Pirmoji pagalba

Akies sužeidimai

Akių traumas gali sukelti išorinės jėgos, įdūrimas, smūgis, įplėšimas ar kitos priežastys. Kiaurinius akies obuolio pažeidimus gali sukelti į akį patekusios ir prie vokų prilipusios akmenų, anglies, metalo, stiklo nuolaužos arba šukės. Svetimkūnis plūduriuoja ašarose, dirgina švelnią gleivinę ir per trumpą laiką sukelia stiprų uždegimą, akys parausta ir patinsta.
Reikia kuo skubiau pašalinti svetimkūnį. Akies negalima trinti, nes svetimkūnis gali įsiskverbti į audinį. Jei svetimkūnis yra po apatiniu voku, o ašaros pačios savaime jo neišplauna, tuomet apatinį voką reikia šiek tiek patraukti žemys, akies obuolį pasukti į viršų, svetimkūnį pašalinti švaria nosinaite.
Jei svetimkūnis yra po viršutiniu voku, tuomet žvilgsnis nukreipiamas į viršų, o pagalbininkas, patraukęs viršutinį voką žemyn ir į išorę, stikline lazdele, degtuku ar švariu pagaliuku išverčia voką į viršų. Taip gleivinė tampa puikiai matoma ir lengvai išvaloma. Tačiau jei nuolaužą pateko į akies junginę ar rageną, ją pašalinti gali tik gydytojas.
Jei akies sužeidimas yra atviras, būtinai uždėkite sterilų, akies nespaudžiantį, tvarstį. Šaldantis kompresas mažina stiprų skausmą ir slopina uždegimą. Reikia sutvarstyti ir sveikąją akį, nes jai judant kartu juda ir sužeistoji akis, o tai yra pavojinga.
Skysčio arba garų pavidalo cheminėmis medžiagomis nudegintą akį tuojau pat išskalaukite švariu drungnu vandeniu. Ligonį paguldykite ant nugaros, jo galvą pakreipkite į sužeistąją pusę. Nykščiu ir smiliumi praskleiskite ligonio vokus. Vandenį pilkite iš dubenėlio maždaug 10-15 cm aukščio į vidinį pažeistos akies kampą. Uždėkite sterilų tvarstį ir vykite pas gydytoją.