Sveikata, grožis

Islandijos universiteto prof. I. Minelgaitė: kiekvieno iš mūsų įsitraukimas laužant stereotipus itin svarbus

Lapkričio 16-ąją minint Tarptautinę tolerancijos dieną, Islandijos universiteto profesorė dr. Inga Minelgaitė sako, kad šiandieninėje visuomenėje itin svarbu įveikti darbo aplinkoje moterims primetamus stereotipus ir apribojimus. I. Minelgaitės ir WOW moterų universiteto įkūrėjos ir vadovės Ingos Jablonskės iniciatyvos įkvėptas prekybos tinklas „Iki“ taip pat pakvietė visus prekybos darbuotojus pakvietė prisijungti prie tolerancijos projekto.

„Verslo įsitraukimas į tolerancijos projektus yra labai svarbus, nes tai padeda skatinti ilgalaikius pokyčius visuomenėje. Tam, kad pakeistume vyraujančius stereotipus, reikia laiko, tačiau lyderiai yra tie, kurie supranta aplinkos, grįstos vertybėmis, prasmę“, – sako prof. I. Minelgaitė.

Pasak jos, darbo rinkoje moterys vis dar susiduria su pačiais įvairiausiais stereotipais, tačiau gajausias tikriausiai yra tas, kad moterys negali eiti vienų ar kitų pareigų, arba neatliks jų taip pat gerai kaip, kad vyrai. Kaip teigia ekspertė, tai itin kenkia moterų ir mergaičių pasitikėjimui savimi. Norint pakeisti stereotipus, pasak profesorės, dėmesį reikėtų suteikti į ateities, kurioje norėtume gyventi, vizijas.

„Jei toje vizijoje yra tolerancija, savirealizacija, kiekvieno talentų panaudojimas savo ir kitų labui, tuomet stereotipai ims tirpti. Veiksmai, kuriuos jau šiandien galime daryti, skirstomi į tris lygmenis. Pirmas: ką kiekvienas iš mūsų gali padaryti dabar? Gal užtenka paprovokuoti savo pačių mąstymą, atsisakyti keleto pasenusių juokelių. Antras: ką gali padaryti įmonės? Joms vertėtų peržiūrėti veiksmus lygių galimybių, užmokesčio, samdymo praktikos srityse. Ir, žinoma, didžiausias pokytis visuomet jaučiamas, kai pokyčiai yra struktūriniai. Čia jau kalbame apie įstatymus“, – teigia profesorė.

Prisideda ir įmonių darbuotojai

Įkvėptas I. Minelgaitės iniciatyvos, prekybos tinklas „Iki“ siekia atkreipti dėmesį į lyčių lygybę ir įgyvendina socialinį projektą, kuriame mergaites auginantys prekybos tinklo darbuotojai tėčiai su savo dukromis dalijasi receptais virtuvėje ir gyvenime, skatinančiais toleranciją, drąsų ateities kelio pasirinkimą ir stereotipų naikinimą.

Vienas tokių tėčių – Egidijus Lukošius, prekybos tinklo „Iki“ Kauno regiono vadovas. Dukrą Korneliją auginantis E. Lukošius sako, kad tėčio ir dukros ryšys yra išties ypatingas ir kasdien jis tampa vis svarbesnis: pradedant sekamomis pasakomis, žaidimais, apkabinimais. Taip pat svarbu mergaites išmokyti savimi pasitikėti ir save vertinti.

Jo teigimu, auginant vaikus svarbiausia, kad šeimoje deklaruojamos vertybės sutaptų su kasdieniu elgesiu. Vaikui augant, didelę įtaką daro ir aplinka. Visgi, pasak tėčio, vaikui vertybių neįdiegsi, jeigu pats jomis negyvensi.

„Jeigu savo veiksmais neįrodysi deklaruojamų vertybių, jų nesugebėsi perduoti, nes teoriškai gali kalbėti ką tik nori. Gali mokyti vaikus, kaip reikia elgtis, tačiau jeigu pats tuo netikėsi ir nesivadovausi – nieko nebus. Manau, kad vertybių pamatas yra šeima, nuoširdumas, atsakomybė, sąžiningumas, pagarba kitam žmogui. Aš jomis gyvenu ir noriu, kad jas puoselėtų ir mano dukra“, – sako E. Lukošius.

Su stereotipais susiduria

Kaip teigia tėtis, su įvairiausiais visuomenėje vyraujančiais stereotipais tenka susidurti ir jam. Tačiau, pasak jo, vaiko laimė priklauso nuo galimybės save realizuoti, o kad nereikėtų švaistyti energijos kovojant su stereotipais – vaikas pats turi pasirinkti kelią. E. Lukošiui svarbu, kad dukra neapsiribotų darydama įvairiausius pasirinkimus, kad laisvai ir drąsiai nuspręstų, ko ji pati nori.

„Mūsų šeimoje taip ir yra. Kornelija drąsiai renkasi savo kelią, turi savo nuomonę, o mums tenka tik jai patarti ar nukreipti“, – sako E. Lukošius ir prideda, kad šeimoje puoselėja pačias įvairiausias tradicijas. Viena jų – maisto gaminimas.

„Kiekvieną penktadienį mes gaminame maistą, todėl visada labai laukiame šios dienos. Jau trečiadienį sugalvojame meniu, susidarome sąrašą, kokiais ingredientais iki tos dienos turime pasirūpinti. Gamindami atrandame kažką naujo, ruošiame įvairų maistą, dažnai gaminame žuvį, namie netgi turime rūkyklą, mėgstame daržoves, vaisius, sūrius, o šįmet mūsų meniu atsirado tinginukai su moliūgais“, – sako tėtis Egidijus ir dalijasi mėgstamu šeimos receptu.

1 stiklinę moliūgų tyrę sumaišome su miltais, dedame pagal skonį druskos ir užminkome prie rankų nelimpančią tešlą. Iš jos ant kukurūzų miltais pabarstyto stalo rankomis iškočiojame volelius taip, kaip gaminant varškėtukus, ir supjaustome rombo formos tinginukus. Paruoštus moliūginius tinginukus suberiame į pasūdytą vandenį ir verdame kelias minutes, kol iškils į paviršių.

Kol verda tinginukai, keptuvėje išlydome sviestą, sudedame šalavijo lapelius ir kelis mėtos ar melisos lapelius, šiek tiek pakepiname. Tuomet išvirtus moliūginius tinginukus sudedame į keptuvę ir trumpai pakepiname. Serviruojame į lėkštes, apibarstome tarkuotu kietuoju sūriu.

Pranešimą paskelbė: Gabrielė Valaitytė, UAB „Publicum”
Islandijos universiteto prof. I. Minelgaitė: kiekvieno iš mūsų įsitraukimas laužant stereotipus itin svarbus