Ligos,  Stomatologija

DANTENŲ RECESIJA

Dantenų recesija – tai būklė, kai dėl dantenų atsitraukimo palaipsniui apsinuogina danties šaknies paviršius. Dantenų recesija progresuoja su amžiumi, tačiau gali būti ir vaikams, dantų dygimo metu.
Ligos priežastys
Tikslios recesijos priežastys nėra išaiškintos iki galo, tačiau yra nustatyta keletas faktorių, pagreitinančių šios būklės atsiradimą:
· Dantenų ir periodonto audinių uždegimas skatina dantenų recesijos formavimąsi.
· Neteisingas dantų valymas kietu šepetėliu sukelia dantenų traumą ir greitina recesijos atsiradimą.
· Per trumpi lūpų, skruostų ir liežuvio pasaitėliai judant audiniams tempia dantenas ir jas traumuoja.
· Netaisyklinga dantų padėtis, jų susigrūdimas gali sudaryti palankias sąlygas alveolės kaulo „tirpimui” ir dantenų krašto atsitraukimui.
· Neteisingai pritaikyti protezų kraštai traumuoja dantenas ir ilgainiui skatina recesijos susidarymą.
· Dantenos gali būti traumuojamos dėl žalingo įpročio burnoje laikyti aštrius daiktus.
Simptomai
 • Dantenų krašto atsitraukimas
 • Danties šaknų paviršiaus apsinuoginimas
 • Dantų jautrumas kaklelio srityje
 • Dantenų spalvos pokyčiai
 • Dantenų konsistencijos pakitimai
 • Ligos eiga
  Jeigu dantenų recesija nėra žymi, o sukeliantys veiksniai žinomi ir įmanoma juos šalinti, tai recesijos vystymąsi galima sustabdyti ir kontroliuoti.

  Komplikacijos
  Tyrimai
  Gydymas
  Recesijų gydymo tikslas – sustabdyti arba sumažinti dantenų atsitraukimą, o jei įmanoma, ir atstatyti buvusį jų kontūrą.
  Gydymas gali būti konservatyvus arba chirurginis.
  Konservatyvus gydymas – tai priemonės ir procedūros, leidžiančios pašalinti kuo daugiau faktorių, skatinančių recesijų susidarymą:
  · Instrukcijos pacientui, kaip teisingai valyti dantis.
  · Dantų akmenų ir apnašų valymas.
  · Sąkandžio koregavimas, kreivų susigrūdusių dantų ortodontinis gydymas.
  Jeigu taikant tinkamą konservatyvų gydymą, po 6 savaičių dantenų recesija neprogresuoja, nedidėja dantų kaklelių jautrumas, estetinis vaizdas tenkina, tai kitoks gydymas nėra skiriamas.
  Chirurginis gydymas yra taikomas tada, kai konservatyvios priemonės nepadeda ir recesija progresuoja. Tokiais atvejais atsidengusios šaknys yra uždengiamos perkeliant ar pastumiant sveikų dantenų lopus iš gretimų burnos ertmės sričių. Taip pat gali būti atliekamas chirurginis lūpų, skruostų, liežuvio pasaitėlių atlaisvinimas.

  Patarimai
  Profilaktika
  Pacientas turi būti informuotas apie tai, kuriose vietose vystosi dantenų pakitimai. Labai svarbus yra jo bendradarbiavimas gydant recesijas – teisinga ir pastovi burnos higiena bei žalingų įpročių šalinimas leidžia tikėtis sėkmingo gydymo.