Ausų-nosies-gerklės ligos,  Ligos

NEPŪLINGAS VIDURINĖS AUSIES UŽDEGIMAS (SEROOTITAS)

Serootitas – tai skysčio vidurinėje ausyje (būgninėje ertmėje) susikaupimas dėl ausies trimito bloko (nepraeinamumo
Ligos priežastys
Ausies trimito blokas atsiranda:
1. Dėl nosies ir nosiaryklės uždegimo. Nosiaryklės uždegimo (nazofaringito) ir nosies uždegimo (slogos arba kitaip vadinamo rinito) metu užburksta ryklinės ausies trimito angos gleivinė ir ji užsiveria.
2. Dėl nosiaryklės mechaninio bloko, kurį sukelia adenoidai, choanaliniai polipai ir hipertrofinis rinitas (apatinių nosies kriauklių užpakalinių galų padidėjimas) . Minėti dariniai blokuoja ausies trimito ryklinę angą.
Vienokiu ar kitokiu būdu susidarius ausies trimito blokui, oras nepatenka į vidurinę ausį (būgninę ertmę) iš nosiaryklės. Būgninėje ertmėje esantis oras ilgainiui išsiurbiamas per kraujagysles, ir būgninėje ertmėje susiformuoja neigiamas slėgis, dėl kurio į ją iš kraujagyslių pradeda sunktis skystoji kraujo dalis. Būgninė ertmė pildosi skysčiu. Be to, būna sutrikusi drenažinė ausies trimito funkcija – iš ausies negali nutekėti sekretas ir, be abejo, kraujagyslių skystis. Sekretas gali būti vandeningas ar tąsus. Dėl to ši liga turi keletą pavadinimų: sekretorinis vidurinis otitas, eksudacinis vidurinis otitas, serozinis vidurinis otitas, vidurinės ausies vandenė
Simptomai
 • Ausies užgulimas
 • Spaudimo jausmas ausyje
 • Savos kalbos skambėjimas ausyse
 • Prikurtimas
 • Klausos sutrikimas
 • Ūžesys ausyse
 • Jaučiamas skysčio persipylimas ausyse, judinant galvą
 • Ligos eiga
  Atsiranda ausies užgulimas, ausis atrodo lyg pripilta vandens, lyg užkimšta vata. Atsiranda autofonija – t.y. žmogus girdi savo kalbą pakenktoje ausyje. Kartais klausa gali pagerėti, kai trumpam atsiveria ausies trimitas.
  Atsiranda ūžimas pakenktoje ausyje.
  Dažniausiai serga vaikai. Negydant sekretas būgninėje ertmėje standėja, virsta randiniu audiniu. Tuomet gydymas pasidaro sudėtingas.
  Komplikacijos
  Negydant vystosi pastovus prikurtimas. Po operacijos retais atvejais gali išsivystyti pūlingas vidurinis otitas.
  Liga gali pasikartoti, tuomet pakartotinai vėl tenka įdėti ventiliacinį vamzdelį.
  Tyrimai
  Būtina būgnelio apžiūra – otoskopija, kartais net endoskopo ar mikroskopo pagalba. Apžiūrint būgnelį, ligos pradžioje matyti jo įtraukimas, būgnelio šviesos refleksas išnykęs arba deformuotas. Kai būgninėje ertmėje atsiranda skysčio, per būgnelį matosi skysčio linija, kartais gali matytis oro burbulai. Tas rodo, kad retkarčiais čiaudint ar kosint atsiveria ausies trimitas ir į būgninę ertmę patenka oras.
  Atliekama timpanometrija – specialiu prietaisu užrašoma kreivė, kuri parodo būgnelio judrumą, spaudimą išorinėje klausomojoje landoje ir būgninėje ertmėje.
  Atliekant audiogramą, nustatomas klausos pakenkimas dėl garsą praleidžiančios ausies funkcijos sutrikimo: atsiranda intervalas tarp pakenktos ausies kaulinio ir orinio laidumo, o tai rodo kliūtį (skystį) būgninėje ertmėje.
  Rinomanometrija – specialaus aparato pagalba ištiriamas įkvėpimo ir iškvėpimo per kiekvieną nosies landą greitis. Sveikiems žmonėms šis greitis būna apie 380-400 ml/sek.
  Būtina apžiūrėti nosiaryklę dėl adenoidų. Tai geriausia padaryti standžiais ar lanksčiais endoskopais.
  Gydymas
  Jei nėra mechaninių kliūčių nosiaryklėje, daromi ausies trimito prapūtimai. Gydytojas Siegle lūpa atlieka būgnelio masažus (stengiasi išjudinti būgnelį) . Jei per savaitę ausies trimito praeinamumas neatsistato, bendrinėje nejautroje prapjaunamas būgnelis ir išsiurbiamas skystis. Jei prapjovus būgnelį siurbiamos tąsios gleivės, per pjūvio vietą įkišamas vamzdelis (dreniukas) pastoviai ventiliacijai. Jis laikomas nuo 0,5 iki 1,5 metų. Jei nosiaryklėje yra adenoidai, jie šalinami tuo pačiu kartu.
  Po operacijos klausa atsistato. Jei yra paliktas ventiliacinis vamzdelis, reikia saugotis, kad į tą ausį nepatektų vanduo.
  Patarimai
  Jei yra sloga, į nosį lašinkite lašų. Jei slogos nėra, galima per burną giliai į plaučius įkvėpti oro ir, užčiaupus burną bei suspaudus pirštais nosį, stengtis pūsti. Oras turėtų per klausomąjį vamzdį patekti į būgninę ertmę ir klausa pagerės. Galima kramtyti ta puse kramtomąją gumą, pūsti balionus. Šitaip masažuojami būgninės ertmės raumenys ir būgneliai.
  Profilaktika
  Laiku gydyti slogą, gripą, kad neišsivystytų serootitas.
  Jei vaikas perklausia kelis kartus, reikia kreiptis į gydytoją ir patikrinti klausą.
  Jei vaikas pastoviai prasižiojęs, nosiaryklėje gali būti adenoidų. Laiku pašalinus adenoidus, serootitas neišsivystys.