Ausų-nosies-gerklės ligos,  Ligos

SIEROS KAMŠTIS

Sieros kamštis – tai išorinėje klausomojoje landoje susikaupusi padžiūvusi siera, susimaišiusi su riebalinių liaukų sekretu ir užkimšusi landą.
Ligos priežastys
Išorinės klausomosios landos odoje yra riebalinių ir sieros liaukų. Dažniausiai pasigaminusi siera išdžiūsta ir išbyra. Retkarčiais sieros liaukų produkcija padidėja, siera susilaiko landoje, išdžiūsta. Kartais su ja susimaišo nuo odos besilupantis epidermis. Tada susiformuoja epiderminis sieros kamštis, kuris landoje būna tampriai įstrigęs ir sunkiai šalinamas. Neaišku, kodėl vieniems žmonėms sieros kamštis susiformuoja, o kitiems ne.

Simptomai
 • Klausos sutrikimas
 • Spaudimo jausmas ausyje
 • Ausies skausmas
 • Ausies užgulimas
 • Ūžesys ausyse
 • Savos kalbos skambėjimas ausyse
 • Ligos eiga
  Pradžioje, kol sieros kamštis visiškai neužkemša išorinės klausomosios landos ir yra bent mažytis plyšelis, žmogus jokių sutrikimų nejaučia. Jei kamštis įstrigęs, kietas, žmogus gali jausti spaudimą ausyje, labai retai – skausmą.
  Į landą patekus vandeniui (pvz., maudantis, plaunant galvą) , siera išbrinksta ir užkemša landą. Tada staiga sutrinka klausa (atsiranda prikurtimas) , ausis būna užgulusi.
  Komplikacijos
  Jeigu pats žmogus bando šalinti sieros kamštį ir siera yra minkšta, ji gali būti nustumta gilyn, prilipinta prie būgnelio. Tokiu atveju ir gydytojui bus sunku pašalinti nuo būgnelio sierą.
  Tyrimai
  Sieros kamštis nustatomas apžiūrint (otoskopuojant) išorinę klausomąją landą, matoma rusvai juosvos spalvos masė – kamštis.

  Gydymas
  Sieros kamštį turi pašalinti tik gydytojas. Jei siera nesukietėjusi, kamštis išplaunamas kūno temperatūros vandeniu specialiu (Žane) švirkštu. Modernioje gydytojo otorinolaringologo aparatūroje įmontuota įranga, kuri pati pašildo vandenį, padidina spaudimą. Gydytojui reikia tik įkišti antgalį į landą, paspausti rankenėlę ir išplauti sieros kamštį.
  Jei kamštis kietas, gydytojas jį gali ištraukti užkabinęs specialiu kabliuku. Priklausomai nuo kamščio konsistencijos, dydžio ir landos formos, galima jį išsiurbti siurbliu. Jei kamštis įstrigęs ir jo nepavyksta iš karto pašalinti, kelias dienas į ausį lašinami riebaliniai ar šarminiai lašai ir tik po to kamštis išplaunamas.
  Išplovus kamštį, kurį laiką dar jaučiamas ausies užgulimas. Jį sukelia esantis prie būgnelio vanduo, kurį reikia išsausinti. Jei kamštis buvo kietas ir įstrigęs, landos odoje po kamščio pašalinimo gali būti pragulų, gali nežymiai kraujuoti. Minėtos žaizdos sutepamos antibiotikų ir kortikosteroidų tepalu. Po sieros kamščio pašalinimo būtina patikrinti klausą bent šnabždesiu.
  Po kamščio pašalinimo gydytojas landą užkemša vata, nes už kamščio ausies būgnelis turėjo kitokį mikroklimatą nei aplinka. Atkimšti ausį galima tik namuose (patalpoje) .
  Retesniais atvejais landoje gali būti kaulinės išaugos (egzostozės) , ir net nedidelis sieros kiekis gali užkimšti landą, ypač valant. Tokiais atvejais kaulinės išaugos šalinamos operaciniu būdu.
  Patarimai
  Profilaktika