Medicina, farmacija

Ar žinote, kad galite pamatuoti omega–3 riebalų rūgščių kiekį kraujyje?

Daugeliui teko girdėti apie omega–3 riebalų rūgščių naudą ir svarbą. Bet iš kur žinoti, ar šių medžiagų tikrai reikia mūsų organizmui? Žmonės neretai daro prielaidą, kad jeigu jie nevalgo pakankamai riebios jūrinės žuvies, vadinasi jiems reikia maisto papildų. Jie čiumpa žuvų taukus ir jaučiasi besirūpinantys savo sveikata. Bet pasikliauti vien savo nuojauta nevertėtų.

Šiais laikais yra begalė skirtingų tyrimų ir testų, kurie parodo įvairių vitaminų ir maistinių medžiagų kiekį kraujyje. Pastaraisiais metais sparčiai išpopuliarėjo vitamino D tyrimas, kurį rekomenduoja daugelis šeimos gydytojų. Tokiu būdu pacientai nerizikuoja pakenkti savo sveikatai ir perdozuoti vitamino D. Vitaminų perdozavimas nėra toks nekaltas dalykas, koks gali pasirodyti iš pradžių. Tad prieš vartojant kitus maisto papildus taip pat rekomenduojama atlikti tyrimus.

Sužinoti, ar Jums trūksta omega–3 riebalų rūgščių Jums padės tyrimas

Daugeliui tai gali būti naujiena, bet omega–3 tyrimai egzistuoja. Kai kurios privačios medicinos klinikos siūlo mokamus tyrimus, kurie parodo riebalų rūgščių kiekį organizme. Atsižvelgdami į tyrimo rezultatus, gydytojai gali paskirti gydymą ir rekomenduoti vartoti maisto papildus bei įtraukti daugiau natūralių omega–3 šaltinių.

Viskas atrodytų paprasta, bet ne visi šeimos gydytojai pasiūlo pacientams šį tyrimą. O jei ir pasiūlo, pacientai neretai jo atsisako. Pagrindinė to priežastis yra kaina. Privačiose klinikose atliekami tyrimai yra brangūs. Lyginant su vitamino D tyrimo kaina, šis tyrimas gali būti brangesnis kelis kartus. Be to, Lietuvoje tokie tyrimai kol kas daromi nedaug kur. O motyvacijos važiuoti į tyrimų centrą ir brangiai susimokėti, turi tikrai ne kiekvienas.

Omega–3 tyrimą galite atlikti namuose

Lietuvoje jau galima įsigyti testų, skirtų omega–3 ir kitų riebiųjų rūgščių kiekiui nustatyti, ir juos atlikti namuose. Jie yra visiškai saugūs, sutaupo jūsų laiką ir neretai kainuoja mažiau nei klinikose atliekami testai.

Šį testą gali atlikti kiekvienas – procedūra nėra sudėtinga. Visos reikalingos priemonės įeina į rinkinį, o išsamios instrukcijos paaiškins kiekvieną žingsnį.  Skirtingi gamintojai gali pateikti kitokią rinkinio sudėtį, bet pagrindinės priemonės tikrai išliks tos pačios: kraujo lašų surinkimo kortelė, adata, alkoholiu suvilgytas tamponas, marlės tvarstis, pleistras ir siuntimo vokas.

Trumpai tariant, Jūs turėsite internetu užsiregistruoti tyrimų laboratorijoje, atlikti kraujo tyrimą ir jį išsiųsti. Po kelių savaičių gausite atsakymą.  Štai ir viskas! Jūs gausite savo rezultatus ir žinosite, ką Jums daryti toliau. Tikrai verta investuoti į omega–3 testą ir įsitikinti, kad Jūsų organizmui nieko netrūksta.

Kodėl mums reikia vartoti omega–3 riebalų rūgštis?

Šios riebalų rūgštys yra būtinos žmogaus organizmo funkcijoms palaikyti. Svarbiausios jų yra ikozapentaeno rūgštis (EPR) ir dokozaheksaeno rūgštis (DHR). Šios rūgštys gerina smegenų ir nervų sistemą, yra reikalingos gerai širdies veiklai palaikyti bei stipriai imuninei sistemai. Jos išskirtinai gaunamos iš jūrinių kilmės žuvų. Tad jei žuvies patiekalai reti ant jūsų stalo, didelė tikimybė, kad Jums trūksta omega–3.

Omega–3 trūkumas gali pridaryti rimtų bėdų jūsų sveikatai. Ilgą laiką negaunant pakankamai EPR ir DHR ima silpti imuninė sistema, dažniau sergama, silpsta rega. Itin kenčia širdis ir mūsų smegenys. Šiems organams omega-3 yra gyvybiškai svarbios. Trūkumas gali privesti prie širdies – kraujagyslių ligų, aukšto spaudimo, prastos koncentracijos, užmaršumo, nuotaikų kaitos, o blogiausiu atveju – netgi depresijos.

Tai patvirtina ir Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) statistika. Lietuvoje yra didžiulis mirtingumas nuo širdies ir kraujagyslių ligų, o vaikų depresijos lygis didesnis nei, pavyzdžiui, Japonijos ar Norvegijos, kur valgoma daug riebios žuvies. 

Pranešimą paskelbė: Ornela Ramasauskaite, UAB Orkla Care