(Emilija Leknevičienė) Artėja didžioji įsimylėjėlių šventė – šv. Valentino diena. O Jūs jos nelaukiate? Nes paraudusias ir apšašusias lūpas jau dabar slepiate po skepetaite? Nurimkite. Mes Jums patarsime, kaip apsaugoti Jūsų lūpas, o jei „bėda jau ištiko” – greitai jos atsikratyti. Efektyvi pagalba leis šv. Valentino dieną sutikti kaip pridera.
Paprastoji pūslelinė
Šią ligą dažnas atpažįsta, kitiems tenka kaskart, ją iškęsti. Žmonės ją vadina „herpesu”, „apšašimu” ir kitais vardais. Kaip teigia medicina – tai virusinė užkrečiama odos ir gleivinių liga, kuri pasireiškia bėrimu nedidelių pūslelių grupelėmis. Paprastoji pūslelinė gali būti pirminė, kai užsikrėtęs Herpes simplex virusu žmogus suserga pirmą kartą. Pirmoji ligos ataka paprastai būna žymiai sunkesnė. Pacientas negaluoja, kartais padidėja periferiniai limfmazgiai, pakyla temperatūra. Liga linkusi pasikartoti, tačiau antrąkart ji praeina lengviau, bendrieji ligos požymiai ne tokie ryškūs ir pacientas jaučiasi palyginus geriau.
Kaip užsikrečiama įkyriuoju virusu?
Įvairių autorių duomenimis, užsikrėtusiųjų paprastosios pūslelinės virusu yra nuo 60 iki 90 %. Užsikrėtęs virusu ir kartą susirgęs minėta liga, žmogus tampa viruso nešiotoju. Užsikrečiama oro-lašiniu ir tiesioginio kontakto būdu, pavyzdžiui, bučiuojantis.
Yra žinomi du virusai: vienas jų (Herpes simplex 1) dažniau sukelia lūpų, o kitas (Herpes simplex 2) virusas – lytinių organų pūslelinę. Tačiau čia nėra taisyklės: kai kuriais atvejais ant lūpų randama lytinių organų pūslelinę sukeliantis virusas ir atvirkščiai. Nustatyti paprastosios pūslelinės diagnozę nėra sunku – ją išduoda charakteringas būdingų vietų bėrimas. Ant lūpų atsiranda grupė pūslelių, kurios praėjus savaitei kitai, išdžiūsta, nukrinta ir išnyksta, nepalikdamos randelių. Tačiau ši liga kartojasi, o tai labai vargina pacientus. Tai ne tik kosmetinis defektas, bet ir bloga savijauta, trukdo bučiuotis, valgyti, šypsotis, kalbėti.
Dažniausiai ligą išprovokuoja:
persišaldymas;
saulės spinduliai, ypač ilgalaikis kaitinimasis saulėje;
menstruacinio ciklo svyravimai;
įvairios infekcinės ligos;
mechaninis dirginimas (pvz.:sergant sloga, kai nosis dažnai šluostoma nosinaite) .
Kaip gydytis?
Visada buvo galvojama ir ieškoma būdų, kaip padėti pacientams. Ilgus metus nebuvo jokių vaistų virusų sukeltoms ligoms. Ir tik XX a. antroje pusėje sukurti vaistai, slopinantys viruso dauginimąsi, palengvinantys ligos eigą ir retinantys jos atakas.
Tai acikloviras.
Kai tik atsiranda pirmųjų lūpų pūslelinės simptomų – t.y. pradėjus perštėti, niežtėti, atsiradus tempimo pojūčiui, paraudimui, viruso pažeistas vietas patepkite tepalu nuo virusų tepalu, pvz. „Acyclostad”. Šis vaistas ne tik gydo pasikartojančią pūslelinę, bet ir slopina jos sukeltus nemalonius pojūčius – skausmą ir niežėjimą. Reikiamą kremo kiekį užtepkite ant vatos tampono ir juo patepkite pažeistą odą. Tepti reikia ne tik ant aiškiai matomų pažeistų odos vietų (pūslelių, paburkusios bei paraudusios odos) , bet ir ant gretimų odos plotų. Jeigu kremas tepamas pirštu, būtina prieš procedūrą ir po jos kruopščiai nusiplauti rankas, kad į pažeistą odą nepatektų papildoma infekcija, pvz., bakterijos, arba kad virusai nepatektų ant dar neužkrėstų gleivinės bei odos vietų.
Atminkite – kuo anksčiau pradėsite tepti, tuo efektyvesnis bus gydymas. Gydyti reikia tol, kol pūslelės sudžius, apsitrauks šašais ir sugis. Rekomenduojama tepalą vartoti 5 dienas, tepant 5 kartus per parą kas 4 valandas.
Taikomas ir profilaktinis gydymas
Galima išvengti paprastosios pūslelinės atsinaujinimo. Liga nesikartoja taikant profilaktinį gydymą – iš pradžių paskiriama didesnė acikloviro dozė, vėliau ji mažinama ir skiriama tik profilaktinė dozė keletą mėnesių ar net metų.
Vis dėl to negalima užtikrinti, kad nutraukus gydymą liga vėl nepasireikš. Tačiau gydantis prigęsta viruso aktyvumas, paprastoji pūslelinė žymiai rečiau atsinaujina, o kartais ir visai aprimsta.