(Gyd. Ramunė Platūkytė) Atėjo vasara ir būtų pats laikas susirūpinti erkinio encefalito keliamu pavojumi. Per pastarąjį dešimtmetį labai pagausėjo susirgimų šia liga. Lietuva yra erkinio encefalito endeminėje zonoje, o tai reiškia, kad mūsų miškuose yra daug erkių, užkrėstų erkinio encefalito virusu. Šiam virusui padeda plisti paukščiai, laukiniai bei naminiai gyvūnai. Erkės paprastai tyko ant žolės stiebelio 10-15 cm aukštyje. Erkė platina ne tik erkinio encefalito virusą, Laimo ligos sukėlėjus, bet ir kitas ligas. Tačiau pavojingiausia iš jų yra erkinis encefalitas. Erkės paprastai būna aktyvios nuo balandžio iki spalio mėnesio, bet, esant švelniai žiemai, šis laikotarpis gali pailgėti. Vidutinė temperatūra, kuriai esant erkė išlieka aktyvi, yra +7oC. Pastaruoju metu visoje Europoje stebimas klimato atšilimas.
Prieš pradėdama siurbti kraują, erkė suvilgo žaizdelę savo seilėmis, kuriose yra nuskausminančių medžiagų bei medžiagų, stabdančių kraujo krešėjimą, dėl to žmogus nejunta erkės įkandimo ir nepastebi jos iškart. Be to, įsisiurbusią nimfos vystymosi stadijos erkę aptikti sunku dėl labai mažo jos dydžio. Erkinio encefalito virusas yra pačiose erkės seilėse. Užtenka erkei tik įkąsti ir ji gali perduoti virusą. Kartais erkiniu encefalitu užsikrečiama geriant nevirintą karvių ar ožkų pieną.
Simptomai panašūs į gripo
Įkandus užsikrėtusiai erkei, suserga apie 30-50% žmonių. Tai priklauso nuo žmogaus imuninės sistemos būklės, taip pat nuo to, kokį viruso kiekį erkė perdavė. Žmogus, užsikrėtęs erkinio encefalito virusu, tik praėjus vidutiniškai 1-2 savaitėms po erkės įkandimo gali pajusti ligos simptomus. Jie primena gripą: dažniausiai skauda galvą, pakyla temperatūra, maudžia kūną. Šie simptomai trunka apie savaitę. Po to dauguma žmonių pasijunta geriau. Tačiau kas trečiam užkrėstam asmeniui virusas gali išplisti, pasiekti smegenų dangalus ir smegenis, tuomet ligoniai skundžiasi stipriais galvos skausmais, pykinimu, vėmimu, jiems sunku pasukti kaklą. Atsiradus tokiems požymiams, reikia nedelsiant kreiptis į gydytoją.
Diagnozei patvirtinti atliekami kraujo bei nugaros smegenų skysčio tyrimai.
Erkinis encefalitas labai pavojingas tuo, kad nėra jokio specifinio jo gydymo, antibiotikai neveiklūs ir taikomas tik simptominis gydymas. Apie trečdalis žmonių pasveiksta per 3 mėnesius, kitas trečdalis – per metus, o likusiems gali išlikti ilgalaikiai neurologiniai reiškiniai, pvz., atminties, dėmesio sutrikimai, stiprūs galvos skausmai, depresija, o neretai paralyžiai, sąmonės sutrikimas. Iki 1% susirgusiųjų liga gali būti mirtina.
Skiepai – vienintelis būdas išvengti erkinio encefalito
Paprastai skiepijimasis susideda iš 3 injekcijų: antroji injekcija po pirmosios švirkščiama praėjus 28 dienoms, o trečioji – po 1 metų. Vėliau kas 3 metus švirkščiama viena sustiprinamoji vakcinos dozė, reikalinga apsauginio imuniteto palaikymui. Lietuvoje įregistruotos vakcinos nuo erkinio encefalito veikia pagal pagreitintą imunizavimo schemą (0-7-21 diena) , t.y. antroji dozė švirkščiama praėjus 7 dienoms po pirmosios dozės, o trečioji – po 21 dienos po pirmosios dozės. Imunitetas susiformuoja maždaug po dviejų savaičių po antrosios dozės sušvirkštimo, t.y. 21-ąją dieną. Skiepijant pagreitintu būdu reikalinga papildoma sustiprinanti dozė po 12-18 mėnesių, o vėliau skiepijama kas 3 metai po vieną vakcinos dozę.
Ar visiems reikia skiepytis?
Mes gyvename erkinio encefalito endeminėje zonoje, neretai erkės randamos net miestų skveruose, parkuose.
Gyvenantiems didelio užkrėstumo zonose (Lietuvoje didžiausias erkių užkrėstumas erkiniu encefalitu yra šiaurės ir pietryčių regionuose) , miškininkams, medžiotojams, žvejams, o ir visiems tiems, kas mėgsta praleisti laisvalaikį gamtoje, rekomenduojama pasiskiepyti
Vaikai gali būti skiepijami nuo 1 metų, o kūdikius nuo erkių įkandimo turėtų apsaugoti tėvai. Be to, motinos, kurios buvo skiepytos nuo erkinio encefalito, perduoda imunitetą savo mažyliams pasyviu būdu (per placentą, motinos pieną) . Toks imunitetas išlieka apie pusmetį ir ilgiau.
Jei Jums įkando erkė
Aptikus erkę, reikia ją kuo greičiau ištraukti. Pasistenkite nespausti erkės kūnelio ir netepti jo riebalais. Pinceto pagalba pamėginkite sučiupti erkę kaip galima arčiau galvos. Pašalinkite ją sukamuoju judesiu, truktelėdami atgal. Apiplaukite žaizdelę vandeniu su muilu ar dezinfektantu ir kreipkitės į gydytoją.
Kaip išvengti erkės įkandimo
Einant į mišką ar laukymę, renkitės taip, kad drabužiai kuo daugiau pridengtų kūną: rinkitės drabužius ilgomis rankovėmis, kelnių galus susikiškite į kojines ar į batus. Geriau dėvėti ryškių spalvų drabužius, kad erkę būtų lengviau pastebėti jai dar nespėjus įkąsti.
Jei lankėtės vietovėse, kur erkės paplitę, rūpestingai apsižiūrėkite visą kūną, ieškodami prilipusių ir ropinėjančių erkių.
Kreipkitės:
UAB „Endemik”
Labaratorinė diagnostika
Ligų profilaktika
Gydymas
Kareivių g. LT-2012 Vilnius
tel.: 273 78 00, 277 6628, faksas 2737842
el.paštas: endemik@is.lt
„www.endemik.lt”
Filialai:
Kaunas, V. Putvinskio g. 6a, tel. 201006;
Klaipėda, Sodų g. 3, tel. 313172;
Šiauliai, Vilniaus g. 267, tel. 425740;
Panevėžys, Tulpių g. 47, tel. 466650;
Alytus, Vilties g. (vaikų poliklinika, II a.) , tel. 72376
Nuo erkinio encefalito vakcina Encepur® pasiskiepyti galite šiose medicinos įstaigose:
Vilniuje:
Šeimos klinika „Sanitas familia”
Vilnius, Žirmūnų g. 70,
tel.: 8 (5) 2771700
Baltupių šeimos centras
Vilnius, Didlaukio g. 1,
tel.: 8 (5) 2772338
D. Vidzėninės įmonė „Skiepai”
Vilnius, Vilniaus g. 25,
(Stomatologijos klinika „Dantis”, 2 aukštas, 6 kabinetas) ,
tel.: 8 (5) 262 68 87
Užkrečiamų ligų profilaktikos centras
Vilnius, Kalvarijų g. 153,
Kazakauskienės paslaugų įmonė
Vilnius, Basanavičiaus g. 6,
Karoliniškių vaikų poliklinika, skiepų kab.
Vilnius, Asanavičiūtės g. 27 A,
N. Vilnios vaikų poliklinika
Vilnius, Sirokomlės g. 8A
Trakuose
Trakų PSPC, skiepų kab.
Trakai, Mindaugo g. 17,
Kaune
Žaliakalnio sveikatos priežiūros centras
Kaunas, Savanorių pr. 66,
tel.: 8 (37) 75 08 00
Šeimos sveikatos centras „Vitalonga”
Kaunas, Panerių g. 121,
tel.: 8 (37) 337 907
Kaunas, Raudondvario pl. 164,
tel.: 8 (37) 385 354
Šilainių poliklinika
Kaunas
Šilainių šeimos sveikatos centras
Kaunas, Baltų pr. 7 A,
VĮ Kauno infekcinė ligoninė, skiepų kab.
Kaunas, Josvainių g. 1,
VĮ Kalniečių poliklinika, skiepų kab.
Kaunas, Savanorių g. 369,
Klaipėdoje
J. Malukienės imuno profilaktikos tarnyba,
Klaipėda, Jūros medicinos centras, Liepojos g. 45,
Jonavoje
„Linermeda”
Jonava, J.Ralio g. 3
„Jonavos šeimos klinika”
Jonava, J.Ralio g. 1 A,
tel.:8 (349) 62142,
Kėdainiuose
Kėdainų PSPC, skiepų kab.
Kėdainiai, Budrio g. 5,
tel.:8 (347) 62142,
Marijampolėje
Marijampolės PSPC, skiepų kab.
„Medicinos klinika”, UAB „Ratio”
Marijampolė, Gedimino g. 3,
Ukmergėje
Ukmergės PSPC, skiepų kab.
Ukmergė, Vytauto g. 105,
K.Jazbučio ind. terapijos kab.
Ukmergė, Antakalnio g. 60,
Pasvalyje
Pasvalio PSPC
Pasvalys, Geležinkeliečių g. 70,
tel.: 8 (451) 34107, 34470
e-mail: klinika@mail.lt