Per karą paklausa išaugo dvigubai
Daugiausiai šalyje psichologų ir psichoterapeutų vienijančios interneto platformos „Visipsichologai.lt“ pardavimai pernai augo 43 proc. ir pasiekė 281 tūkst. eurų, ankstesniais 2023 metais specialistų užsakymai kilo 49 proc. ir sudarė 197 tūkst. eurų, lyginant su 132 tūkst. eurų apyvarta 2022 metais, kai prasidėjo Rusijos invazija į Ukrainą.
Daugiau nei 100 magistro išsilavinimą turinčių platformos psichologų ir psichoterapeutų per mėnesį suteikia vidutiniškai 500 konsultacijų gyventojams visoje Lietuvoje.
„Specialistai aiškiai jaučia nuolat pulsuojančio karo grėsmę, atitinkamai ir žmonėms kylančią įtampą, stresą bei nerimą, dėl kurio dažnai sutrinka miego ritmas, kenčia asmenio gyvenimo kokybė, o darbe krenta efektyvumas. Todėl ir organizacijos vis dažniau atranda psichologo pagalbos darbuotojams paslaugą“, – komentavo platformos „Visipsichologai.lt“ žmogiškųjų santykių vadovė Arminta Vagrytė.
Pagalbos ieško moterys, jaunimas
Pasak jos, tradiciškai į psichologus kreipiasi moterys ir jaunimas. „Spinter tyrimai“ kasmet atliekama gyventojų savijautos apklausa rodo, kad ženklų įtampos, nerimo, streso padidėjimą dažniau nurodo moterys, jauniausi, aukštesnio išsimokslinimo apklaustieji, didmiesčių ir rajonų centrų gyventojai.
Nejaučiantys padidėjusios įtampos, nerimo ar streso dažniau teigia vyrai, vyriausi respondentai, rajonų centrų ir kaimo vietovių gyventojai. Specialistų vertinimu, psichologo pagalbos vengimas yra susijęs su iš rusų okupacijos likusia stigma.
Jaunėjant visuomenei vis daugėja gyventojų manančių, jog tikslinga kreiptis į psichologą pagalbos, kai susiduriama su emociniais iššūkiais. Pernai rudenį atlikta gyventojų apklausa parodė, kad 38 proc. respondentų, kad yra linkę apie savo emocinius iššūkius pasikalbėti su specialistu, palyginti 2024 metų pavasarį taip manančių buvo mažiau – 34 proc.
Psichologai – organizacijų darbuotojams
„Kuo toliau, tuo daugiau organizacijų personalo vadovų tampa atviresni psichologinės pagalbos darbuotojams paslaugomis, noriai matuojasi psichologinį klimatą ir nevengia ieškoti kolektyvui sprendimų, kurie padidintų darbo efektyvumą bei produktyvumą“, – pastebėjo A.Vagrytė.
Pasak jos, organizacijose sparčiai keičiasi požiūris į darbuotojų psichinę sveikatą – atsiranda supratimas, kad ji yra tiesiogiai susijusi su veiklos rezultatais, siekiamais verslo tikslais. Organizacijose kyla iššūkių dėl darbuotojų perdegimo, įtampų dėl darbo krūvio, dažnai žmonės iš namų į darbą atsineša asmenines psichologines problemas, kurios persiduoda kitiems.
Šiuo metu per 20 tūkst. šalies darbuotojų iš mažmeninės prekybos, draudimo, farmacijos, kitų sektorių naudojasi „Visipsichologai.lt“ platformoje darbdavio apmokamais konfidencialios emocinės pagalbos sprendimais.
Pranešimą paskelbė: Paulius Tamulionis, MB „Visi psichologai”