Straipsniai

Grybų sezonas prasideda! Tačiau mašalų – nesibaigia!

(Pirmoji pagalba) Regis, vasaros išvykų sezonas jau eina į pabaigą. „Užtat naujas ir gražus prasideda”, – trina grybautojai rankas.
Tačiau, kaip bebūtų apmaudu, pasikeitus sezonui, miškuose netampa nei saugiau, nei ramiau. Amžinai alkani vabzdžiai laukia Jūsų…
Daugybė vabzdžių (uodai, musės, muselės, mašalai, sparvos) ir erkės, deja, minta žmogaus krauju, kiti gi (bitės, širšės, vapsvos, kamanės) geldami gina savo teritoriją.
Pavyzdžiui, erkės aktyviausios būna balandžio-spalio mėnesiais. Įsisiurbusi virusu infekuota erkė gali užkrėsti savo auką sunkia liga. Medikai pataria skiepytis, tačiau ne nuo visų erkių pernešamų ligų sukurtos vakcinos.

Įgėlus nuodingam vabzdžiui, oda dažniausiai parausta ir patinsta. Jautresniems žmonėms gali išryškėti išplitusios reakcijos, kurioms būdingas išplitęs ryškus paraudimas ir patinimas, apie įkandimo vietą gali atsirasti dilgėlinė.
Reakcijos gali progresuoti ir sukelti viso kūno dilgėlinę, bendrą silpnumą, gali sutrikti orientacija, atsirasti virškinamojo trakto veiklos sutrikimų (pvz., pilvo pūtimas, viduriavimas, pykinimas, vėmimas) , gimdos spazmai, šlapimo ir išmatų nelaikymas, dusulys, kosulys, kraujospūdžio kritimas, mieguistumas, apalpimas ir kt.

Kokias priemones pasirinkti
Kraujasiurbius prie aukos privilioja judantis šiltas kūnas, išskiriantis anglies dvideginį. Nenorint kai kam tapti skanėstu, galima būtų nejudėti ir nekvėpuoti…
Bet, laimei, yra ir kitas – patogesnis ir patikimesnis būdas. Kad gamta būtų miela ir pasitiktų draugiškai, tereikia tapti neįdomiu kraujasiurbiams – naudoti repelentus (lot. repello – atstumiu, nubaidau) – preparatus, kurie vabzdžius atbaido. Prisiartinęs prie aukos, vabzdys sutrinka ir neberanda jos.
Efektyviausi repelentai yra tie, kurių sudėtyje yra DEET (n,n-diethyl-meta-toluamidas) . Tačiau repelentai efektyvūs tik prieš kandančius nenuodingus nariuotakojus – nuodingų, geliančių vabzdžių ir vorų jie neatbaido.

Aukšta koncentracija ir ilgas veikimas
BEN’S 100 preparato sudėtyje veikliosios medžiagos – DEET koncentracija yra 95 proc. Dėl to, BEN’S 100 veikimo trukmė yra bene ilgiausia iš visų siūlomų repelentų – iki 8 valandų. Su BEN’S 100 galima drąsiai jaustis net vietose, kur itin gausu vabzdžių. Trumpai tariant, kuo didesnė DEET koncentracija, tuo ilgiau repelentas veikia.

DEET, N, N diethyl-m-toluamidas buvo sukurtas JAV 1946 metais, kaip plataus veikimo spektro repelentas, skirtas kariams. 1957 metais užregistruotas naudojimui plačiajai visuomenei. Lig šiol nepavyko sukurti efektyvesnio repelento už DEET. Ilgametė preparatų su DEET naudojimo patirtis ir daugybė mokslinių tyrimų įrodo, kad, jei vartojamas pagal instrukciją, BEN’S 100 yra saugus ir būtinas, ypač turint galvoje, kas gali nutikti nuo vienos įsisiurbusios erkės.
DEET yra patikrintas galybe toksikologinių ir dermatologinių tyrimų. Nustatyta, kad BEN’S 100, jei naudojamas pagal instrukciją, nesukelia jokios rimtos žalos nei žmogui, nei aplinkai.
Pasaulinė Sveikatos Organizacija rekomenduoja vartoti preparatus su DEET keliaujantiems po kraštus, kuriuose gausu geliančių vabzdžių.

Veikia ilgai. Kainuoja mažai
Kadangi BEN’S 100 yra labai efektyvus ir toks išlieka 8 val., juo nereikia vis teptis iš naujo ir iš naujo. Užtenka kelių mažyčių lašelių, kad padengti atviras kūno vietas (vietų, kurios bus uždengtos drabužiais tepti nereikia) . Žinoma, reikia stengtis, kad preparato nepatektų į akis ir burną. Taip pat patartina patepti kojas ties kelnių apačia bei batų viršutinę dalį – taip apsisaugosite nuo ropojančių erkių. Beje, ant sintetinių drabužių geriau nenaudoti.
BEN’S 100 kainuoja apie 9 litus, keli lašai BEN’S 100 veikia beveik tiek pat valandų. Tai išties geras santykis.

Patarimai
Vykdami į gamtą, nenaudokite kvepalų , kvapnių muilų, kremų ir tonikų.
Maistą rekomenduojama laikyti sandariai uždarytose talpose, aplinkai naudokite specialius dezodorantus.
Nepalikite atvirų talpų (ąsotėlių, butelių, popierinių pakelių ir kt.) su gėrimais.
Gamtoje venkite ryškiaspalvių, gėlėtų ir tamsių rūbų – šviesūs vienspalviai rūbai vabzdžiams yra ne tokie patrauklūs.
Nemosuokite, nevykite vabzdžio rankomis – tai tik sustiprins jų agresiją.
Būtinai pasiimkite su savimi repelentą (pvz., BEN’S 100)

Pirmoji pagalba
Pirmiausia, reikia ištraukti geluonį ir dezinfekuoti įgėlimo vietą.
Skausmą, patinimą ir niežėjimą padeda malšinti sodos, acto, citrinos sulčių, sutrinto pelyno, gysločio ar svogūno košelės kompresai.
Rekomenduojama ant pažeistos vietos dėti ledą, įsuktą į audinį, ir laikyti ne ilgiau kaip 15 min., naudoti vietinius nuskausminamuosius vaistus, antihistamininius ir priešuždegiminius preparatus, hidrokortizono tepalą.
Jei po vabzdžio įgėlimo atsirado išbėrimų, patino veidas, pasunkėjo kvėpavimas, sunku ryti, svaigsta galva ar atsirado kitų negalavimų, būtina kreiptis į gydytoją.
Šie požymiai dažniausiai išryškėja praėjus kelioms minutėms ar valandai po įgėlimo.

Kaip ištraukti geluonį
Paimkite buką peilį, kreditinę kortelę, plastiko plokštelę ar kitą panašų daiktą, stipriai prispauskite prie odos, visai šalia įstrigusio geluonies. Nuolat stipriai spausdami, gremžkite peiliu odos paviršių kartu su geluonimi. Taip pašalinsite geluonį, išvengdami nuodų injekcijos, priešingai nei traukiant geluonį pincetu ar pirštais.