2021 m. gruodžio 6 d. grupė organizacijų kreipėsi į Prezidentą Gitaną Nausėdą prašydamos pasinaudoti savo ypatingu teisiniu statusu ir kreiptis į Konstitucinį Teismą su prašymu išaiškinti galimybių paso teisėtumą ir jo taikymą vaikams nuo 12 metų.
Prašyme Prezidentui rašoma: „Galimybių paso taikymas asmenims nuo 16 metų jau įnešė į paauglių tarpusavio santykius susipriešinimą, patyčias ir net neapykantą. Daugeliui sveikų, tačiau negalinčių ar nenorinčių skiepytis paauglių šiuo metu jau yra atimtos galimybės į jiems svarbias veiklas: apsilankymus sporto klubuose ir baseinuose, muziejuose, parodose, teatruose, kino teatruose, kavinėse. Šios veiklos yra svarbios jų fizinei ir psichinei sveikatai, socialinių įgūdžių lavinimui bei stiprinimui, o vaiko teisė į laisvalaikį yra numatyta JT Vaiko teisių konvencijos 31 straipsnyje, LR Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo 18 straipsnyje. Daugybė paauglių tampa patyčių aukomis tik todėl, kad neturi galimybių paso. Susipriešinimas palietė šeimas, mokyklas, kitas bendruomenes. Dabar šie ribojimai palies ir vaikus nuo 12 metų.“
Jungtinių Tautų 1989 m. Vaiko teisių konvencijos, kurią Lietuva ratifikavo dar 1995 metais, 2 straipsnyje yra įtvirtintas bet kokios diskriminacijos vaiko atžvilgiu draudimas, įskaitant ir draudimą diskriminuoti dėl sveikatos būklės. Pareiškėjų teigimu, 2021 m. lapkričio 17 d. Vyriausybės nutarimas įtvirtina būtent tokios rūšies diskriminaciją vaikų nuo 12 metų atžvilgiu.
Vaikai ir paaugliai nėra ta grupė, dėl kurios būtų perpildytos ligoninės ar juo labiau – reanimacijų skyriai. Tačiau jiems taikomi ribojimai gali sukelti ilgalaikes neigiamas pasekmes tiek jų fizinei, tiek emocinei sveikatai. Saugoti sveikatą – reiškia saugotis ne tik nuo COVID-19. Ne mažiau svarbu išvengti ir tų fizinių bei psichinių sutrikimų, kurie jau pastebimi ir dar gali kilti dėl pandemijos ribojimų poveikio.
Vienas iš argumentų įteisinti galimybių pasą vaikams nuo 12 metų yra tai, kad jis paskatintų vaikus vakcinuotis ir tokiu būdu labiau apsaugotų nepasiskiepijusius vyresnio amžiaus žmones nuo užsikrėtimo. „Jau gerai žinoma, kad užsikrėsti bei užkrėsti gali ir paskiepyti asmenys. Be to, tokia teisinė priemonė suaugusiųjų interesus iškelia aukščiau vaiko interesų, o tai prieštarauja vaiko interesų viršenybės principo, kuris yra numatytas JT Vaiko teisių konvencijos 3 straipsnyje (svarbiausia – vaiko interesai), LR Civilinio kodekso 3.3 str. 1 dalyje (prioritetinės vaikų teisių ir interesų apsaugos ir gynimo) ir LR Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo 4 str. 1 dalyje (geriausių vaiko interesų prioriteto)“, – rašoma kreipimesi.
Kreipimąsi pasirašė Lietuvos tėvų forumas, Asociacija „Petys už laisvę“, Basos mamos, Konstitucinių asmens teisių institutas, Laisvos visuomenės institutas, Rengimosi šeimai asociacija, Sąjunga „Vardan šeimos“, Sveikatos teisės institutas.
Pranešimą paskelbė: Rimas Jankūnas, Sveikatos teisės institutas