Ligos,  Onkologinės ligos

ERITEMIJA (POLICITEMIJA)

Eritremija (policitemija) – tai yra navikinė liga, kurios metu nevaldomai daugėja mieloidinės kilmės kraujo ląstelių (raudonieji kraujo kūneliai, kraujo plokštelės, tam tikra baltųjų kraujo kūnelių dalis) .
Ligos priežastys
Paplitimas
Dažniausiai serga vidutinio ir vyresnio amžiaus žmonės. Per metus naujai diagnozuojama 4–6 atvejai 1000000 gyventojų.
Simptomai
Ryškus odos, lūpų, nagų, gleivinių rausvumasNiežulysDelnų ir padų „degimo” jausmasBendras silpnumasDarbingumo sumažėjimasBlužnies padidėjimas
Ligos eiga
Atsiranda ryškus odos, lūpų, nagų, gleivinių rausvumas. Ligonius vargina kūno niežulys, stiprėjantis nusiprausus po dušu ar vonioje, rankų delnų ir kojų padų deginimas, galvos skausmas, bendras silpnumas, sumažėjęs darbingumas, nemalonūs pojūčiai po kairiu šonkaulių lanku dėl padidėjusios blužnies.

Skiriami trys eritremijos stadijos, kurios keičia viena kitą. Po pirmosios stadijos, kuri pasireiškia anksčiau aprašytais pilnakraujystės požymiais ir trunka keleta metų, būna antroji stadija, kai kaulų čiulpai ir kepenys pamažu apauga jungiamuoju audiniu – išnyksta pilnakraujystė, didėja kepenys ir blužnis, nebereikalingas gydymas. Ši stadija taip pat trunka keleta metų. Tada pasiekiama paskutinė „išdegusios“ ligos stadija – atsiranda visų kraujo ląstelių trūkumas, sukeliantis bendrą silpnumą, mažėja atsparumas bakterinėms infekcijoms. Dabar gydant šią ligą išgyvenamumo vidurkis – 10 metų.

Komplikacijos
Arterijų ir venų trombozė (užsikimšimas) , kuri įvyksta dėl padidėjusios kraujo masės ir klampumo. Pagal vietą, kur įvyko trombozė, vystosi organo pakenkimas – širdies infarktas, galvos smegenų insultas ir t.t.
Tyrimai
Didieji kriterijai:
Labai padidęs eritrocitų (raudonųjų kraujo kūnelių) , hemoglobino, kiekis, taip pat – kraujo klampumas.
Normalus arterinio kraujo įsotinimas deguonimi .
Blužnies padidėjimas.
Mažieji kriterijai
Padidėjęs trombocitų (kraujo plokštelių) kiekis.
Padidėjęs leukocitų kiekis.
Padidėję tam tikrų biocheminių tyrimų rodikliai, kurie rodo didelį žūstančių leukocitų kiekį.
Padidėja vitamino B12 kiekis kraujyje
Eritremijos diagnozė patvirtinama, kai yra visi trys didieji kriterijai arba kai yra pirmasis ir antrasis didieji kriterijai ir bent du mažieji.
Gydymas
Gydymo tikslas – sumažinti kraujo klampumą, apsaugant ligonį nuo grėsmingų komplikacijų. Dėl to atliekamos flebotomijos – kraujo nuleidimai. Vieno gydymo kurso metu nuleidžiama apie 500 ml kraujo. Taip pat naudojamas preaparatas, kuris mažina patologiškai besidauginančių ląstelių kiekį. Ligoniams, kurių kraujyje yra ryškus trombocitų (kraujo plokštelių) padidėjimas, skiriama aspirino, kuris mažina jų gebėjimą sulipti ir užkimšti kraujagysles.
Patarimai
Pastebėjus minėtus simptomus, kreiptis į gydytoją.
Profilaktika