Ašvaganda (Withania somnifera), dar žinoma kaip indiškas ženšenis, yra viena iš seniausiai žinomų adaptogeninių augalų, naudojama Ajurvedos medicinoje tūkstančius metų. Ji pasižymi raminančiomis, imunomoduliuojančiomis ir priešuždegiminėmis savybėmis, todėl tampa vis populiaresnė sveikatos ir natūralios medicinos srityje. Šiame straipsnyje aptarsime, ašvagandos pagrindines naudas moterims bei ką svarbu žinoti prieš ją vartojant.
Ašvagandos privalumai moterims
Ašvaganda leidžia organizmui geriau susidoroti su stresu ir atkuria visų kūno sričių pusiausvyrą. Jau mažiausiai tris tūkstančius metų ji vartojama kaip vaistas nuo daugelio negalavimų, taip pat profilaktiškai – jaunystei ir fizinei būklei palaikyti.
Streso ir nerimo mažinimas
Stresinėse situacijose organizme gaminasi streso hormonai, vienas iš jų – kortizolis. Optimalus jo kiekis yra būtinas gyvybei. Problema iškyla, kai dėl kasdieniniame gyvenime patiriamo lėtinio streso kortizolio kiekis tampa pernelyg didelis ir atsiranda pašaliniai simptomai:
· lėtinio nuovargio jausmas,
· dėmesio koncentracijos problemos,
· prislėgta nuotaika,
· dirglumas,
· sunkumai užmigti ir atsibusti ryte,
· svorio padidėjimas.
Įrodyta, kad ašvganda, kaip adaptogenas, padeda organizmui kovoti su stresu ir neutralizuoja jo poveikį. Tyrimai rodo, kad reguliariai vartojamas ašvagandos ekstraktas padeda reguliuoti kortizolio (streso hormono) kiekį.
Palaiko skydliaukės funkciją
Deja, bet vis daugiau moterų susiduria su hipotirozės arba Hašimoto ligos problemomis.
Ašvaganda teigiamai veikia skydliaukę ir jos hormonų gamybą.
Reguliuoja gliukozės ir insulino gamybą
Ašvaganda reguliuoja gliukozės ir insulino gamybą, veikdama cukraus kiekį kraujyje ir glikuoto hemoglobino kiekį. Ji ne tik gerina jautrumą insulinui ir toleranciją gliukozei, bet ir padeda kasos beta ląstelėms gaminti insuliną.
Skatina atjauninimo procesus
Palaiko bendrą sveikatos apsaugą dėl antioksidacinio poveikio. Antioksidantai sulaiko laisvuosius radikalus, kurie įtakoja mūsų organizmo senėjimą.
Natūralios geležies šaltinis
Moterys dėl menstruacijų ciklo kelis kartus dažniau nei vyrai kenčia nuo geležies trūkumo ir anemijos. Pasireiškiantys mažakraujystės simptomai tai nuovargis, blyškumas, sausa oda, plaukų slinkimas ar galvos svaigimas.
Ašvaganda yra natūralus geležies šaltinis, kuris būtinas kraujo ląstelių gamybai.
Atsargumo priemonės vartojant ašvagandą
Nors ašvaganda pasižymi daugeliu sveikatai naudingų savybių, turite žinoti kaip saugiai vartoti šį maisto papildą:
Patikrinkite vartojimo kontraindikacijas: Ašvagandos neturėtų vartoti: nėščios ir krūtimi maitinančios moterys, vėžiu sergantys pacientai, diabetikai, sergantys skydliaukės ligomis, kraujavimo sutrikimais, skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opalige, vilklige, išsėtine skleroze ir reumatoidiniu artritu.
Venkite pavojingos sąveikos su kitais vaistais, papildais ar vaistažolėmis. Ašvaganda yra augalas, tačiau jis gali sąveikauti su kitais preparatais. Pasikonsultuokite su gydytoju, jei jūsų vartojami vaistai ar kiti papildai gali sąveikauti su ašvaganda.
Ašvagandos papildus vartokite reguliariai, 3 mėnesius. Svarbiausia, norint išnaudoti visą šio augalo potencialą – vartoti jį sistemingai, priimtinu kiekiu. Praėjus 3 mėnesiams, rekomenduojama daryti 4 mėnesių pertrauką.
Išvados
Ašvagandos vartojimas turi daug naudos sveikatai. Nenuostabu, kad tiek daug moterų dieną pradeda nuo šio ekstrakto. Svarbu tai daryti reguliariai bei vartoti aukštos kokybės ašvaganda su visu spektru veikliųjų medžiagų.