Ausų-nosies-gerklės ligos,  Ligos

KLAUSOS NERVO UŽDEGIMAS (NEUROSENSORINIS PRIKURTIMAS)

Klausos nervo uždegimas – tai neurosensorinis prikurtimas, atsirandantis dėl klausos nervo pažeidimo.
Ligos priežastys
Neurosensorinis prikurtimas vystosi dėl įvairių priežasčių:
1. Infekcija (mikrobinė ar virusinė) . Neurosensorinis prikurtimas lieka persirgus gripu, ūmine kvėpavimo takų infekcija, epideminiu parotitu, ūminiu tonzilitu, pūlingu sinuitu. Tik dėl šių priežasčių atsiradęs neurosensorinis prikurtimas yra sąlygotas tikrojo klausos nervo uždegimo (kochlearinio neurito) . Visos kitos priežastys sukelia klausos nervo skaidulų bei jo dangalų degeneracinius pakitimus.
2. Traumos – tai mechaninės traumos: galvos sutrenkimas (po smūgio į galvą, nukritus, verčiantis nuo dviračio, taip pat sporto traumos) .
3. Neurosensorinis prikurtimas gali atsirasti sergant endokrininėmis ligomis (pvz., cukriniu diabetu) .
4. Kraujotakos ligos sukelia nervų mitybos sutrikimus (pvz.: arterinė hipertenzija, aterosklerozė) .
5. Toksinis įvairių medžiagų, pvz., pramoninių nuodų (švino, amoniako) , kai kurių vaistų (ypač ototoksinių aminoglikozidų grupės antibiotikų – streptomicino, kanamicino, gentamicino) poveikis. Šios medžiagos sukelia klausos nervo degeneraciją (irimą) .
Visos priežastys per trumpesnį ar ilgesnį laikotarpį gali sukelti visišką kurtumą.
Reikia išskirti atskirą ligą – senatvinį neurosensorinį prikurtimą.

Simptomai
 • Prikurtimas
 • Kaulų skausmai
 • Ūžesys ausyse
 • Galvos svaigimas
 • Klausos sutrikimas
 • Ligos eiga
  Pagrindinai simptomai yra du: prikurtimas ir ūžimas ausyse. Žmogus kartais susitaiko su tam tikro laipsnio klausos praradimu, tačiau jį labai vargina ūžimas ausyse, galvoje. Ūžimas suintensyvėja susinervinus, vakare, kai tyli aplinka. Būna sunku užmigti. Kartais prikurtimas būna nuolatinis, iš lėto progresuojantis. Tai dažniausiai seniai susiformavusi liga. Gali būti staigus prikurtimas ar visiškas apkurtimas, dėl kurių gali svaigti galva. Negydant galima apkursti negrįžtamai.
  Komplikacijos
  Tyrimai
  Apžiūrint būgnelį, jokių pakitimų nestebima. Pagrindinis diagnostinis kriterijus yra garsą suvokiančios ausies funkcijos sutrikimas. Klausos pakenkimas nustatomas tiriant kamertonais. Užrašant audiogramą, tiek kaulinio, tiek orinio laidumo kreivės leidžiasi žemyn, pirmiausia pažeidžiamas aukštų tonų suvokimas.
  Gydymas
  Kadangi prikurtimas yra daugelio priežasčių sukelta problema ir gali būti įvairių ligų (diabeto, arterinės hipertenzijos, aterosklerozės, inkstų pakenkimo, epideminio parotito, gripo ir kt.) ar traumų simptomas, tai gydymas pradedamas nuo pagrindinės ligos gydymo.
  Neurosensorinio prikurtimo gydymui taikomos šios priemonės:
  1. Kraujagysles plečiantys vaistai, tuo pačiu gerinantys smegenų ir vidinės ausies mitybą (pentoksifilinas, nicergolinas, vinpocetinas, nikotininė rūgštis) .
  2. Vitaminų terapija, ypač B grupės vitaminai.
  3. Jei kartu su prikurtimu būna galvos svaigimo požymiai (klausos nervas driekiasi glaudžiai susijęs su pusiausvyros nervu, kuris taip pat gali būti pažeistas) , skiriami vaistai nuo galvos sukimosi (pvz., betahistinas) .
  4. Kai ligonį vargina ūžimas ausyje, neblogas efektas gaunamas taikant refleksoterapiją (akupunktūrą) .
  Patarimai
  Kaip ištikus širdies skausmui, sergant stenokardija, vartojame nitrogliceriną, taip pat, staigiai prikurtus, tinka kraujagysles plečiantys vaistai. Tačiau būtina kuo skubiau kreiptis į gydytoją, nes negydant gana greitai žūsta klausos receptorius!
  Kasdieniniame gyvenime vartokite polivitaminų.
  Profilaktika
  Laiku gydyti minėtas ligas, dėl kurių išsivysto klausos nervo pakenkimas.