Ligos,  Stomatologija

NUOLATINIŲ DANTŲ IŠMUŠIMAS

Dantų išmušimas (avulsija) – tai pilnas danties iškritimas iš danties alveolės, nepažeidžiant pačio danties vientisumo. Dažniausiai pasitaiko jauniems pacientams, kai dantų šaknys yra įvairaus išsivystymo laipsnio, o dantį laikantis periodonto raištis yra tamprus.
Ligos priežastys
Išmušimai įvyksta dėl priekinio horizontalaus smūgio į dantis. Dažniau nukenčia viršutinio žandikaulio priekiniai dantys, ypač jeigu jie yra labiau atsikišę ar viršutinė lūpa juos dengia nepilnai.
Simptomai
 • Tuščia danties alveolė
 • Audinių aplink dantį sumušimai
 • Ligos eiga
  Laiku ir tinkamai suteikus pagalbą didelė tikimybė, kad dantis prigis ir bus išsaugotas ilgam laikui.
  Komplikacijos
  Dažniausia komplikacija yra danties nervo nekrozė. Ji išsivysto tada, kai dantis išmuštas su pilnai susiformavusia šaknimi, ir danties nervų bei kraujagyslių pluošto nebegalima atstatyti. Dantys su nepilnai susiformavusiomis šaknimis dažniau gali išlikti gyvybingi, tačiau taip pat turi būti stebimi ateityje. Įstatytas atgal dantis gali neprigyti visiškai, jei šaknis buvo pažeista mechaniškai gramdant, valant arba dantis buvo ilgai laikytas sausai.
  Iš vėlesnių komplikacijų dažniausia yra vidinė arba išorinė danties šaknies rezorbcija (tirpimas) . Jai kilus, ilgainiui danties netenkama.
  Tyrimai
  Prieš įstatant dantį atgal į alveolę, turi būti atliekama nuodugni alveolės ir aplinkinių audinių apžiūra, leidžianti nustatyti ar nėra kitų pažeidimų – kaulinės alveolės sienelės lūžimo, dantų šaknų lūžimo, svetimkūnių žaizdoje. Tuo tikslu gali būti atlikta pažeistos srities rentgenograma. Taip pat yra įvertinamas išmušto danties vientisumas ir šaknies susiformavimo laipsnis.
  Gydymas
  Išmušus dantį reikia nedelsiant kreiptis į gydytoją-stomatologą. Pirmą pagalbą gydytojas gali suteikti telefonu, patardamas kokių reikia imtis priemonių iki atvykimo į gydymo įstaigą. Svarbu:
  · Stengtis neliesti išmušto danties šaknies – dantį reikia laikyti už vainiko.
  · Atsargiai nuplauti dantį po tekančiu vandeniu. Jokiu būdu negramdyti prilipusių svetimkūnių – tą atliks gydytojas.
  · Pamerkti dantį į skystį. Tai gali būti sterilus fiziologinis tirpalas (parduodamas vaistinėse) , pienas ar paprastas vanduo. Jei tokios galimybės nėra, dantį galima laikyti burnoje už skruosto ar po liežuviu (tą gali padaryti ir tėvai, jeigu baiminasi, kad vaikas per mažas ir gali dantį praryti) .
  Atvykus pas gydytoją:
  · Dantis yra nuplaunamas steriliu tirpalu, atsargiai pašalinami likę nešvarumai.
  · Iš alveolės pašalinamas krešulys, praplaunamas steriliu tirpalu.
  · Dantis atsargiai spaudžiant įstatomas į savo buvusią vietą. Norint įsitikinti, ar teisinga danties padėtis, atliekama kontrolinė rentgenograma. Patikrinamas sukandimas.
  · Įstatytas dantis yra tvirtai prijungiamas prie gretimų dantų kietėjančios plombinės medžiagos ir vielos pagalba. Šis įtvaras laikomas 7-10 dienų, kol sugyja dantį laikantis periodonto raištis.
  · Norint išvengti infekcijos rizikos, gali būti skiriami antibiotikai. Jei buvo kontaktas su purvu, reikalinga injekcija į raumenis nuo stabligės.
  · Skiriama skysto maisto dieta, sauganti dantį nuo darbinio krūvio.
  Patarimai
  Išlikęs gyvas dantis turi būti stebimas, atliekant kontrolines rentgenogramas po 1, 3, 6 mėnesių, vėliau kas metai.
  Pastebėjus danties spalvos pokyčius, atsiradus jautrumui kandant, patinus ar pūliuojant iš dantenų, reikėtų nedelsiant kreiptis į gydytoją, kad išvengtumėte rimtesnių komplikacijų, susijusių su danties nervo nekroze.
  Jeigu išmušus dantį nėra jokios galimybės nuvykti pas gydytoją, dantį švariai nuplovus po tekančiu vandeniu reikėtų bandyti įstatyti į savo vietą ir vėliau, atsiradus pirmai galimybei, pasirodyti gydytojui.
  Profilaktika