Ausų-nosies-gerklės ligos,  Ligos

ALERGINĖ SLOGA (ŠIENLIGĖ)

Alerginė sloga (arba alerginis rinitas) – tai „tekanti” nosis ir apsunkintas kvėpavimas pro nosį dėl alergenų poveikio į nosies gleivinę.
Ligos priežastys
Pagrindinė priežastis yra į žmogaus organizmą patekę alergenai (baltyminės kilmės medžiagos) ar haptenai (nebaltyminės kilmės medžiagos, organizme virstančios alergenais) . Pakartotinai su jais susidūręs organizmas prieš juos pradeda gaminti antikūnus (imunoglobulinus) , kurie yra prilipę prie putliųjų ląstelių (audinių bazofilų) apvalkalo. Susidūrus alergenui su antikūnu, įvyksta reakcija, kurios metu ląstelių apvalkalas trūksta ir į audinius išsilieja aktyviosios medžiagos: citokininas, histaminas ir kitos. Dėl šių medžiagų poveikio atsiranda nosies gleivinės tinimas, skiriasi sekretas.
Alerginis rinitas skiriamas į nuolatinį, kurį dažniausiai sukelia pelėsiai, grybeliai, namų dulkės (t.y. namų alergenai) ir sezoninį, kurį sukelia žiedadulkės (pavasarį – medžių, gėlių, rudenį – piktžolių) , t.y. lauko alergenai.
Simptomai
 • Išskyros iš nosies
 • Galvos skausmas
 • Uoslės pakitimai
 • Vokų patinimas
 • Akių sausumas
 • Apsunkintas kvėpavimas
 • Nosies gleivinės patinimas
 • Čiaudulys
 • Ligos eiga
  Alerginiam rinitui būdinga priepuolinė simptomų triada: apsunkintas kvėpavimas pro nosį, nuolatinis vandeningų išskyrų tekėjimas iš nosies, priepuolinis čiaudulys. Gali susilpnėti uoslė. Priepuoliui praėjus, kvėpavimas vėl tampa normalus. Tačiau jei priepuolio metu sulašinsime adrenalino lašų, dažniausiai būklė vėl pablogės.
  Sergantis alerginiu rinitu žmogus nurodo, kad jis turėjo kitokių alerginių reakcijų epizodų, arba alerginėmis ligomis serga jo artimieji. Paprastai alerginė sloga pasireiškia priepuoliais.
  Komplikacijos
  Alerginis rinitas gali komplikuotis seroziniu viduriniu otitu (serootitu) , sinusitu ir, kas liūdniausia, bronchine astma. Anot amerikiečių profesoriaus, kaip kregždutė pranašauja pavasarį, taip alerginis rinitas – bronchinę astmą.
  Kalbama, kad alerginis rinitas ir bronchinė astma dažnas derinys, todėl gali būti traktuojami kaip viena liga su savo skirtingais simptomais.
  Tyrimai
  Apžiūrint matoma paburkusi nosies gleivinė, nosies landos užpildytos vandeningu sekretu. Gali būti matomi polipai.
  Kraujo tyrime nustatomas padidėjęs eozinofilų skaičius (eozinofilija) . Eozinofilų gali būti randama ir nosies sekrete.
  Gydymas
  Svarbiausia reikia vengti aplinkos, kur yra alergenai.
  Jei alerginį rinitą sukelia žydinčių medžių žiedadulkės, reikia mažiau būti lauke, geriau tam laikotarpiui išvykti kitur. Šiuo metu yra specialūs kalendoriai, kuriuose nurodomi augalų žydėjimo periodai, sudaromos specialios lentelės, kuriose nurodoma žiedadulkių koncentracija ore (vertinama balais) .
  Jei ligą sukelia koks nors vienas alergenas, pvz., citrusiniai vaisiai, geriau jų nevalgyti.
  Dažnai žmogus būna alergiškas ne vienai, o kelioms medžiagoms (tai polivalentinė alergija) . Tokiu atveju sunku išvengti alergeno patekimo į organizmą. Gydymui skiriami geriamieji antihistamininiai vaistai, taip pat gliukokortikoidų lašai ar purškalai į nosį.
  Sergant alerginiu rinitu reikia kreiptis į gydytoją otorinolaringologą ar alergologą.

  Patarimai
  Jei įvyko alerginio rinito priepuolis, žmogus gali pats pradėti vartoti antihistamininius vaistus, nelaukdamas gydytojo konsultacijos.
  Profilaktika