Inkstų ir šlapimo sistemos organų ligos,  Ligos

INKSTŲ AKMENLIGĖ

Inkstų akmenligė – tai liga, kurios metu inkstų taurelėse, geldelėse susidaro akmenų. Tai gana dažna, ypač paplitusi išsivysčiusiose šalyse, liga. Ja serga apie 4% visų gyventojų. Pastebėta, kad vyrai inkstų akmenlige serga dažniau. Paprastai akmenligė išryškėja 30-60-tais gyvenimo metais. Akmenų inkstuose gali būti tik vienoje pusėje ar abipus.
Ligos priežastys
Inkstų akmenligės priežastys nėra visiškai aiškios. Yra keletas faktorių, turinčių įtakos inkstų akmenligės išsivystymui.
Inkstų akmenlige dažniau serga žmonės šilto klimato kraštuose, manoma kad taip yra dėl gausesnio prakaitavimo, nes prakaituojant susidaro mažesnis šlapimo kiekis; be to, veikiant saulės spinduliams odoje gaminasi daugiau vitamino D, kurio pagalba iš žarnyno į kraują, o vėliau ir į šlapimą patenka kalcio, o taip pat turi įtakos akmenligės išsivystymui.
Labai svarbus per dieną išgeriamas skysčių kiekis, daug baltymų, druskos turinčio maisto vartojimas.

Inkstų akmenligė dažnesnė:

 • esant tam tikroms paveldimoms inkstų ligoms, podagrai;
 • esant padidėjusiai prieskydinių liaukų funkcijai;
 • po stuburo traumų ar kitų ligų sutrinkus šlapimo nutekėjimui iš šlapimo pūslės;
 • esant lėtiniams viduriavimams;
 • po žarnyno operacijų.
  Kai kurie medikamentai gali turėti įtakos akmenų susidarymui (pvz., sulfanilamidas) .
  Yra akmenų, kurie susidaro tik esant tam tikrai šlapimo takų infekcijai (Proteus, Pseudomonas, Klebsiella) . Tokie akmenys būna koraliniai, labai greitai auga.
  Taigi esant tam tikrų medžiagų pertekliui, šlapime iškrenta kristalai, kuriems augant susidaro akmenys.
  Pagal cheminę sudėtį šlapimo takų akmenys gali būti uratiniai (iš šlapimo rūgšties) , karbonatiniai (iš kalcio druskų) , oksalatiniai (iš rūgšties druskų) , fosfatiniai (iš fosfatų) , cistininiai (iš cistino rūgšties) . Tačiau dažniausiai akmenys būna mišrūs, susidarę iš kelių medžiagų.
 • Simptomai
 • Juosmens maudimas
 • Dieglys šone
 • Juosmens skausmas
 • Kirkšnių, vidinių šlaunų paviršių skausmas
 • Pykinimas
 • Vėmimas
 • Dažnas, skausmingas šlapinimasis
 • Kraujas šlapime
 • Akmenukas šlapime
 • Karščiavimas
 • Ligos eiga
  Inkstų akmenligė – lėtinė liga. Inkstų akmenys susidaro per keletą metų. Ilgą laiką jokių simptomų gali nebūti. Atliekant pilvo organų sonoskopiją ar rentgenologinį tyrimą gali būti atsitiktinai nustatomi inkstų akmenys. Esant dideliam akmeniui inkste, gali pamausti juosmenį, ypač sunkiau padirbus, pasilanksčius, išgėrus alkoholio. Esant nedideliems akmenukams, jiems pajudėjus iš inksto į šlapimtakį, ligonį gali ištikti inkstų dieglio priepuolis. Priepuolis paprastai prasideda staiga, krestelėjus važiuojant nelygiu keliu, sunkiau padirbėjus ar net be jokios priežasties. Trunka nuo kelių minučių iki kelių valandų. Jo metu atsiranda stiprūs skausmai, pradžioje juosmenyje, vėliau akmenukui slenkant šlapimtakiu plinta į kirkšnis, lytinius organus, vidinį šlaunų paviršių. Skausmai būna labai stiprūs, ligonis blaškosi neranda sau vietos, jį išpila prakaitas, gali pykinti, vemti, gali būti žarnų nepraeinamumo reiškiniai. Dažnai inkstų dieglį lydi dažnas ir skausmingas noras šlapintis, tačiau išteka vos keli lašai šlapimo. Priepuolis gali trukti nuo kelių minučių iki keleto valandų. Kaip ir prasidėjęs, taip staiga priepuolis ir pasibaigia, akmenukui pasišalinus ar nepilnai užkimšus akmenukui šlapimtakį. Tačiau dar kelias dienas po priepuolio gali išlikti maudimas juosmenyje. Priepuolio metu ligonis gali stebėti kraują šlapime, taip pat gali rasti ir akmenuką šlapime (tai tikras inkstų dieglio įrodymas) . Jei priepuolio metu ar jam praėjus,ligonis pradeda karščiuoti, reikia pagalvoti apie prisidėjusią šlapimo takų infekciją.
  Jei akmenukas liko šlapimtakyje, dėl sutrikusio šlapimo nutekėjimo iš inksto, gali būti pakenkiamas ir inkstas, sutrinka jo funkcijos.

  Komplikacijos
  Inkstų akmenligė gali būti besikartojančių šlapimo takų infekcijų, urosepsio priežastimi.
  Dėl sutrikusio ilgalaikio šlapimo nutekėjimo, pakenkiamas inkstas. Laiku neatstačius šlapimo nutekėjimo, inkstas gali nustoti funkcionuoti.

  Tyrimai
  Inkstų akmenligę padeda nustatyti inkstų sonoskopija, rentgenologiniai tyrimai. Šlapime galima stebėti kristalus, iš kurių ir formuojasi inkstų akmenys. Priepuolio metu šlapime gali būti eritrocitų, leukocitų. Prisidėjus šlapimo takų infekcijai šlapime randamos bakterijos. Norint išsiaiškinti akmenų kilmę, tenka atlikti kraujo tyrimus. Tiriama šlapimo rūgšties, kalcio, prieskydinių liaukų hormono koncentracija. Surinkus paros šlapimą, jame taip pat tiriama šlapimo rūgšties, kalcio, oksalatų, citratų koncentraciją. Tikslią akmenų sudėtį pavyksta nustatyti kristalografijos metodais, kai ištiriamas pasišalinęs akmenukas, tačiau kasdieninėje praktikoje tai retai taikoma.
  Gydymas
  Inkstų dieglio metu ar po jo reikėtų kreiptis į gydytoją, kad būtų galima stebėti ir tinkamai gydyti ligonį, nustatyti ar akmenukas tikrai pasišalino praėjus priepuoliui. Kitų pilvo organų ligų simptomai gali būti labai panašūs į inkstų dieglio simptomus, todėl nediagnozuokite sau ligos patys.
  Priepuolio metu skiriami spazmolitikai, nuskausminantys medikamentai, rekomenduojama gerti daug skysčių, kartais padeda šilta vonia. Šilta vonia ne tik plečia šlapimtakius, bet ir sumažina skausmą.
  Mažesni nei 5 mm akmenukai paprastai pasišalina savaime. Didesni kaip 8 mm akmenys dažniausiai „užstringa”. Jei akmenukas pats nepasišalina, gali tekti jį ištraukti iš šlapimtakio specialios kilputės pagalba ar atlikti akmenų šalinimo operaciją.
  Ne priepuolio metu ligoniams rekomenduojama gerti daug skysčių (2-3 litrus per dieną) , kad šlapimo per parą būtų daugiau kaip 2 litrai, riboti druskos (maksimaliai 2-3 g per dieną) , baltymų kiekį dietoje, rekomenduojami citrusiniai vaisiai, uogos, daržovės. Labai tinka takažolių, beržų lapų, krapų arbata, spanguolių uogos.
  Nustačius šlapimo takų akmenų cheminę sudėti, tam tikrais atvejais gydymas kiek skiriasi. Jei akmenys oksalatiniai – reikia riboti riešutų, šokolado, ankštinių daržovių kiekį racione.
  Esant podagrai ir uratiniams akmenims – reikėtų mažiau valgyti mėsos patiekalų, ypač subproduktų (smegenų, inkstų, plaučių) .
  Akmenligės atveju dėl per didelio kalcio kiekio šlapime skiriami tiazidiniai diuretikai. Kadangi akmenys dažnai susidaro rūgščiame šlapime, tai šlapimo šarminimas gali sumažinti akmenų susidarymo tikimybę. Tam skiriamas kalio citratas.
  Inkstų akmenys gali būti šalinami litotriptoriaus pagalba, kai tam tikromis bangomis suskaldomi akmenys, esantys inkstų geldelėje ar šlapimtakyje, o atskilę gabaliukai gali pasišalinti savaime.

  Patarimai
  Profilaktika
  Svarbu išvengti akmenligės pasikartojimo. Todėl reikia išgerti pakankamą skysčių kiekį, riboti druską, baltymus maiste.
  Neretai šių priemonių pagalba pakanka sumažinti akmenligės pasikartojimo tikimybę.