Sveikata, grožis

Ekologiški produktai: kaip tinkamai perskaityti etiketę ir neapsirikti

Šiais laikais valgyti sveiką ir ekologišką maistą nebėra nei prabanga, nei mada. Ekologiškų produktų galima rasti ne tik specializuotose parduotuvėse, bet ir daugelio prekybos centrų lentynose. Todėl, pasak Aldonos Čepulis, prekybos tinklo „Iki“ kokybės vadovės, ekologiškas maistas tampa nemažos dalies lietuvių pirkinių krepšelio dalimi. Tačiau spalvingos pakuotės su užrašais „pagaminta iš natūralių produktų“, „genetiškai nemodifikuota“ ar „ūkininkų produkcija“ ne visada reiškia, kad produktas išties yra ekologiškas. Tad kaip atskirti ir įsigyti tikrai ekologišką gaminį?

 

Gausus pasirinkimas paklausai patenkinti

 

Kaip teigia gydytoja-dietologė Dalia Vaitkevičiūtė, pastaraisiais metais mitybos įpročiai gerokai keičiasi – lietuviai vis dažniau į savo valgymo racioną įtraukia ekologiškus produktus.

 

„Ieškodami tinkamų produktų, prie lentynų žmonės praleidžia vis daugiau laiko. Dažniausiai jie analizuoja produktų sudėtį: kiek juose yra druskos, cukraus, ar yra naudojami dirbtiniai dažikliai, skonio stiprikliai ir pan. Tai reiškia, kad pirkėjams svarbu, ką jie deda į savo pirkinių krepšelį ir koks maistas atsiduria ant jų stalo. Dalis tokių žmonių renkasi būtent ekologiškus produktus, kurių įvairovė ir pasiekiamumas taip pat auga“, – sako D. Vaitkevičiūtė.

 

Aldona Čepulis taip pat sutinka, kad ekologiški produktai tampa vis dažnesniu pirkėjų pasirinkimu.

 

„Pirkėjai vis dažniau ieško ekologiškų produktų, o kad patenkintume paklausą, turime ir gausų asortimentą. Pavyzdžiui, mūsų prekybos tinkle galima rasti net 316 maisto produktų, kurie yra pažymėti ekologiško produkto prekės ženklu ir kuriuos tiekia 57 skirtingi Lietuvos ir užsienio gamintojai. Tarp populiariausių kategorijų patenka pieno produktai, kūdikiu maistas ir daržovės“, – sako A. Čepulis.

 

Tačiau kaip tinkamai perskaityti informaciją ant ekologiško produkto ir kaip jį atpažinti?

 

Kaip atskirti ekologišką produktą?

 

Kaip aiškina A. Čepulis, ekologiškų produktų ženklinimą aiškiai nustato Lietuvoje ir Europos Sąjungoje galiojantys reglamentai, o pagrindinis tokių produktų identifikavimo ženklas – vadinamasis žalias lapas. Šis iš žvaigždučių suformuotas lapelis yra ES ekologinės gamybos logotipas. Tačiau yra ir kitų ženklų, į kuriuos reikia atkreipti dėmesį.

 

„Pirmiausia, produkto pavadinime turėtų būti žodis „ekologiškas“, o jei produktas importuotas – tuomet etiketėje turėtų būti vertimas. Jei ekologiškas produktas yra pagamintas ES, tai jis turi būti pažymėtas logotipu –  žaliu lapu. Tokia pati versija gali būti ir „juodai balta“. Taip pat ant produktų turi būti matomas ir ekologinio sertifikavimo įstaigos kodas. Jei produktas pagamintas Lietuvoje, kodas visada bus „LT-EKO-001“. Jei jo kilmės šalis yra kita ES valstybė, tuomet nurodomas tos šalies kodas. Tuomet seka ekologiškumo trumpiniai EKO, ORG ar BIO ir galiausiai – trijų skaičių kombinacija“, – pasakoja kokybės ekspertė.

 

Ant ekologiško produkto etiketės taip pat turi būti žemės ūkio žaliavų kilmės nuoroda bei, žinoma, ekologiškos sudėtinės dalys. Be to, jei ekologiškas produktas yra pagamintas mūsų šalyje, tuomet, kaip aiškina „Iki“ atstovė, toks produktas papildomai yra žymimas ir Lietuvos Respublikos ženklinimu. „Tai žaliai baltas arba juodai baltas ovalios formos ženklas su lapeliu ir prierašu „Ekologinis žemės ūkis“, – sako A. Čepulis.

 

Kodėl verta rinktis ekologiškus produktus?

 

Pasak gydytojos-dietologės D. Vaitkevičiūtė, ekologiški produktai yra ne tik ypatingai ženklinami, bet ir turi specialius gamybos reikalavimus.

 

„Pavyzdžiui, ekologiškame maiste yra kur kas mažiau pesticidų, į jį taip pat nededami antibiotikai, hormonai, ypač ribojamas maisto priedų naudojimas. Maistas perdirbamas atsargiai, pirmiausia naudojant biologinius, mechaninius ir fizinius metodus“, – teigia gydytoja.

 

Ekologiški produktai, kaip aiškina dietologė, išsiskiria ir savo maistinėmis savybėmis.

 

„Juose yra išsaugomas didesnis kiekis mineralų ir kitų maistinių medžiagų. Taip pat randami didesni antioksidantų, tokių kaip vitaminas C, cinkas ir geležis, kiekiai. Pavyzdžiui, ekologiškuose pieno produktuose yra kur kas didesnis omega-3 riebiųjų rūgščių ir vitamino E kiekis. Taip pat tyrimai rodo, kad tokie produktai sukelia mažiau alergijų“, – sako  D. Vaitkevičiūtė.

 

Visgi reikia paminėti, kad ekologiškas produktas nebūtinai turi mažiau cukraus ar kalorijų: „Taip daugelis galvoja apie ekologiškus saldumynus, desertus, sausainius. Taip pat – baltymų, riebalų ir angliavandenių sudėtis ekologiškame ar neekologiškame produkte nesikeičia“, – sako mitybos specialistė.

Pranešimą paskelbė: Auksė Baurienė, UAB „Publicum”
Ekologiški produktai: kaip tinkamai perskaityti etiketę ir neapsirikti