(Gyd. Ramunė Platūkytė) Endometriozė – tai ginekologinė liga, kurią gydytojai dažnai pavadina „mįslingąja”, „paslaptingąja”, „liga-beždžione”, kadangi šios ligos simptomai dažnai būna panašūs į kitų ginekologinių ligų požymius.
Ligos pavadinimas kilęs iš lotyniško žodžio endometrium – gimdos gleivinė. Gimdos gleivinėje kas 21-30 dienų vyksta cikliniai pokyčiai – mėnesinės. Jei subrendęs kiaušinėlis neapvaisinamas, paviršinis gimdos gleivinės sluoksnis nusilupa ir kartu su krauju pasišalina per makštį. Kai ši gleivinė ar į ją panašūs audiniai pradeda vešėti ne gimdoje, o kituose organuose (kiaušidėse, kiaušintakiuose, pilvaplėvėje, ant žarnų, šlapimo pūslės ir kitur) susergama endometrioze. Endometriozės židiniai taip pat veša, sekretuoja, po to plyšta ir kraujuoja. Tačiau kraujas nepasišalina pro makštį, o patenka į pilvo ertmę. Čia prasideda uždegimas, formuojasi sąaugos, atsiranda būdingi simptomai bei komplikacijos.
Kas serga endometrioze?
Endometrioze serga apytikriai kas dešimta vaisingo amžiaus (20-45 metų) moterų. Retais atvejais ja suserga jaunos merginos bei klimakterinio amžiaus moterys. Statistiniai duomenys rodo, kad kasmet užregistruojama per 700 naujų šios ligos atvejų Lietuvoje.
Endometriozės priežastys
Iki šiol nėra vieningos nuomonės, kodėl endometriozės židinių atsiranda už gimdos gleivinės ribų. Ilgai buvo manoma, kad pagrindinė šios ligos atsiradimo priežastis – buvę nėštumo nutraukimai bei gimdymai. Pastebėta, kad endometriozės išsivystymui turi įtakos:
Kai kurios chirurginės bei ginekologinės procedūros, abortai, fizinės traumos, operacijos,
persirgtos infekcinės ar uždegiminės lytinių organų ligos,
šeiminis polinkis sirgti endometrioze (serga motina, seserys, tetos) ,
įgimti lytinių, šlapimą išskiriančių organų, žarnyno defektai.
Požymiai, leidžiantys įtarti endometriozę
Varginantis, besikartojantis buko ar spastinio pobūdžio skausmas, taip pat tempimo bei sunkumo jausmas pilvo apačioje ar strėnose. Dažniausiai skausmas susijęs su mėnesinėmis – stipriausias būna pirmomis mėnesinių dienomis, paskui mažėja.
Labai būdingos tamsiai rudos, tirštos, panašios į šokoladą išskyros, atsirandančios kelias dienas prieš mėnesines ir po mėnesinių.
Sutrikęs mėnesinių ciklas: mėnesinės vis gausėja, ilgiau trunka ar atsiranda neciklinių kraujavimų.
Nevaisingumas.
Retesni skundai:
Skausmingi lytiniai santykiai.
Skausmingas tuštinimasis mėnesinių metu, kraujavimas iš tiesiosios žarnos.
Pilvo skausmas ir vidurių užkietėjimas.
Ciklinis inkstų skausmas, ciklinis šlapinimasis su kraujo priemaiša.
Nemažai moterų tampa dirglios, kamuoja depresinė nuotaika, galvos skausmas, sumažėja darbingumas.
Kaip diagnozuojama endometriozė?
Endometriozę įtars ir diagnozuos gydytojas ginekologas. Nesidrovėkite su juo aptarti atsiradusių simptomų – tai labai padės nustatyti ligą. Kaip visuomet gydytojas apžiūrės Jūsų išorinius bei vidinius lytinius organus įprastu būdu. Apžiūros metu gydytojas gali pastebėti ar apčiuopti endometriozės židinius. Tačiau diagnozei patvirtinti reikalingi specialūs tyrimo būdai. Dažnai atliekama echoskopija (pilvo ir dubens ertmės organų tyrimas ultragarso pagalba) , leidžianti pastebėti sustorėjusią dėl endometriozės gimdos sieną. Informatyviausias ir patikimiausiai patvirtinantis endometriozės diagnozę tyrimas – laparoskopija. Tai pilvo ertmės organų apžiūrėjimas optiniu prietaisu, įkištu į pilvo ertmę pro pilvo sienoje padarytą angą (operacinėje, bendrinėje nejautroje) .
Kaip būsite gydoma?
Endometriozės gydymas priklauso nuo pažeisto organo, ligos išplitimo, moters amžiaus. Jei endometriozė nustatoma laiku, paskiriamas tinkamas gydymas, yra didesnė tikimybė visiškai pasveikti. Šiuo metu Lietuvoje taikomi visi pažangiausi gydymo būdai, tokie pat kaip ir kitose šalyse. Lietuvoje galima įsigyti visus reikalingus vaistus, dalis jų yra kompensuojami.
Gydytojas-ginekologas parinks Jums tinkamiausią gydymo būdą. Vienu atveju užteks tik vaistų – lytinių hormonų preparatų, kitu – teks operuoti, trečiu galbūt reikės gydyti mišriai – vaistais ir operacija.
Siekiant labiau išsaugoti pažeistą organą, atliekama laparoskopinė operacija. Koaguliacijos būdu (prideginant elektra ar lazeriu) pašalinami tik endometriozės židiniai. Jei endometriozė išplitusi, vyresnio amžiaus moterims taikomas radikalus gydymas. Po gydymo moteris privalo profilaktiškai lankytis pas specialistą, jai rekomenduojamas sveikatą grąžinantis gydymas Druskininkų, Birštono ar kitose sanatorijose.
Endometriozė yra viena iš dažniausių
nevaisingumo priežasčių.
Endometriozė pažeidžia kiaušides, kiaušintakius – jų spindis susiaurėja ar net visai užanka, formuojasi sąaugos su gretimais organais, todėl kinta gimdos padėtis. Visa tai komplikuojasi nevaisingumu.
30-40% sergančiųjų endometrioze tampa nevaisingomis.
70-80% visų neaiškių atvejų nevaisingumo priežastimi būna endometriozė.
Endometriozės profilaktika
Patartina moterims gyventi ramų, moterišką gyvenimą. Ant moters pečių užgriuvęs atsakomybės šeimai krūvis, karjeros siekimas, nuolatinė įtampa, stresai sąlygoja hormoninės pusiausvyros pokyčius.
Moterys turėtų planuoti nėštumus, vengti nėštumo nutraukimų. Pastebėta, kad nėštumas teigiamai veikia endometriozės eigą.
Nerekomenduotini lytiniai santykiai, sunkus fizinis darbas mėnesinių metu.
Reikia laikytis įprastos higienos, mėnesinių metu pakankamai dažnai keisti įklotus.
Pajutusios pirmuosius ligos simptomus nedelskite kreiptis į gydytoją.
UAB Santaura
Vilnius, Rygos g. 3-3 (8 5) 2705457
Įstaigoje dirbantys specialistai pirmieji Lietuvoje, nuo 1991 metų įsisavino ir pradėjo diagnozuoti žmonių urogenitalinę chlamidiozę, ureaplazmozę ir mikoplazmozę. Tiria ir gydo visas lytiškai bei buityje plintančias ligas.
Dirba medicinos mokslų daktarai (urologas, dermatovenerologas, proktologas, ginekologas) , užtikrinantys tikslią diagnostiką, gydymą ir profilaktiką, stažavęsi Vokietijos, Maskvos medicinos mokslų tyrimų institutuose ir gydymo įstaigose.
Naudojami pažangiausi diagnostikos (echoskopija, kolposkopija, onkocitologija, rektoromanoskopija) ir gydymo metodai.
Užtikrinamas visiškas konfidencialumas ir anonimiškumas.
Šeimos gydytojas UAB; Šeimos medicinos centras
Vilnius, Pylimo g. 9, tel.: (8 5) 2608684
Šeimos medicinos centras sveikatos priežiūros įstaiga,dirbanti kaip daugiaprofilinė poliklinika.
Įstaigoje atliekami visi būtiniausi diagnostiniai bei laboratoriniai tyrimai, padedantys nustatyti tikslią ligos diagnozę.
Esant būtinybei pacientas hospitalizuojamas į Vilniaus miesto ligonines.
Įstaigoje sutelktos pagrindinės medicinos kryptys:
Bendrosios praktikos gydytojai
Bendrosios praktikos stomatologai
Akušeriai ginekologai
Gydytojai specialistai.