Straipsniai

Dantų priežiūros klaidų sukeltas pasekmes tenka taisyti dantų plombavimu

Paveikti ėduonies, skilę, lūžę, praradę funkcionalumą ir estetinį vaizdą dantys neleidžia džiaugtis gražia ir sveika šypsena. Apie ją svajojantys pacientai – dantų plombavimą atliekančių odontologų kasdienybė. Vilniaus „Kardiolitos klinikų“ Odontologijos klinikos gydytoja odontologė Laura Mekšraitytė sako, kad šios svajonės įgyvendinti nepavyksta dėl dažnai daromų priežiūros klaidų, o jų pasekmė – suprastėjusi dantų ir burnos ertmės būklė.

„Viena dažniausių žmonių daromų klaidų – tarpdančių siūlo ir tarpdančių šepetėlių nenaudojimas. Net jei dantys atidžiai išvalomi įprastu dantų šepetėliu, du kontaktiniai danties paviršiai lieka nepaliesti – tai vietos, kuriose dantis iš šonų liečiasi su kitais dantimis. Jei kontaktai neišvalomi, o tarpdančiuose lieka maisto likučių – atsiranda rizika, kad tose vietose pradės formuotis dantų ėduonis“, – pasakoja L. Mekšraitytė.

Gydytoja priduria, kad dažnai dantys yra valomi per trumpai, skubant, atliekant netinkamus judesius šepetėliu. Jei valant dantis yra naudojama per didelė jėga ar per kietas dantų šepetėlis – danties paviršius gali būti nutrinamas, gresia dantų jautrumas, defektai prie dantenų. Blogos įtakos dantų ir burnos ertmės sveikatai turi dažnas ir gausus cukraus bei angliavandenių vartojimas, nepakankamas išgeriamo vandens kiekis.

Dantų problemos: įgimti ir įgyti veiksniai

Vilniaus „Kardiolitos klinikų“ odontologėsako, kad ką tik gimusio kūdikio burna yra sterili: joje nėra bakterijų, sukeliančių dantų ėduonies išsivystymą. Šios bakterijos netrukus po gimimo patenka į vaiko organizmą, kai yra artimųjų perduodamos per seiles: jį bučiuojant, naudojant tą patį šaukštą, apčiulpiant vaiko čiulptuką ir įdedant jį į burną bei kt.

„Galimi ne tik įgyti dantų problemų veiksniai, bet ir įgimti. Mūsų genetika turi įtakos tam, kaip vystosi mūsų dantys ir kokia yra jų būklė: jei dantis išsivysto netinkamai, jo emalis (išorinis danties sluoksnis) gali būti plonesnis ir mažiau atsparus bakterijoms, dėl plonesnio emalio dantis gali atrodyti geltonesnis. Genetika taip pat dažnai lemia ir dantų padėtį, sąkandžio anomalijas: susigrūdę, išdygę netinkamos padėties dantys yra patrauklesni bakterijoms: jos turi kur pasislėpti ir daugintis“, – sako odontologė.

Ėduonį sukeliančios bakterijos dirba tyliai

L. Mekšraitytė teigia, kad išsivysčius dantų ėduoniui žmonės dažniausiai nieko nejaučia: tik po kiek laiko  pradeda skųstis, kad dantis jautriai reaguoja į saldų ir šaltą maistą bei gėrimus.

„Tai, kad žmogus nejaučia jokių simptomų, nereiškia, kad jam nėra išsivystęs dantų ėduonis. Jį sukeliančios bakterijos dirba nepastebimai, o negalavimai ar diskomfortas atsiranda tik tada, kai dantys jau yra stipriai pažeisti. Tokius dantis reikia nedelsiant gydyti ir plombuoti. Norint išvengti ėduonies keliamų problemų, reikia pas savo gydytoją odontologą lankytis kas pusę metų: kuo anksčiau ėduonis bus pastebėtas, tuo lengviau bus išgydyti jo pažeistus dantis“, – sako „Kardiolitos klinikų“, kuriose dirba vieni geriausių gydytojų Lietuvoje, odontologė.

Gydytoja L. Mekšraitytė priduria, kad šiuolaikinių plombų užpildai gali tarnauti daugelį metų, jeigu gydymas atliekamas profesionaliai: pašalinami visi ėduonies pažeisti audiniai, tinkamai paruošiama ertmė plombavimui, atliekama gera izoliacija, apsauganti nuo seilių. Jeigu po atlikto plombavimo pacientas kruopščiai prižiūrės savo dantis, valys tarpdančius, reguliariai lankysis pas gydytoją odontologą, problema bus išspręsta ilgam. Išgydytų dantų neprižiūrint tinkamai, egzistuoja didelė tikimybė, kad jie vėl suges.

Rizikuojate netekti danties

Odontologė sako, kad plombuojant pažeistus dantis absoliuti dauguma atvejų yra sėkmingi, tačiau būna tokių pažeidimų, kurių tik plombavimas neišspręs. Tokiu atveju yra reikalingas kompleksinis gydymas.

„Deja, bet vis dar dažnai pasitaiko tokių atvejų, kai pacientai kreipiasi tik jausdami didelį, savaiminį danties skausmą, kurio nenumalšina vaistai. Tokiu atveju danties pažeidimas jau būna pažengęs ir dažniausiai prireikia sudėtingesnio gydymo, tik plombavimu problemos išspręsti neįmanoma. Jeigu pažeidimas pasiekęs danties nervą, reikia atlikti endodontinį (kanalų) gydymą ir dantį protezuoti. Retai, tačiau būna ir tokių atvejų, kai danties išsaugoti neįmanoma ir reikia jį pašalinti, kad numalšintume skausmą“, – įspėja L. Mekšraitytė.

Dantis sauganti priežiūra ir higiena


Vilniaus „Kardiolitos klinikų“ Odontologijos klinikos gydytojos teigimu, didžiausią įtaką gražiai ir sveikai šypsenai turi dantų priežiūra ir tinkama asmeninė burnos higiena.

„Naudodami minkštą, nedidelės galvutės dantų šepetėlį, valykite dantis 2 kartus per dieną, nes per vieną kartą išvalomi ne visi nešvarumai. Valymas turėtų trukti bent 2–3 minutes. Naudokite siūlą ir specialų šepetėlį tarpdančių valymui, bent vieną kartą per dieną vakare prieš dantų valymą.Po kiekvieno valgio kelias minutes praskalaukite burną vandeniu: taip greičiau pasišalins maisto likučiai. Dantis valykite sukamaisiais ir šluojamaisiais judesiais nuo dantenų link danties, o ne horizontaliais „pirmyn-atgal“. Stenkitės nuvalyti visus danties paviršius. Tik mechaniškai pašalinus maisto likučius nuo danties paviršių ir iš tarpdančių, išvengsite apnašų ir ėduonies susidarymo“, – pataria Vilniaus „Kardiolitos klinikų“ gydytoja odontologė Laura Mekšraitytė.

Gražia šypsena nori džiaugtis kiekvienas, tačiau pamiršta, kad norint ją išsaugoti, būtina tinkamai rūpintis savo dantimis ir profilaktiškai juos tikrinti, o kilus problemoms – nedelsiant kreiptis į odontologą.

„Kardiolitos klinikoms“ priklauso 4 klinikos Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje ir Šiauliuose, kuriose dirba apie 400 aukščiausios kvalifikacijos gydytojų. Klinikos teikia 45 medicinos sričių paslaugas tiek Lietuvos, tiek iš užsienio šalių atvykstantiems klientams. Naujausios „Kardiolitos klinikų“ užsakymu „Spinterresearch“ 2021 m. birželį atliktos apklausos duomenimis, „Kardiolitos klinikos“ yra žinomiausios iš visų privačių gydymo įstaigų Lietuvoje.