Sveikata, grožis

Įdarytas vaivorykštinis upėtakis, kurio dar neragavote: kaip įdaryti, kad šis taptų Kalėdų legenda?

Švenčių metu ant stalo norime patiekti nekasdienius valgius ir taip nustebinti ne tik artimuosius, bet ir apsilankiusius svečius. Dėl savo išskirtinių skonio savybių ir paruošimo subtilybių tam labiausiai tinka žuvies patiekalai. Pasak gydytojos dietologės dr. Editos Gavelienės, žuvyje yra reikiamų naudingųjų medžiagų, kurios net ir pasninko ar švenčių metu padės maitintis sveikatai palankiai ir suteiks organizmui reikiamos energijos. Prekybos tinklo „Rimi“ komercijos operacijų vadovė Olga Suchočeva teigia, kad švenčių proga puikiai tiks orkaitėje kepta vaivorykštinių upėtakių filė, papuošianti šeimos šventinį stalą. Ją nesunku paruošti ir įdaryti mėgstamais ingredientais, nustebinsiančiais dar neragautu skoniu. Iki gruodžio 4 d. vaivorykštinių upėtakių filė „Rimi“ parduotuvėse taikoma -41 proc. nuolaida, tad dabar puiki proga jos užsišaldyti ir sutaupyti ruošiant Kalėdų vaišes.

Legendiniai Aukštadvario upėtakiai

Nors upėtakiai Europoje pasirodė tik XIX a. viduryje, jie netruko paplisti po visą Europą. Iš savo buveinių Ramiojo vandenyno šiaurėje jie laivais perkelti pirmiausia į Jungtinę Karalystę ir Daniją. Kiek vėliau jie pasiekė ir Lietuvą, kur buvo laikyti Aukštadvario tvenkiniuose. Buvo teigiama, kad kiekvienas šefas žinojo Aukštadvario pavadinimą ir iš šios vietos atkeliaujančias kokybiškas žuvis. Vėliau šios žuvys paplito ir kitose vietose, o šiais laikais jos auginamos specialiuose, standartus atitinkančiuose ūkiuose. Jų giminaičiai – vaivorykštiniai upėtakiai – Lietuvoje neauginti ir pas mus atkeliauja iš svečių šalių. Savo skoniu jie panašūs į rečiau ragaujamus marguosius upėtakius. 

Žuvį reikėtų valgyti bent du kartus per savaitę

Žuvis ne veltui taip mėgstama lietuvių – ji savyje turi daugybę naudingųjų medžiagų ir vitaminų. Pasak  gydytojos dietologės dr. Editos Gavelienės, joje yra riebaluose tirpių vitaminų, tokių kaip A, D ir E. „Žuvis – gyvūninės kilmės produktas, kuriame randamas visas spektras naudingų maistinių medžiagų. Ją reikėtų valgyti bent du kartus per savaitę ir iš viso suvartoti apie 300 gramų. Tokiu atveju bus gaunama maksimali nauda, o racionas bus pakankamai įvairus“, – sako dr. E. Gavelienė. 

Gydytoja priduria, kad kuo žuvis šviežesnė, tuo ji sveikatai naudingesnė: „Ta žuvis, kuri pagaunama Lietuvoje ir atsiduria tiesiai ant vartotojo stalo, yra pati naudingiausia sveikatai. Žuvies maistingumas mažėja tuomet, kai ji yra kelis kartus užšaldoma ir vėl atšildoma. Tad kad ir kokios rūšies bebūtų žuvis, tinkamiausia ją valgyti šviežią, ką tik pagautą.“

Kartu gydytoja atkreipia dėmesį į žuvies apdorojimo ar gaminimo būdą. Patariama vengti žuvies kepimo tešloje, gruzdinimo dideliame aliejaus kiekyje. Geriausia žuvį trumpai virti garuose, kepti orkaitėje aplaisčius citrinos sultimis, troškinti. 

Parsinešus upėtakį svarbu jį tinkamai įdaryti

Renkantis šventėms vaivorykštinį upėtakį parduotuvėje svarbu atkreipti dėmesį į jo išvaizdą. Upėtakis turi būti vientisas ir žvilgantis, o jo filė ieškokite su ryškia, tvirta tekstūra ir be spalvos pakitimo požymių. Kuo kokybiškesnė žuvis, tuo jos skonis bus geresnis, o pati mėsa – sultingesnė. Nusipirkus žuvį svarbu ją laikyti šaldytuve, kad nesugestų. Prieš kepant vaivorykštinį upėtakį labai svarbu jį patepti sviestu arba alyvuogių aliejumi, kad jis viduje būtų sultingas, bet išlaikytų traškų paviršių. Pasak specialistės, būtina atsižvelgti ir į kepimo laiką.

„Priklausomai nuo upėtakio dydžio skiriasi ir jo kepimo laikas. Derėtų nepamiršti kepančios mėsos patikrinti su mėsos termometru, prižiūrint, kad ji pasiektų reikiamą temperatūrą. Iškepus žuvį privalu ją patiekti šiltą, o jei ilgiau lauksite svečių, laikykite orkaitėje arba kaitrą reguliuojančiame inde. Patiekimui pasiruoškite ir tinkamą garnyrą. Labiausiai prie vaivorykštinio upėtakio tiks ryžiai, bulvės, garuose virtos daržovės bei šviežios salotos“, – pataria O. Suchočeva. 

Ekspertė primena, kad dabar galima daugiau sau leisti Kalėdoms, nes „Rimi“ – pigiau: „Daug sutaupysite ieškodami prekių, pažymėtų specialiu euro ženklu, bei pasinaudodami „Mano Rimi“ lojalumo programa, suteikiančia asmeninius pasiūlymus, papildomas nuolaidas arba kaupimą nuo išleistos sumos. Visus pasiūlymus rasite prisijungus prie savo paskyros adresu www.rimi.lt, taip pat programėlėje telefone arba „Mano Rimi“ kortelių terminale parduotuvėse.“

Kviečiame šventėms pasigaminti kalėdinį vaivorykštinį upėtakį, įdarytą slyvomis ir riešutais. 

RECEPTAS

Gabaliukais kepta upėtakio filė

Patiekalui reikės: 

600 g. upėtakio filė perpjautos į 4 dalis;

50 gramų sviesto;

3 valgomųjų šaukštų citrinos sulčių;

Plonai nutarkuota citrinos žievelė;

Kelios citrinos skiltelės;

2 skiltelių sugrūsto česnako;

1 saujelės šviežių krapų;

Druskos;

Pipirų. 

Gaminimo eiga:

  1. Upėtakio filė palaikykite kambario temperatūroje;
  2. Ištirpinkite sviestą (jo neužkaitinkite). Indelyje sumaišykite sviestą, citrinos sultis, žievelę, česnaką, druską ir pipirus;
  3. Į kepimo indą įdedėkite kepimo popierių ir sudėkite upėtakį. Ant viršaus užpilkite padažą ir sudėkite citrinos žieveles.
  4. Kepkite iki 180 laipsnių temperatūros įkaitintoje orkaitėje su ventiliatoriaus funkcija maždaug 12-15 minučių. Į kepimo pabaigą galite padidinti temperatūrą ir šitaip apskrudinti žuvį.
  5. Iškepusią žuvį apibarstome krapais. Patiekdami užpilame padažą iš indo. Patiekite kartu su bulvėmis ar kitomis keptomis daržovėmis.

Skanaus!

Pranešimą paskelbė: Živilė Udrė, Integrity PR, UAB