Ligos,  Virškinimo organų ligos

TULŽIES PŪSLĖS UŽDEGIMAS

Tulžies pūslės uždegimas (cholecistitas) – tai ūminis arba lėtinis bakterijų sukeltas uždegimas, kai tulžies pūslės sienelėje atsiranda uždegiminių pokyčių, kuriems progresuojant tulžies pūslėje susikaupia pūlių, ji gangrenuoja ar prakiūra.
Ligos priežastys
Tulžies pūslės uždegimą sukelia bakterijos, dažniausiai – Esherichia coli, enterokokai, klebsielės, Clostridium perfringens, streptokokai, stafilokokai. Beveik visuomet cholecistitas išsivysto tulžies pūslės akmenlige sergantiems žmonėms. Akmenukai iš dalies ar visiškai sutrikdo normalų tulžies nutekėjimą iš pūslės, įstrigęs akmuo sutrikdo tulžies pūslės kraujotaką ir sukelia nekrozinius pokyčių, ir taip sudaromos palankios sąlygos prasidėti bakteriniam uždegimui. Retesniais atvejais tulžies uždegimas atsiranda be akmenligės – po operacijų, nudegimų, pilvo traumų, dėl sepsio, sergant vidurių šiltine, brucelioze, leptospiroze.

Simptomai
  • Pilvo skausmas, stiprėjantis įkvepiant, spaudžiant
  • Skausmas po dešiniuoju šonkaulių lanku
  • Pykinimas
  • Vėmimas
  • Karščiavimas
  • Šaltkrėtis
  • Gelta
  • Nemalonus skonis burnoje
  • Apetito stoka
  • Ligos eiga
    Pagrindinis tulžies pūslės uždegimo simptomas yra skausmas po dešiniuoju šonkaulių lanku, kartais plintantis į dešinį petį, mentę, į duobutę po krūtinkauliu, stiprėjantis giliai įkvepiant ar spaudžiant pilvą. Skausmo intensyvumas priklauso nuo uždegimo stiprumo. Taip pat atsiranda karščiavimas (sunkais atvejais – su šaltkrėčiu) , pykinimas ir vėmimas (išsivėmus nepalengvėja) , kartumas burnoje, apetito stoka, kartais būna gelta.

    Jei tulžies pūslės uždegimas nesunkus, tinkamai gydant skausmas, karščiavimas per kelias dienas išnyksta. Sergant sunkiu tulžies pūslės uždegimu, ypač jei atsiranda komplikacijų, gydymas gali užtrukti iki kelių savaičių. Lėtiniam cholecistitui būdingi pasikartojantys paūmėjimai.

    Komplikacijos
    Uždegimui progresuojant, gali išsivystyti tulžies pūslės gangrena, prakiurimas, pilvaplėvės uždegimas (peritonitas) , tulžies latakų ir kasos uždegimas, sepsis (būklė, kai ligos sukėlėjas patenka į kraują, išnešiojamas po visą organizmą ir sukelia kitų organų uždegimą) , gali susidaryti pūlinių aplinkinėse srityse. Kartais įstrigęs akmuo prakiurdo ne tik tulžies pūslę, bet ir šalia esančią žarną, patenka į žarnyną ir sukelia jo nepraeinamumą. Aklinai tulžies pūslės lataką užkimšęs akmuo sutrikdo tulžies nutekėjimą, todėl tulžis ir uždegiminis skystis kaupiasi tulžies pūslėje, ji didėja, tempiasi – vystosi tulžies pūslės vandenė arba empiema (kai susikaupia pūlių) . Ilgą laiką sergant lėtiniu tulžies pūslės uždegimu, didėja rizika susirgti tulžies pūslės vėžiu.
    Tyrimai
    Čiuopiant pilvą nustatomas skausmingumas po dešiniuoju šonkaulių lanku, o kartais apčiuopiama ir padidėjusi tulžies pūslė. Kraujo tyrime randamas padidėjęs leukocitų skaičius, eritrocitų nusėdimo greitis. Echoskopinio, rentgenologinio tyrimo metu nustatoma akmenų tulžies pūslėje, jos uždegimo požymių. Gali būti atliekami ir kiti laboratoriniai bei instrumentiniai tyrimai komplikacijoms išaiškinti ar kitoms ligoms (pvz.: kasos uždegimui, opaligei) paneigti.
    Gydymas
    Tai liga, kuria sergant gali tekti atlikti operaciją, todėl jokiu būdu nesigydykite patys!
    Pacientai, sergantys ūminiu tulžies pūslės uždegimu, guldomi į chirurginį skyrių, skiriama bado dieta apie 24 valandas, antibiotikų (dažniausiai – chinolonų, cefalosporinų grupės, amoksicilinas, ampicilinas, gentamicinas ir kt.) , lašinės skysčių infuzijos. Jei uždegimas progresuoja ir įtariamos komplikacijos, operuojama – šalinama tulžies pūslė. Taip pat skiriama skausmą mažinančių (analginas) , antispazminių vaistų (papaverinas, no-spa, atropinas) , vaistų nuo pykinimo (metoklopramidas) .
    Lėtinio tulžies pūslės uždegimo paūmėjimas gydomas panašiai kaip ūminis uždegimas. Taip pat gali būti skiriama tulžies sekreciją gerinančių preparatų (alocholis, cholenzimas, rovacholis ir kt.) , tulžies apykaitą reguliuojančios arbatos. Jei paūmėjimai dažnai kartojasi, tulžies pūslė šalinama.

    Patarimai
    Rekomenduojama dieta, mitybos režimas kaip ir sergant tulžies pūslės akmenlige. Jei atsirado tulžies pūslės uždegimo požymių, kreipkitės į gydytoją. Patartina ant skaudamos srities nedėti šildomųjų kompresų, nes tai gali skatinti uždegimo vystymąsi, labiau tinka ledo pūslė.
    Profilaktika
    Laiku ir tinkamai gydyti tulžies pūslės akmenligę, vengti jos paūmėjimų, jei dažni akmenligės priepuoliai – šalinti tulžies pūslę.