Ausų-nosies-gerklės ligos,  Ligos

BŪGNELIO PERFORACIJA

Būgnelio perforacija – tai skylė būgnelyje. Tai nėra atskira liga, o tik vidurinės ausies ligų simptomas.
Ligos priežastys
Būgnelio perforacija gali atsirasti traumos metu (smailiu daiktu pradūrus būgnelį, po smūgio į ausį ranka ar kokiu nors daiktu) , veikiant suspausto oro bangai (šokant iš aukštai į vandenį) , leidžiantis lėktuvu, kai sutrikusi ausies trimito (vamzdelio, jungiančio vidurinę ausį su nosiarykle) funkcija ir negali susilyginti oro slėgis išorėje ir būgninėje ertmėje.
Būgnelio perforacija gali likti po ūminio vidurinės ausies uždegimo (ūminio vidurinio otito) . Būgnelyje skiriamos dvi dalys: apatinė įtemptoji (ji ypač svarbi garso laidumui – girdėjimui) ir viršutinė laisvoji dalis. Po ūminio vidurinio otito likusi būgnelio perforacija dažniausiai būna būgnelio įtemptoje dalyje. Būgnelio perforacija viršutinėje laisvojoje dalyje yra lėtinio vidurinio otito (epitimpanito) simptomas. Tai pavojinga liga, nes pūliai yra viršbūgninėje dalyje prie pat smegenų, o per būgnelio perforaciją į landą beveik pastoviai teka dvokiantys pūliai.
Simptomai
 • Klausos sutrikimas
 • Prikurtimas
 • Ūžesys ausyse
 • Pūliavimas iš ausies
 • Ausies skausmas
 • Ligos eiga
  Pagrindinis simptomas yra prikurtimas. Gali atsirasti ūžesys ausyje. Be to, būna pasikartojantys pūliavimai iš ausies, skausmas.
  Jei perforacija atsirado traumos pasekoje ar po ūminio vidurinio otito ir yra „sausa” (t.y. nepūliuoja) , reikia saugotis, kad į landą nepatektų vanduo. Jei perforacija visada bus “sausa”, žmogų kamuos tik prikurtimas ir ūžimas. Jei pateks vanduo – vystysis vidurinės ausies uždegimas su pūliavimu.

  Komplikacijos
  Tyrimai
  Atliekama otoskopija – būgnelio apžiūrėjimas. Perforacijos dydis nustatomas apžiūrint įprastiniu būdu (gydytojas apšvietęs ir įstatęs į landą atitinkamo skersmens ausies vamzdelį, apžiūri būgnelį) arba endoskopu, teleendoskopu, mikroskopu. ]
  Apžiūrint ausį, būgnelyje gali būti matoma įvairaus dydžio perforacija (skylė) : nuo adatos dūrio dydžio iki 2/3 būgnelio apimties. Dažniausiai perforacija stebima įtemptoje apatinėje būgnelio dalyje, dažniausiai ji būna „sausa” (t.y. nepūliuoja) . Retkarčiais būgnelis gali būti paraudęs, o per perforaciją gali tekėti skaidroki, gleivingi bekvapiai pūliai. Jei perforacija yra viršutinėje laisvojoje būgnelio dalyje, joje matyti dvokiantys pūliai, kartais matyti kraujuojančios granuliacijos ar baltos, į varškę panašios masės (tai cholesteatoma) .
  Klausa tiriama audiometru – tai specialus elektroakustinis prietaisas, kurio pagalba nustatomas klausos pakenkimo laipsnis ir galimybė atstatyti klausą.
  Atliekamas ausies trimito funkcijos įvertinimas (ar per jį praeina oras iš nosiaryklės į vidurinę ausį ir atvirkščiai) . Esant ausies trimito blokui, klausos pagerinimas bus abejotinas.
  Gydymas
  Teikiant pirmąją pagalbą, gydant, draudžiama valyti, plauti ausį, lašinti vaistus, nes infekcija gali patekti į vidurinę ausį. Pakanka užkimšti landą steriliu tamponėliu.
  Būgnelio perforacija gydoma operaciniu būdu. Jei būgnelio perforacija yra „sausa”, atliekama klausos gerinimo operacija (myringoplastika) , kurios metu būgnelio defektas uždengiamas smilkininio raumens fascija (plėve) .
  Jei yra perforacija ir pakenkta klausos kauliukų grandinė, daroma rekonstrukcinė klausos operacija (tympanoplastika) . Jos metu defektas uždengiamas fascija ir rekonstruojama klausos kauliukų grandinė jų pačių pagalba arba protezais. Šios operacijos gali būti atliekamos, kai yra „sausa” ausis, geras ausies trimito praeinamumas ir pakankamas klausos rezervas.
  Profilaktiškai po operacijos skiriami antibiotikai ( penicilinų ar cefalosporinų grupės) .
  Jei perforacija nėra „sausa”, būgninėje ertmėje yra pūlių, skiriami antibiotikų ir kortikosteroidų lašai į ausį. Kartais skiriami geriamieji ar švirkščiamieji antibiotikai tol, kol ausis bus „sausa”.
  Patarimai
  Profilaktika
  Vengti bet kokių ausies traumųį. Skrendant lėktuvu reikia įsitikinti, ar ausies trimitas praeinamas, ar nėra slogos. Kintant slėgiui patariama ryti seiles ar kramtyti kramtomąją gumą, tuo metu raumenys praveria nosiaryklinį ausies trimito galą ir oras patenka į būgninę ertmę.
  Atsiradus vidurinės ausies uždegimo požymių, kuo anksčiau kreipkitės į gydytoją ir tinkamai gydykitės.
  Trauminės būgnelio perforacijos kartais pačios užsitraukia, tik reikia, kad į ausį nepatektų infekcijos sukėlėjų ir neišsivystytų trauminis vidurinis otitas (todėl būtina užkimšti landą steriliu tamponėliu) .