Dantų kanalų valymas arba dar kitaip – gydymas, mediciniškai yra vadinamas endodontiniu gydymu. Endodonto kabinete neretai atliekamas ne tik gydymas, bet ir kanalų pergydymas. Sudėtingai skamba ne tik pats pavadinimas, deja, ir pati procedūra nėra tokia paprasta. Šis gydymas apima danties nervo (pulpos), šaknų ir juos supančių audinių gydymą, o sudėtingiems atvejams šiandien pasitelkiamas ir specialus mikroskopas.
Endodontinis gydymas
Dantų kanalų gydimas mikroskopu yra būtinas ne visai atvejais, tačiau jis padeda įvertinti šaknų kanalų būklę bei aptikti pačius smulkiausius kanalus. Įtarimų, kad pacientui reikalingas šis gydymas, sukelia tam tikri požymiai. Dažniausiai tai – ūmus danties skausmas, kuomet net sunku nustatyti konkrečiai, kurį dantį skauda, dantis tampa jautrus šaltam bei karštam maistui, gėrimui.Tačiau pasitaiko atvejų, kad pacientas visiškai nejaučia jokių simptomų, kol staiga nei iš šio, nei iš to ištinsta žandas ar patamsėja dantis. Tai vadinama lėtiniu uždegimu, kuris gali sukelti dar daugiau problemų.
Bet kuriuo atveju atliekama danties apžiūra, danties arba panoraminė rentgeno nuotrauka, siekiant nustatyti tikslią priežastį. Priežasčių, dėl ko atsirado danties kanalo pažeidimai, taip pat yra įvairių. Tai gali nutikti dėl danties skilimo, laiku negydyto karieso ar nekokybiško ankstesnio gydymo. Kitaip sakant – danties kanalas dėl vienų ar kitų priežasčių tapo pralaidus, dėl ko ilgainiui buvo pažeisti audiniai ar atsirado infekcija.
Nuo to, kaip stipriai yra pažeistas dantis, priklauso kanalų gydymo trukmė, tuo pačiu ir danties išsaugojimo tikimybė.
Endodontinis pergydymas
Kanalų pergydymas taip pat yra labai dažnas reiškinys endodonto kabinete. Ypatingai dažnai susiduriama tais atvejais, kuomet gydymas buvo atliktas labai seniai ir nekokybiškai. Labai svarbu ne tik tinkamai išvalyti danties kanalus, bet ir sandariai užplombuoti, kad neliktų net menkiausio tarpelio.
Pergydymo metu darbą apsunkina senos medžiagos pašalinimas, kurios kartais neveikia jokie tirpikliai. Tuomet iš naujo atliekamas kanalų paruošimas ir šaknys užplombuojamos. Deja, ne visais atvejais pavyksta išsaugoti danties vainiką, todėl neretai nuosavo danties išsaugojimui tenka pasitelkti protezavimą vainikėliu ar kitu restauracijos būdu.