Sveikata, grožis

Generalinio namų tvarkymosi sezonas prasideda: kaip išsikuopti, neištuštinant piniginės?

Daugybė žmonių standartiniam namų tvarkymuisi paskiria bent keletą valandų per savaitę. Tačiau vis dažniau pasirodanti pavasario saulė, apšviečianti per žiemą apdulkėjusius būsto langus, signalizuoja ir generalinio tvarkymosi poreikį. Visgi, šis kruopštus ir gana ilgai trunkantis švarinimosi procesas neretai pareikalauja daugybės pirkinių, kas gali apsunkinti mėnesio finansų balansą. Ekspertai pataria laikytis keleto esminių taisyklių.

Įvairūs nešvarumai ir dulkės, besislepiančios skirtinguose ir retai pastebimuose namų kampuose, pavyzdžiui spintelių bei stalčių viduje, langų kampučiuose, sofos tarpeliuose ir kitose vietose, reikalauja nors ir retesnės, bet itin kruopščios priežiūros. Natūralu, kad savaitės eigoje nerandame laiko intensyvesniems švaros darbams, todėl bent kartą per pusmetį tenka atlikti generalinį tvarkymąsi.

Gali atsieiti nepigiai

Ne paslaptis, kad platesnis spektras tvarkomų namų erdvių reikalauja ir gausybės valymo priemonių, skirtų skirtingiems paviršiams ir skirtingo pobūdžio nešvarumams pašalinti. Juk nušveitus specifinį paviršių su netinkama priemone, galime ją sugadinti. O tai gali peraugti į naujo baldo įsigijimą. Taip pat visas reikalingas priemones įsigijus vienu kartu, išlaidos gali prilygti ir profesionalų atliekamai paslaugai. Tad kaip reikėtų elgtis?

Anot finansų valdymo ir skolinimo platformos „Creditea“ klientų patirties valdymo vadovės Donatos Stoškuvienės, pirkinių krepšelis, susidedantis iš bent keleto kokybiškų valiklių, skirtų skirtingiems paviršiams, poros gremžtukų, kempinių, šepetėlių, langų valymo įrankių, mikropluošto šluosčių ir kitų dažnai naudojamų reikmenų, gali atsieiti net 100 eurų ar daugiau.

„Finansinio raštingumo entuziastams jau įprasta praktika turėtų būti išankstinis biudžeto planavimas – keletą mėnesių prieš didesnių finansų pareikalaujančią veiklą, atsidėti šiek tiek pinigų, kad visko nereikėtų vienu kartu atriekti nuo einamojo atlyginimo.

Taip pat tam, kad pavasarinis generalinis tvarkymasis neišvargintų nei emociškai, nei finansiškai, būtina jį pradėti iš anksto pasiruošus ne tik darbų, kuriuos reikia atlikti, bet ir reikalingų priemonių sąrašą. Tai padės sistemizuotai paskirstyti laiką tvarkymo darbams ir apsilankius parduotuvėje nesiblaškyti – rinktis tik tas priemones, be kurių negalima išsiversti. Patarčiau skirti lėšas kokybiškiems produktams, kurie tarnaus ilgiau, arba tiems, kuriuos rekomenduoja draugai ar profesionalai“, – pataria D. Stoškuvienė.

Pasak jos, taupant šeimos biudžetą ir erdves spintelėse, ant mažiau reiklių paviršių galima išbandyti savadarbius valiklius ir priemones, daugkartinius valymo įrankius ar net jau kitiems kasdieniams darbams panaudotus daiktus. Visa tai ne tik padės sutaupyti, bet ir paskatins tvarų vartojimą.

Savadarbiai valikliai įvairiems paviršiams

Tokie maistiniai produktai kaip valgomoji soda ar actas gali pakeisti cheminius valiklius, tereikia žinoti jų maišymo proporcijas ir atitinkamą panaudojimą. Tarkime, siekiant išvalyti šaldytuvą ir panaikinti jame esantį nemalonų kvapą ar išblizginti nerūdijančio plieno kriauklę, užteks sumaišyti keletą šaukštelių sodos ir šilto vandens, kempinėle įtrinti paviršių ir nuplauti vandeniu arba nuvalyti drėgna šluoste.

Stiklų valymui reikės turėti tik porą puodelių vandens, ketvirtį puodelio 70 proc. koncentracijos spirito bei pusę puodelio baltojo acto. Visus ingredientus būtina gerai sumaišyti ir įpilti į talpą su purškimo funkciją turinčiu antgaliu. Tiesa, nederėtų šio valiklio naudoti itin šiltą ar saulėtą dieną, nes ant stiklo gali likti ruožai.

Daugkartiniam naudojimui – melamino kempinėlės

Mikropluošto šluostės yra veiksmingas valymo įrankis, leidžiantis panaikinti įvairias dėmes net be cheminių priemonių, tačiau sutaupyti padėsianti alternatyva – „trintukais“ vadinamos melamino kempinėlės, kurios kainuos vos keliasdešimt centų. Jos, taip pat nenaudojant valiklių, o tik vandenį, padės pašalinti įvairias, net įsisenėjusias riebalų, purvo, kalkių dėmes nuo įvairių paviršių. Visgi, prieš naudojant melamino kempinėlę, būtina paskaityti gamintojo pateiktą aprašymą ir jos naudojimo taisykles.

Antras gyvenimas jau panaudotiems įrankiams

Seni ir nebenaudojami dantų šepetėliai puikiai tiks smulkių tarpų valymui. Pavyzdžiui, sudrėkinę dantų šepetėlį ir ant jo užlašinę valiklio, galite išvalyti tarpus tarp grindų ar vonios kambario plytelių, skalbimo mašinos būgną juosiančias gumas, taip pat langų vidinius rėmus ar grindjuostes. Jis pasitarnaus ir orkaitės grotelių, šaldytuvo ar indaplovės sandarinimo juostų, orlaidžių valymui.

Įvairių paviršių valymui panaudoti galima ir susidėvėjusias virtuvines drėgnas šluostes ar kempinėles. Žinoma, jei ant jų vis dar yra riebalų likučių, patartina prieš tai jas pamirkyti ir išplauti karštame vandenyje su įprastu indų plovikliu.

Dulkėms valyti pasitarnaus ir nebenešiojamų viršutinių drabužių ar rankšluosčių atraižos.

Į ką reikėtų atkreipti dėmesį generalinio tvarkymosi metu:

  • baldų bei spintelių paviršius,
  • spintelių bei stalčių vidų,
  • drabužių bei batų spintas,
  • sofos bei lovos apmušalus,
  • erdves po lova bei kitais baldais,
  • užuolaidas ir kilimus,
  • orkaitės bei mikrobangų krosnelės vidų,
  • šaldytuvo vidų,
  • skalbimo mašinos, indaplovės ar / ir džiovyklės vidų,
  • langus bei durų rankenas,
  • grindjuostes, laiptus ir jų turėklus,
  • vonios kambario plyteles ar / ir dušo kabinos paviršių.

Pranešimą paskelbė: Laurita Putnaitė, UAB Headline agency