Ausų-nosies-gerklės ligos,  Ligos

ŪMINĖ SLOGA (ŪMINIS RINITAS)

Ūminė sloga – tai ūminis nosies ertmės gleivinės uždegimas, dažniausiai sukeltas virusų. Vėliau gali prisidėti mikrobai. Sloga yra užkrečiama liga – tai oro-lašelinė infekcija. Užsikrečiama nuo žmogaus, kuris čiaudi, kosti ir skleidžia patogeninius virusus į orą. Inkubacinis periodas – 1-3 dienos.

Ligos priežastys
Dažniausiai slogą sukelia šie virusai: rinovirusai, respiraciniai-sinticijiniai, paragripo virusai ir adenovirusai.
Be to, sergant gripu, ūmine viršutinių kvėpavimo takų infekcija, šių ligų virusai pakenkia ir nosies gleivinę. Šiuo atveju sloga yra tik dalis viso kvėpavimo takų uždegimo. Kai kuriais atvejais vėliau prisideda mikrobinė flora: streptokokai, pneumokokai, Haemophilus influenzae ar stafilokokai.
Vieni žmonės kontaktuoja su sergančiaisiais sloga ir neužsikrečia, o kiti labai greitai užsikrečia. Tam didelės reikšmės turi faktoriai, silpninantys organizmo atsparumą sukėlėjams: nosies pertvaros iškrypimas, vazomotorinė sloga, alerginės ir kitos ligos (cukrinis diabetas, širdies nepakankamumas) .

Simptomai
  • Nosies perštėjimas
  • Apsunkintas kvėpavimas
  • Snargliavimasis
  • Išskyros iš nosies
  • Tirštos, gelsvos gleivės iš nosies
  • Nosies gleivinės patinimas
  • Uoslės sutrikimas
  • Gerklės skausmas
  • Bendras silpnumas
  • Ligos eiga
    Pirmoji ligos stadija (prodrominė arba ischeminė) tęsiasi keletą valandų, tada jaučiamas nosies džiūvimas, kutenimas; apžiūrint nosies gleivinė blyški (ischemija) .
    Antroji stadija (ankstyva reakcija ir dirginimas) tęsiasi kelias valandas ar dienas. Jos metu gerklė būna sausa ir skausminga ryjant, atsiranda čiaudėjimas, vandeningos išskyros iš nosies ir sutrinka, pasunkėja kvėpavimas pro nosį. Apžiūrint nosies gleivinė raudona ir patinusi. Be to, atsiranda bendrieji simptomai – organizmo intoksikacija (pasireiškia bendru silpnumu, nuovargiu) ir karščiavimas. Kartais temperatūros padidėjimo gali ir nebūti. Dėl išburkusios gleivinės gali sutrikti uoslė.
    Trečioji stadija (vietinė stazė ir antrinė infekcija) . Po antrosios ligos dienos nosies gleivinės spalva tampa tamsi su melsvu atspalviu, gleivės tirštėja, jų mažėja, jos tampa pūlingomis. Sutrikęs kvėpavimas pro nosį ir bendrieji simptomai pasireiškia maksimaliai.
    Ketvirtoji stadija (rezorbcinė) . Simptomai laipsniškai išnyksta ir per 5-10 dienų pasveikstama.
    Komplikacijos
    Jei sloga tęsiasi ilgiau nei 10-14 dienų, galima įtarti komplikaciją – sinusitą. Tokiu atveju būtina kreiptis į gydytoją.

    Tyrimai
    Gydymas
    Sergant sloga, reikia gulėti lovoje namuose.
    Tinka karšta vonia su pušų ar kitais ekstraktais. Vartojami aspirinas, paracetamolis.
    Patarimai
    Patartina niekur nevaikščioti ir gultis į lovą. Pasistenkite neužkrėsti kitų.
    Pakaitinkite kojas karštame vandenyje. Nepamainomas dalykas – sauna.
    Gerkite daug skysčių, arbatos, kuri skatina prakaitavimą (liepžiedžių, aviečių) , Ligą reikia „išprakaituoti”.
    Gerkite aspirino, antihistamininių vaistų (dimedrolio, tavegilio) . Kasdien išgerkite po 3 tabletes vitamino C.
    Profilaktika
    Venkite kontaktų su sloga sergančiais asmenimis. Laikykite kojas šiltai