Ausų-nosies-gerklės ligos,  Ligos

PŪLINGAS VIDURINĖS AUSIES UŽDEGIMAS (ŪMINIS VIDURINIS OTITAS)

Pūlingas vidurinės ausies uždegimas – tai vidurinės ausies ertmes išklojančios gleivinės ūminis uždegimas su pūlių susikaupimu.
Ligos priežastys
Ūminį pūlingą vidurinės ausies uždegimą dažniausiai sukelia trys mikrobai: Sreptococcus pneumoniae, Haemophilus influenzae, Moraxella catarrhalis bei Staphylococcus pyogenes. Paskutiniu metu ligos sukėlėju dažnai būna ir mikrobas Mycoplasma pneumoniae.
Ligai atsirasti padeda šie faktoriai: sloga, gripas, viršutinių kvėpavimo takų kataras (ūminė viršutinių kvėpavimo takų infekcija) . Minėtų ligų sukėlėjai (virusai) pakenkia nosies gleivinės ir ausies trimito virpamojo epitelio funkciją, tada minėti mikrobai jau gali patekti į būgninę ertmę ir sukelti ūminį jos gleivinės uždegimą. Vidurinės ausies gleivinė išburksta, padidėja jos liaukų sekrecija, ertmėse kaupiasi pūliai.
Sergant virusinėmis kvėpavimo takų ligomis, ūminis vidurinis otitas dažniau vystosi žmonėms, kuriems yra iškrypusi nosies pertvara, padidėjusios nosies kriauklės, nosiaryklėje yra adenoidų, kurie serga alerginėmis ir endokrininėmis ligomis (pvz., cukriniu diabetu) .

Simptomai
 • Ausies skausmas
 • Pulsuojantis ausies skausmas
 • Ausies skausmas, plintantis į skruostą ar kaklą
 • Karščiavimas
 • Pūliavimas iš ausies
 • Ausies būgnelio paraudimas, patinimas
 • Skausminga speninė ausies atauga
 • Ligos eiga
  Ligonis skundžiasi skausmu ausyje ir prikurtimu. Kartais skausmas būna su pulsacija, plintantis į skruostą, kaklą. Kaupiantis pūliams, pakyla kūno temperatūra. Vėliau dėl pūlių spaudimo į apatinę būgnelio dalį, būgnelis gali pratrūkti. Tada simptomai keičiasi: sumažėja skausmas ausyje, krenta temperatūra, tačiau atsiranda pūliavimas iš ausies. Pūliai būna skysti, tąsūs, gleivingi, bespalviai ar gelsvi, bekvapiai. Iš pradžių pūliuose gali būti kraujo priemaišų dėl būgnelio pratrūkimo.
  Liga turi tris stadijas: pradinę, būgnelio perforacijos (plyšimo) ir rezorbcijos (pūlių išsivalymo) . Anksti pradėjus gydyti, liga pasibaigia pradinėje stadijoje.
  Komplikacijos
  Gali išsivystyti veidinio nervo pakenkimas (neuritas, kurio metu paralyžiuojami tos veido pusės raumenys) , intrakranijinės komplikacijos (pūlingas meningitas, smegenų ar smegenėlių pūlinys) arba net otogeninis (ausies infekcijos sukeltas) sepsis.
  Išgydžius uždegimą, gali likti susilpnėjusi klausa (taip būna dėl būgnelio perforacijos ar likusio serozinio otito) .
  Tyrimai
  Apžiūrint (otoskopuojant) būgnelį, iš pradžių jis būna paraudęs, vėliau išpūstas, paskui stebima perforacija su pūliavimu.
  Tiriant kamertonais ir atliekant audiometriją, nustatomas skaudamos ausies garsą praleidžiančios funkcijos sutrikimas. Tarp kaulinės (suvokimo) ir orinės (pravedimo) audiogramos linijų atsiranda intervalas.
  Kraujo tyrime nustatomas padidėjęs ENG, padidėjęs leukocitų skaičius (leukocitozė) ir neutrofilų nukrypimas į kairę – tai uždegimo rodikliai. Gali būti daromi pūlių pasėliai ligos sukėlėjui nustatyti
  Gydymas
  Pūlingas vidurinės ausies uždegimas gydomas penicilinų ar cefalosporinų grupės antibiotikais. Iš pradžių antibiotikai dažniausiai švirkščiami į raumenis ar lašinami į veną, būklei pagerėjus, gydymą galima tęsti geriamaisiais vaistais. Jei ligos sukėlėjas yra Mycoplasma pneumoniae, gydoma makrolidų grupės antibiotikais.
  Pūlių nutekėjimui per ausies trimitą gerinti, skiriami nosies gleivinės paburkimą mažinantys lašai ar purškalai į nosį (vietiniai dekongestantai) arba geriamieji dekongestantai – pseudoefedrino tabletės (kurių sudėtyje kartu gali būti ir antihistamininių vaistų) .
  Kol ausyje pūlių nėra (nėra būgnelio perforacijos) , į ausį nieko nelašiname. Tinka ant ausies uždėti šildomąjį kompresą.
  Kai įvyksta būgnelio perforacija ir atsiranda pūliavimas, pūliai tiriami mikroskopu ir daromi jų pasėliai į specialias terpes – nustatomas ligos sukėlėjas ir jo jautrumas antibiotikams. Išvalius pūlius, į ausį lašinami vaistai. Lašinami anksčiau minėtų antibiotikų lašai arba sudėtiniai antibiotikų ir kortikosteroidų lašai. Lašinti reikia bent 4-6 kartus per dieną. Įlašinus rekomenduojama bent valandą pagulėti.
  Patarimai
  Esant ūmiam otitui, užsidėkite šildomąjį kompresą ant ausies, išgerkite vaistų nuo skausmo.

  Profilaktika
  Sergant sloga ar kitomis virusinėmis ligomis, nuo pirmos susirgimo dienos reikia tinkamai gydytis.