(Gyd. Ramunė Platūkytė) „Mano 1,5 metukų vaikas serga atopiniu dermatitu, bet ši liga „kamuoja” mus abu. Apie atopinį dermatitą perskaičiau, rodos, viską. Ir gydytojų aplankiau ne vieną, klausdama jų patarimo. Tačiau ši liga nenori palikti mūsų. Kiekvienas jos apsireiškimas vis labiau gąsdina. Bet aš vis tiek tikiu, kad mano vaikas pasveiks. Prašau, patarkite man. Aš noriu padėti savo vaikui.”
Šia tema kalbiname gydytoją alergologę Aušrą Astrauskaitę.
yra viena dažniausių lėtinių alerginių ligų. Dažniausiai juo serga kūdikiai. Laimei, apie trečiuosius metus nemažai daliai vaikų atopinis dermatitas pranyksta savaime. Tačiau pasitaiko ir tokių atvejų, kai liga pereina į kitas alergijos formas: alerginę slogą, bronchinę astmą.
Liga pasireiškia stipriu niežtinčiu raudonu bėrimu
Tai vargina ir „ligoniukus”, ir tėvelius. Vaikučiai tampa neramūs, irzlūs, blogai miega. Daugeliui tėvų pažįstamos tos ilgos bemiegės naktys, kai pusę nakties budi tėvas, o kitą pusę – motina, kad neleistų vaikui kasytis. Kasydamiesi vaikučiai dar labiau traumuoja odą, ji šlapiuoja ar net kraujuoja, gali prisidėti pūlinga infekcija.
Bėrimų vieta skiriasi pagal amžių: kūdikiams ir mažiems vaikams labiausiai beria skruostukus (vadinamieji „raudoni degantys žandukai”) , rankas, kojas, kartais ausų kaušelius, o vyresniems – labiau kaklą, apie akis, lūpas, riešus, alkūnes, pakinklius. Kai atopinis dermatitas išryškėja vyresniems žmonėms, bėrimas gali pažeisti ir neįprastas vietas – krūtis, sėdmenis.
Džiugu, kad sunkių atopinio dermatito formų nėra tiek daug – paprastai būna lengvesnės. Tačiau ir tada mamos vargsta, ypač kai yra beria mažylius.
Paprastai atopinis dermatitas gydomas kompleksiškai
Kaip ir gydant kitas alergijas, svarbiausia yra vengti alergenų. Kuo mažesnis vaikas, tuo didesnės įtakos atopiniam dermatitui atsirasti ir progresuoti turi maistas (karvės pienas ir jo produktai, citrusiniai vaisiai, braškės, šokoladas ir daugelis kitų) . Labai svarbūs ir aplinkos faktoriai. Atopinį dermatitą gali sukelti dulkės, erkutės, naminiai gyvūnėliai, plunksnos ir kita.
Labai svarbi yra odos priežiūra. Sergančiųjų atopiniu dermatitu oda yra sausa, ją nuolat reikia drėkinti. Naudokite kremus, specialius tepalus, drėkinančias prausimosi priemones. Kuo oda sausesnė, tuo stipresnis niežulys.
Ne visada užtenka vengti alergenų ar gerai prižiūrėti odą. Paūmėjus atopiniam dermatitui, kartais reikalingi vaistai. Įvertinęs ligos bei odos būklę, juos rekomenduos gydytojas alergologas ar dermatologas. Šlapiuojančias vietas reikėtų sutepti dažais (pvz., metileno mėlynuoju) . Kartais gydytojai paskiria hormoninių (gliukokortikoidų) tepalų.
Gydytoja A.Astrauskaitė pabrėžia: „Mielos mamos, nepradėkite pačios savo vaikučio gydyti hormoniniais tepalais. Būtinai pasitarkite su gydytoju. Neteisingai, o ypač ilgai vartojant hormoninius tepalus, gali atsirasti ir nepageidaujamų vaisto reakcijų. Kartais tai pasibaigia negrįžtamais odos pakitimais”.
Kuo mažesnis vaikas, tuo atsargiau gydytojas parenka minėtus vaistus. Mamytei gydytojas išsamiai paaiškina, kada ir kaip juos vartoti, kokias vietas tepti. Nerekomenduojama hormoninių vaistų tepti veido srityje. Veido oda yra labai jautri, kraujagyslių tinklas paviršiuje. Todėl net trumpas gliukokortikoidinių tepalų vartojimas pažeidžia odą, ji išplonėja, išryškėja kapiliarų tinklas – atsiranda „raudono veido sindromas”. Pokyčiai gali likti ilgesniam laikui ar net visam gyvenimui. Oda „pripranta” prie hormoninių tepalų, ir kuo daugiau jų vartojama, tuo vystosi didesnė priklausomybė.
Modernus gydymas
Lietuvoje, kaip ir visame pasaulyje, gydant alergines odos ligas vartojami hormoniniai tepalai. Jų efektyvumą pastebi ne tik gydytojai, bet ir pacientai. Hormoniniai tepalai palengvina ligą, slopina lėtinį odos uždegimą, pagerina būklę.Visus hormoninius tepalus turėtų skirti tik gydytojas. Šiuo metu sunkesnes atopinio dermatito formas gydo vienu iš populiarių vaistų – fliutikazono tepalu ar kremu („Cutivate”) . Šis tepalas yra pakankamai efektyvus. Dėl tam tikros cheminės formulės jis patenka į reikiamas odos ląsteles, todėl reikia mažesnės vaisto dozės. Šį tepalą galima vartoti nuo 3 mėnesių amžiaus.
Dažniausios gydymosi hormonais klaidos
Fliutikazonu („Cutivate”) gydoma pagal tam tikras schemas, kurias parinks ir detaliai Jums paaiškins gydytojas alergologas ar dermatologas. Vaistas tepamas plonu sluoksniu vieną kartą per dieną, geriau vakare (reikia vengti tiesioginių saulės spindulių) . Jį galima vartoti iki kelių savaičių. Tačiau, nepašalinus alergeno, vien naudojant hormoninius tepalus, gydymas nebus sėkmingas. Vaistai tik paslepia ligą, o alergizacija vis tiek vyksta.
Gliukokortikoidinių tepalų negalima vartoti, kai yra bakterinės ar virusinės infekcijos požymiai. Dėl to gali ryškiai pablogėti odos būklė. Gydant hormoniniais tepalais, paprastai yra daromos dvi klaidos: neteisingai juos vartojant, sukeliamas pašalinis poveikis, arba, kai žmogus bijo ir nenaudoja bet kokio hormoninio vaisto. Pastaruoju atveju, sergant odos alergine liga, beria ir niežti vis labiau, vaikas vargsta, neišsimiega. Niežulys – kaip užburtas ratas: kuo labiau niežti, tuo labiau kasomasi, o kuo labiau kasomasi, tuo dar labiau niežti. Hormoniniai tepalai padeda nukirsti tą ydingą ratą, todėl teisingas ir saugus jų vartojimas labai palengvina ligonio gyvenimą.
Ligos paūmėjimo metu kartais neužtenka tik išorinių vaistų, todėl papildomai skiriami geriamieji vaistai, mažinantys niežulį (paprastai skiriami antihistamininiai preparatai) .