Sveikata, grožis

Dėl pilvo aortos aneurizmos per dieną patikrinti daugiau nei 200 žmonių

Rugsėjo 19 dieną minint Pasaulinės aortos dieną Respublikinėje Šiaulių ligoninėje antrąkart organizuotas nemokamas pilvo aortos patikrinimas. Tyrimą echoskopu visiems pageidavusiems atliko ir individualiai konsultavo gydytojai kraujagyslių chirurgai Tomas Ptašinskas ir Mohamad Chamsin. Ši prevencinė sveikatos akcija, skirta visuomenės informavimui apie kasmet šimtus gyvybių pasiglemžiančią aortos aneurizmą.

Pasitikrinti dėl pilvo aortos aneurizmos atvyko virš 200 žmonių. Iš jų 5 rastos pilvinės aortos aneurizmos, 3 klubo arterijos aneurizmos. Visi jie informuoti apie tolimesnius žingsnius.

Aorta yra stambiausia kraujagyslė žmogaus organizme. Ji gali pradėti plėstis be jokių išorinių ženklų ir pasiekusi tam tikrą diametrą plyšti. Aortos plyšimas yra viena ekstremaliausių ir pavojingiausių būklių medicinoje, tačiau jos plėtimasis dažniausiai vyksta be simptomų.

Pasitikrinti buvo kviečiami vyresni nei 65 metų vyrai ir moterys, besiskundžiantys  dusuliu, skausmu krūtinėje, švilpiančiu alsavimu, aukštu kraujospūdžiu. priepuoliniais skausmais nugaros ir pilvo srityse. Tiesa, pilvo aortos aneurizma net šešiskart dažniau pasireiškia vyrams, ypač rūkantiems, turintiems aukštas cholesterolio lygis bei aukštą kraujo spaudimą.

Plyšusi aneurizma sukelia staigų, aštrų skausmą. Žmogus gali netekti sąmonės ar patirti šoko būseną, priklausomai nuo aneurizmos vietos ir kraujavimo intensyvumo. Lietuvoje diagnozuojama 4 kartus mažiau plyšusių ir neplyšusių pilvo aortos aneurizmų nei turėtų būti pagal populiaciją – šie žmonės miršta be diagnozės ir nesulaukę tinkamo gydymo. Laiku diagnozavus, gydymo rezultatai yra labai geri, tačiau plyšus pilvo aortos aneurizmai mirštamumas siekia apie 60 procentų.

Pranešimą paskelbė: Eva Kazlauskienė, Respublikinė Šiaulių ligoninė, VšĮ