Ligos,  Stomatologija

ŽANDIKAULIO SĄNARIO IŠNIRIMAS

Smilkininio apatinio žandikaulio sąnario išnirimas (dislokacija) – tai patologinė būklė, kai apatinio žandikaulio sąnarinė galvutė pasislenka iš jai būdingos pozicijos smilkinkaulio sąnarinėje duobutėje.
Priklausomai nuo sąnarinės galvutės poslinkio krypties gali būti priekinis arba užpakalinis išnirimas, taip pat vienpusis arba abiejų pusių išnirimas.
Ligos priežastys
Priekiniai sąnario išnirimai dažniausiai įvyksta dėl per didelio išsižiojimo žiovaujant, kosėjant, kandant, vemiant, taip pat šalinant ar gydant dantis. Kartais žandikaulis gali išnirti zonduojant skrandį, intubuojant trachėją narkozės metu. Taip pat galimas trauminis sąnario išnirimas dėl smūgio į apatinį žandikaulį iš viršaus žemyn.
Užpakaliniai išnirimai gana reti ir įvyksta dėl tiesioginio smūgio į smakrą iš priekio.
Dažnų pasikartojančių išnirimų priežastimi gali tapti sąnario raiščių patempimas ar įgimtas laisvumas, taip pat sąnarį sudarančių struktūrų anatominė forma – sekli sąnarinė duobutė, plokščia sąnarinė galvutė ir kt. Sąnario struktūros pokyčius taip pat gali sąlygoti bendrinės ligos – podagra, reumatas, epilepsija.
Simptomai
 • Priverstinis išsižiojimas
 • Gausus seilėtekis
 • Sąnarių skausmas
 • Žandikaulio judesių ribotumas
 • Kraujavimas iš ausies
 • Smakro pasislinkimas atgal
 • Sąkandžio sutrikimas
 • Negalėjimas prasižioti
 • Ligos eiga
  Priekinis išnirimas. Pacientą vargina priverstinis išsižiojimas, kuris būna ypač platus, esant abipusiam žandikaulio išnirimui. Dėl to pakinta veido forma – smakras nusileidžia žemyn ir į priekį, žandai įkrinta, įsitempia. Esant vieno pusės išnirimui, žandikaulis pakrypsta į vieną pusę. Kadangi būna labai sunku arba visai neįmanoma sučiaupti lūpų, būdingas gausus seilėtekis. Jaučiamas įvairaus stiprumo skausmas sąnarių srityje. Žandikaulis gali judėti tik žemyn.
  Užpakalinis išnirimas. Dėl sąnarinės galvos poslinkio atgal gali lūžti ausies landos kaulinė sienelė, todėl galimas kraujavimas iš ausies. Smakras pasislenka atgal ir sutrinka sąkandis. Esant užpakaliniui išnirimui, pacientas paprastai negali prasižioti.
  Greitai ir teisingai suteikus pagalbą, atstatant išnirusį žandikaulį, sąnario funkcija nesutrinka.
  Komplikacijos
  Galimas išnirimų pasikartojimas dėl patemptų sąnario raiščių laisvumo. Užleisti neatstatyti išnirimai gali sukelti įvairius sąnario struktūrų pakitimus, vedančius prie sąnario paslankumo sutrikimo, kurį gali tekti gydyti chirurginiu būdu.
  Tyrimai
  Išnirimai nustatomi remiantis:
  · apklausa, paciento nusiskundimais;
  · apžiūra;
  · apčiuopa sąnario srityje;
  · rentgenograma.
  Gydymas
  Ūmaus išnirimo atveju yra atliekamas vienmomentinis sąnario atstatymas (repozicija) . Ją atlieka gydytojas, prieš tai įsitikinęs, kad nėra kitų pažeidimų (pvz. apatinio žandikaulio lūžimas) .
  Esant stipriam skausmui, įtemptiems kramtomiesiems raumenims ir raiščiams, prieš repoziciją gali būti atliekamas nuskausminimas sąnario srityje.
  Atstačius žandikaulį į vietą, 3-5 paroms dedamas pabarzdės tvarstis, ribojantis apatinio žandikaulio judesius. Nuėmus tvarstį dar 7-10 dienų reikia vengti plačiai žiotis, kieto maisto. Jeigu buvo užpakalinis išnirimas, pabarzdės tvarstis laikomas 2-3 savaites, o kartais gali prireikti ir žandikaulių sušinavimo.
  Esant senam išnirimui ir nepavykus atlikti vienmomentinį atstatymą, sąnario repozicija gali būti atliekama narkozės metu arba naudojant vaistus, atpalaiduojančius raumenis. Ypač sudėtingais atvejais gali prireikti operacinio sąnario atstatymo.
  Patarimai
  Įtarus sąnario išnirimą, reikėtų nedelsiant kreiptis į gydytoją. Greitai atstatytas išnirimas geriau sugyja. Nelaiku ir neteisingai suteikus pagalbą ar nesilaikant režimo po sąnario atstatymo gali būti pasikartojantys išnirimai.
  Profilaktika