Straipsniai

Apsilankymas odontologo kabinete – įveikti baimę gali padėti sedacija

Apsilankymas odontologo kabinete ne tik vaikams, bet ir suaugusiems dažnai sukelia stresą ir baimę. Su karieso pažeistu ar skaudančiu dantimi atėję, ypatingai mažieji pacientai, kartais net nesutinka atsisėsti į odontologo kėdę apžiūrai. Siekiant nesukelti streso ar skausmo, tiek vaikams, tiek suaugusiems gydytojai odontologai dantų procedūras gali atlikti taikant sedaciją ar bendrąją nejautrą. „Kardiolitos klinikų“ Klaipėdoje odontologė Iryna Fursa ir anesteziologė Eglė Deščerienė pasakoja, kaip sedacija gali padėti įveikti dantų gydymo baimę ir kada galima taikyti nejautrą.

Nerimą ir baimę apsilankyti odontologo kabinete gali lemti skirtingos priežastys – neigiama ankstesnė patirtis, skausmo baimė ar nežinia, kai pas odontologą atvykstama pirmą kartą. Vis dėlto, gydytojui odontologui svarbu išsiaiškinti konkrečią baimės priežastį ir padėti ją įveikti.

„Pirma ir pati lengviausia baimės forma – nerimas, dėl jo dažnai pacientai būna įsitempę, neramūs, jautrūs. Kiek sunkesnė – konkrečių dalykų baimė, pavyzdžiui, seilių atsiurbėjo, adatų, kitų odontologo įrankių, didelio garso procedūros metu ar skausmo. Trečia forma – fobija, kuomet pacientai paniškai bijo visko, susijusio su odontologo kabinetu“, – pasakoja gydytoja anesteziologė.

I. Fursa sako, kad jei pacientas itin bijo, rekomenduojamas gydymas su sedacija arba bendrine nejautra. Jai pritaria ir „Kardiolitos klinikų“ anesteziologė E. Deščerienė, nejautra odontologiniam gydymui atlikti aktuali ir suaugusiems, ir vaikams, ją taikant, procedūros metu pacientas atsipalaiduoja, jaučiasi komfortiškai, ramiai.

Sutrumpėja gydymo procesas

Tiek sedacija, tiek bendrinė nejautra gali būti taikoma atliekant bet kokią dantų gydymo procedūrą – nuo apžiūros iki dantų šalinimo, gydymo. Sedacijos ir bendrinės nejautros metu pacientas yra užmigdomas bei nejaučia skausmo, todėl gydymo procesas yra lengvesnis tiek klientui, tiek odontologui.

„Jei pacientas labai bijo, nenustygsta vienoje vietoje, gydytojas turi ribotą laiką, per kurį gali atlikti procedūrą, todėl kartais nutinka, kad odontologas sugydo vos pusę ar vieną dantį. Anestezijos ar sedacijos metu gali būti sugydoma tiek dantų, kiek reikia pacientui“, – aiškina E. Deščerienė.

Anot I. Fursos, sedacijos ir anestezijos poreikis aktualus ne tik baimei nugalėti, bet ir sudėtingoms procedūroms, tokioms kaip dantų protezavimas, implantavimas ar kanalų gydymas, atlikti. Taip pat odontologo kabinete apsilanko ir vaikai, kurių pieniniai dantys labai pažeisti karieso, todėl jų gydyti nėra galimybės ir tenka šalinti. Taikant nejautrą galima pašalinti ir kelis vienu metu, tai padeda sutrumpinti ir palengvinti gydymo procesą.

Anestezijos rūšis parenkama pagal paciento būklę

Anestezija odontologijoje taikoma dvejopa – bendroji nejautra, kuomet kvėpavimą užtikrina ir prižiūri gydytojas anesteziologas. Bendrosios nejautros metu veikia trys funkcijos – nuskausminimas, sedacija ir relaksacija, todėl, atliekant procedūrą, pacientas giliai miega ir nejaučia jokių nemalonių pojūčių. Taip pat sąmoningesniems ir turintiems tik nedidelę skausmo ar gydytojo baimę pacientams galima taikyti tik sedaciją.

„Sedacijos metu duodami raminamieji vaistai, kurie sukelia lengvą miegą, pacientas pats išlaiko kvėpavimą, skausmas yra silpnesnis, miegas – paviršutinis. Sąmoningiems pacientams procedūrai pakanka ir sedacijos“, – tvirtina anesteziologė.

Anestezijos rūšies pasirinkimas priklauso nuo paciento psichologinės būklės, dantų problemų rimtumo ir jų gydymo sudėtingumo, gydomų ar šalinamų dantų skaičiaus.

Saugus būdas, tinkamas daugeliui

Pasiruošimas anestezijai nesudėtingas – 6 valandas iki procedūros reikėtų nevalgyti ir negerti jokių skysčių bei pasidaryti būtinuosius tyrimus – elektrokardiogramą, bendrąjį kraujo tyrimą, ištirti krešumo rodiklius, gliukozės kiekį bei šlapimą. Atlikus procedūrą, pacientas yra prižiūrimas specialistų bei tą pačią dieną išleidžiamas namo.

„Tiek anestezija, tiek sedacija pacientams taikoma tokį laiko tarpą, kiek odontologui reikia, kad būtų atlikta procedūra. Baigus ją, pacientas yra pažadinamas ir perkeliamas į pooperacinę palatą, kurioje būna kartu su tėvais, jei tai vaikas, ir anestezijos slaugytoja. Maždaug pusvalandį palatoje stebima paciento būklė – mieguistumas, kvėpavimas bei skysčių kiekis. Pacientas išleidžiamas tik tuomet, kai yra pilnai atsigavęs, tačiau reikėtų žinoti, kad po nejautros draudžiama vairuoti automobilį, todėl reikėtų atvykti kartu su lydinčiu asmeniu“, – sako E. Deščerienė.

Pasak I. Fursos, tiek anestezija, tiek sedacija yra saugus būdas, pagal poreikį taikomas ir vaikams, ir suaugusiems. Nejautra padeda išvengti nemalonių pojūčių dantų gydymo metu ir leidžia be skausmo bei streso atlikti net ir itin sudėtingas procedūras. Nejautra netaikoma tik sergant ypač sunkiomis ligomis, tačiau tokie atvejai pasitaiko retai ir dėl jų reikėtų konsultuotis su gydytoju