Tryliktą kartą Lietuvoje įvyko geriausių Europos Sąjungos struktūrinių fondų investicijų projektų apdovanojimai „Europos burės 2021“. Neinvazinės prostatos vėžio diagnostikos srityje dirbančios įmonės UAB „Diagnolita“ projektas, įgyvendinamas bendradarbiaujant su Lietuvos verslo paramos agentūra (LVPA), buvo įvertintas už efektyvumą medicinoje. Projekto metu sukurtos naujos prostatos vėžio diagnostikos priemonės.
UAB „Diagnolitos“ projektas „Naujos prostatos vėžio diagnostikos priemonės“ buvo finansuojamas pagal LVPA administruojamą priemonę „Intelektas. Bendri mokslo–verslo projektai“. Įmonė sukūrė naują neinvazinį diagnostikos testą, kuriuo galima ištirti šlapimo mėginį. Projekto metu sukurtos technologijos, naudojamos iš paciento šlapimo išskirti nukleorūgštis, t.y. genetinę medžiagą, patenkančią į šlapimą iš prostatos. Kito etapo metu sukurtos nustatymo technologijos, galinčios atpažinti vėžio biožymenis, randamus šlapime. Galiausiai buvo sukurtas prostatos vėžio testas, kuriam 2019 metais įmonė gavo licenciją ir pradėjo teikti prostatos vėžio biožymenų nustatymo diagnostikos paslaugą.
Šiuo tyrimu pacientams padedama išvengti skausmingos invazinės audinių biopsijos procedūros, kai ji nėra būtina.
UAB „Diagnolita“ direktorius Julius Gagilas pažymi, kad ES lėšos sveikatos technologijų ir biotechnologijų veikloms neabejotinai skatina spartesnį jų vystymą. Kuriami aukštos pridėtinės vertės produktai ar paslaugos. Lietuva yra biotechnologijų šalis, kur yra sukaupta daug žinių šioje srityje.
„Tai skatina institucijas investuoti į biotechnologijas. Vertėtų pažymėti, jog norint žengti koja kojon su lyderiaujančiomis šalimis, reikėtų skatinti mokslinius tyrimus genomikos, transkriptomikos ir kitų omikų srityse, kurios yra svarbios ateities precizinei personalizuotai medicinai“, – akcentuoja J. Gagilas.
Šiuo metu įmonė taip pat pagal priemonę „Intelektas. Bendri mokslo–verslo projektai“ įgyvendina projektą „Precizinė neinvazinė vėžio diagnostika“, kurio metu siekia ištirti dar daugiau naujų biožymenų, leidžiančių tiksliau prognozuoti prostatos vėžio riziką. Anot J. Gagilo, gaunamos ES investicijos, viena vertus, leidžia didesne apimtimi ir greičiau vykdyti tyrimus, tuo reikšmingai prisidėdamos prie mokslinių tyrimų kokybės. Iš kitos pusės sudaro galimybę pirmojo projekto metu gautus sėkmingus rezultatus ir atradimus vystyti toliau, kurti naujos kartos diagnostinius testus.
LVPA direktorius Aurimas Želvys įsitikinęs, kad poreikis stiprinti ir skatinti Lietuvos sveikatos sistemos pažangą yra nuolatinis ir ateityje tik stiprės.
„Nors šiuo metu esame susitelkę į kovą su pandemija, privalome ieškoti sprendimų ir kitoms žmonijos negandoms. Sėkmingi Lietuvos įmonių pavyzdžiai iš tiesų patvirtina, kokį potencialą mes turime sveikatos technologijų ir biotechnologijų srityje. Matome, kad UAB „Diagnolita“ turi ilgalaikę viziją, kaip pakeisti prostatos vėžio diagnostikos sampratą Lietuvoje, ir ypač palaikome šios įmonės specialistų pastangas ir sukuriamus rezultatus“, – akcentuoja A. Želvys.
„Europos burių 2021“ apdovanojimas šiemet įteiktas 8 projektams. Apdovanojimų organizatoriai skelbė nominacijas: „Už darnios aplinkos kūrimą“, „Už efektyvumą medicinoje“, „Už bendruomeniškumo kūrimą“, „Už inovatyviausius sprendimus“, „Už investicijas į ateities mokyklą“, „Už įdomiausius smulkaus verslo projektus“, „Už investicijas į žmogų“, „Už kūrybiškiausią projekto viešinimą“.
Pranešimą paskelbė: Monika Visockytė, VšĮ Lietuvos verslo paramos agentūra