikoms dantenoms būdingas „apelsinų žievelės” vaizdas, paviršius atrodo lyg įtemptas. Pradinėje stadijoje dantenos būna minkštos, pabrinkę, vėliau, užsitęsus uždegimui, jos tampa kietos (fibrozinės) . Dėl kraujotakos sutrikimo ir dantenų audinio išvešėjimo pagilėja kišenės, esančios tarp danties ir dantenų. Jos vadinamos dantenų arba pseudokišenėmis. Dantenos ima kraujuoti net lengvai prisilietus šepetėliu ar instrumentu. Esant lėtiniam bakteriniam gingivitui skausmingumo paprastai nebūna, bet uždegimui paūmėjus dantenos skaudės jas liečiant. Pašalinus minkštąjį apnašą uždegimas nesunkiai praeina.
  Komplikacijos
  Negydant, lėtinis dantenų uždegimas gali pereiti į gilesnius dantį supančius audinius ir sukelti jų uždegimą – periodontitą. Negydant periodontito, tirpsta kaulas ir ilgainiui netenkama dantų.

  Tyrimai
  Gydymas
  Gydymo esmę sudaro visų faktorių, leidžiančių kauptis minkštam bakteriniam apnašui, pašalinimas:
  · Paciento mokymas teisingai valyti dantis.
  · Virš ir po dantenomis esančių akmenų ir apnašų pašalinimas
  · Dantų ėduonies gydymas, senų plombų korekcija, poliravimas.
  · Antibakterinių savybių turinčių dantų pastų ir skalavimo skysčių naudojimas
  · Teisingas išimamų ir neišimamų dantų protezų valymas ir priežiūra.
  · Kreivų dantų ir sąkandžio korekcija.

  Patarimai
  Gydymo sėkmė labai priklauso nuo paciento suvokimo apie ligos priežastis ir eigą, jo noro palaikyti tinkamą burnos ertmės higienos būklę, vykdyti gydytojo nurodymus.

  Profilaktika
  Tinkamai prižiūrėti burnos ertmę.