Nutukimu vadiname per didelį kūno svorį dėl riebalinio audinio kiekio padaugėjimo. Svoris įvertinamas pagal kūno masės indeksą (KMI) – ūgio ir svorio santykio rodiklį, gaunamą kūno svorį (kilogramais) padalijus iš kvadratu pakelto ūgio (metrais) . Normalus KMI yra 18,5-24,9. Jei KMI yra 25-29,9 – tai antsvoris, jei 30-34,9 – I-ojo laipsnio nutukimas, jei 35-39,9 – II-ojo laipsnio nutukimas, o jei KMI viršija 40 – III-ojo laipsnio nutukimas. Per mažu svoriu laikoma, kai KMI yra mažiau nei 18,5.
Ligos priežastys
Kūno svorį lemia daug veiksnių, ir iš jų pirmiausia genetiniai, dėl kurių paveldimas polinkis tukti. Iš tėvų paveldimas ir tam tikras gyvenimo būdas, todėl neretai nutukusių ir nesveikų mitybos įpročių besilaikančių žmonių vaikai taip pat turi per didelį kūno svorį. Nutukimui įtakos turi ir lėtesnė medžiagų apykaita (nuo 25 metų kas dešimt metų medžiagų apykaita sulėtėja 7-9 proc.) , mažas fizinis aktyvumas, neracionali mityba (vartojama per daug riebalų, lengvai įsisavinamų angliavandenių – saldumynų, cukraus, persivalgoma, ypač vakarais) , psichiniai faktoriai. Nutukimas gali atsirasti ir sergant kai kuriomis ligomis: hipotireoze (kai skydliaukė gamina per mažai hormonų) , insulinoma (tai kasos auglys, kuris gamina per daug insulino, todėl kraujyje sumažėja gliukozės kiekis, nuolat jaučiamas alkis ir dėl to daug valgoma) , Kušingo sindromu (kai antinksčiuose gaminama per daug hormonų) , kai dėl traumų, auglių, infekcijų pažeidžiamos tam tikros galvos smegenų sritys (hormonų funkciją reguliuojantys, alkio, sotumo centrai) , sutrikus kiaušidžių funkcijai (dėl įgimto neišsivystymo, cistų, pašalinus kiaušides, o taip pat klimakteriniu laikotarpiu) ir kt.
Simptomai
Per didelis kūno svorisKMI > 25Dusulys fizinio krūvio metuGreitas nuovargisLigos eiga
Pagrindinis nutukimo požymis – per didelis kūno svoris (apskaičiuojamas pagal KMI) . Dažniausiai riebalai kaupiasi liemens (,,obuolio” tipo nutukimas) , klubų ir šlaunų srityse (,,kriaušės” tipo nutukimas) . Sergant antinksčių liga, riebalai kaupiasi daugiau viršutinėje kūno dalyje: veido (vadinamasis ,,mėnulio” veidas) , sprando, krūtinės ir liemens srityje. Esant didesniam nutukimui, atsiranda dusulys fizinio krūvio metu, greitesnis nuovargis, padidėjęs prakaitavimas. Vėliau atsiranda su nutukimu susijusių ligų simptomai.
Ne tiek sunku svorį sumažinti, kiek jį išlaikyti! Koreguojant mitybą svorį galima gana žymiai sumažinti per kelis mėnesius.
Komplikacijos
Nutukimas skatina kitų ligų vystymąsi: cukrinio diabeto, širdies ir kraujagyslių ligų (hipertenzijos, koronarinės širdies ligos) , aterosklerozės, tulžies pūslės akmenligės, kepenų suriebėjimo (hepatosteatozės) , artrozių, kojų venų trombozių, kraujo cholesterolio didėjimo ir kt. Su nutukimu taip pat siejamos ir kai kurios vėžio rūšys – krūties, prostatos, gimdos gleivinės.
Tyrimai
Ar yra nutukimas arba antsvoris nustatoma pagal KMI. Kadangi nutukimo atsiradimą gali sąlygoti ne tik mityba ir paveldėjimas, bet ir kai kurios kitos ligos (endokrininės, galvos smegenų) , gali būti atliekami tyrimai šių ligų paneigimui, pvz. hormonų tyrimas, galvos kompiuterinė tomografija ir daugelis kitų, priklausomai nuo to, kokia patologija įtariama. Taip pat tiriamas cukraus kiekis kraujyje, cholesterolis, atliekami kiti tyrimai nutukimo sąlygotų ligų išaiškinimui.
Gydymas
Gydant nutukimą labai svarbus paties žmogaus nusiteikimas, motyvacija mažinti kūno svorį ir aktyvus dalyvavimas. Priešingu atveju nebesilaikant dietos kūno svoris labai greitai vėl padidės. Dažniausiai dietos neduoda ilgalaikio rezultato. Jis pasiekiamas, keičiant gyvenimo, maitinimosi įpročius.
Visų pirma, būtinas fizinis aktyvumas. Jei iki šiol nesportavote, nebūtina iškart pulti bėgti ilgų distancijų – pradžiai užteks kasdieninės mankštos, fizinių pratimų, vėliau pereinant prie intensyvesnių užsiėmimų. Bet fizinis aktyvumas būtinas!
Nutukimo gydymui labai svarbi mitybos korekcija. Reikia mažinti suvalgomo maisto kaloringumą (gali būti, kad jūs valgote nors ir nedaug, bet kaloringą maistą) .
Rekomenduojama vartoti mažiau riebalų – nevalgyti troškintų, riebių patiekalų, mažiau vartoti gyvulinės kilmės riebalų (taukų, sviesto) , juos pakeičiant aliejumi, rinktis liesesnius maisto produktus (liesas pienas, varškė, vištiena) .
Taip pat reikia mažinti angliavandenių vartojimą – konditerinių gaminių, saldumynų, cukraus (jį galima pakeisti saldikliais) .
Patariama vartoti daugiau daržovių, šviežių vaisių, daugiau skaidulų turinčių produktų (grūdai, kruopos, dribsniai, ankštinės daržovės) , mažinti druskos kiekį, saikingai vartoti alkoholį.
Valgyti reiktų neskubant, dažniau, mažesnėmis porcijomis, nepersivalgyti, ypač vakarais, vengti nuolatinio landžiojimo į šaldytuvą (norint numalšinti stresą, žiūrint televizorių ir pan.) .
Siūlomų dietų yra daug, jų populiarumas dažnai priklauso nuo mados, reklamos, bet neretai neduoda ilgalaikio efekto. Tokiu atveju galima kreiptis į dietologą, kuris sudarytų individualią dietą, atitinkančią jūsų išeikvojamos energijos kiekį. Liesėti patariama lėtai, kad dieta netrukdytų gyvenimui ir kad išliktų sumažėjęs kūno svoris (tai padaryti yra sunkiausia) . Reikėtų vengti visiško badavimo, taip pat nepatariama mažinti kūno masę, esant normaliam KMI.
Kartu su dieta gali būti skiriami įvairūs maisto papildai, kai kurie vaistai, mažinantys kūno svorį, bet dėl jų vartojimo reikia pasitarti su gydytoju.
Jei nutukimas atsirado dėl kitų ligų, pirmiausia reikia gydyti pagrindinę ligą.
Patarimai
Profilaktika
Jau nuo vaikystės stengtis vaiko nepermaitinti, pratinti saikingai ir įvairiai maitintis, sportuoti. Svarbu būti fiziškai aktyviam visą gyvenimą. Su amžiumi lėtėja medžiagų apykaita ir mažėja fizinis aktyvumas. Reiktų tai prisiminti, jei pradeda didėti svoris – galbūt reikia mažinti suvartojamų kalorijų kiekį, atsisakyti kai kurių maisto produktų.